HR

Aktualnosti

Objavljeno: 23.01.2013.

Započeo drugi dan 53. Teološko-pastoralnoga tjedna

 

Prijepodne drugog dana 53. Teološko-pastoralnoga tjedna bilo je rezervirano za predavanja prof. dr. sc. Ivana Šarčevića, franjevca i profesora na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu, te doc. dr. sc. Nelu Gašpar, predavačicu na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Rijeci.

„Stvarno stanje vjere: raskorak između nominalne i življene vjere“ bila je tema predavanja prof. Šarčevića u kojem je naglasio kako kršćanin unatoč svojoj svijesti da je licemjeran i nedosljedan, ipak treba nastojati koherentno misliti, govoriti i djelovati iz vjere u Boga na Isusov način. Kazao je da Isus od svojih učenika zahtijeva da njihova vjera ne ostane samo osobna, intimna utjeha, spasenje sebe, nego da iz egzistencijalne zahvaćenosti bude i religijski i društveno relevantna, te dodao da se danas kršćani nalaze pred sličnom kušnjom kao i Isusovi suvremenici i učenici. Napomenuo je kako se danas mnogi kršćani smatraju „odijeljenima“, „čistima“, „svetima“ i „pravednima“, dok se neki vjerom koriste kao „borbenim sredstvom“ za moć u narodu i društvu. Smatra da se neki opet distanciraju od vjere i zajednice vjernika, u osobnu pobožnost ili humanizam, a neki od društva, u izolirane ili paralelne duhovne zajednice.

 

Doc. dr. sc. Nela Gašpar progovorila je na temu (ne) učinkovitih tradicionalnih modela prenošenja vjere.  Svoje predavanje je započela prisjećanjem na zasjedanje Biskupske sinode održane u Rimu 2012. godine na kojoj se razmišljalo o „novoj evangelizaciji za prenošenje vjere“. Doc. Gašpar smatra kako nova evangelizacija nije u prvom redu pitanje o novim metodama, pitanje o uključivanju novih medija i tehnika ili primjena novih socioloških, psiholoških i pedagoških uvida. Ona je kršćanski odgovor na ponovno otvaranje vjere u današnjici za sutrašnjicu te poziv da ona s obnovom kršćanskog života bude kvasac za obnovu Europe i svijeta (W. Kasper). Također, zbog novog kulturnog i religijskog konteksta tradicionalni modeli prenošenja vjere u neizvjesnoj su situaciji, jer su zamišljeni u funkciji kršćanskog društva koje progresivno nestaje.

U 15.30 sati prof. dr. sc Siniša Zrinšćak  održat će predavanje „Religija u Hrvatskoj: sociološka analiza lica i naličja hrvatske religioznosti“, u 16.30 sati prof. dr. sc. Stipe Nimac progovorit će na temu „Učinkovitost postojeće pastoralne paradigme u prenošenju vjere“, dok će u 17 sati dekan KBF-a prof. dr. sc. Tonči Matulić održati izvanredno predavanje o aktualnoj problematici zdravstvenog odgoja u školama.

 

Ispišite stranicu: