HR

Aktualnosti

Objavljeno: 25.05.2010.

Započelo zajedničko zasjedanje BK Bosne i Hercegovine i Hrvatske

U kući susreta „Emaus“ u Bijelom Polju (Potoci) kod Mostara započelo je 24. svibnja dvanaesto godišnje zasjedanje Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i Hrvatske biskupske konferencije pod predsjedanjem mons. dr. Franje Komarice, biskupa banjolučkog, i mons. dr. Marina Srakića, nadbiskupa đakovačko-osječkog.

Pozdrav nazočnim kardinalima, nadbiskupima i biskupima uputio je biskup domaćin mons. dr. Ratko Perić zaželjevši da se u sunčanom Bijelom Polju osjećaju sasvim ugodno kao i u Mostaru gdje je predviđeno zajedničko Misno slavlje u katedrali koja je prije trideset godina posvećena Mariji Majci Crkve. Zaželio je uspješan dvodnevni rad pod zaštitom sv. Josipa, zaštitnika Mostarsko-duvanjske biskupije i Marije Majke Crkve čiji se spomendan slavi upravo toga dana.

U ime Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine pozdrav je uputio njezin predsjednik mons. dr. Franjo Komarica, biskup banjolučki, zahvalivši svima a osobito članovima Hrvatske biskupske konferencije na dolasku. Osvrnuvši se na tekuću Svećeničku godinu, posvijestio je svojoj braći u biskuppstvu „da smo u sadašnjim kulturalnim i duhovnim priikama našeg životnog okruženja pozvani biti znak osporavan i ujedno znak nade za naše društvo koje, poput drugih krajeva europskog kontineta sve više zahvaća duh horizontalizma, a koje ima potrebu i pravo otvoriti se transcenntalnom“.

Nadodao je kako je u tome posebno ugrožen „onaj dio Crkve u hrvatskom narodu, koji je, prisiljen ekonomskim razlozima ili političkim hirom domaćih i stranih moćnika morao napustiti svoje stoljetne kako-tako sigurne korijene i obrnuti se nerijeto u nelagodnoj pa i protukatoličkoj i protivjerskoj sredini“. Naveo je, također, i druge aktualne izazove u Crkvi i u društvu s kojima se treba razborito ali i odlučno upoznati i konforntirati.

Biskup Komarica je dodatno pojasnio da „tragom zdrave suradnje između crkvene zajednice i političkog društva i naša domaća Crkva može biti uvjerena da je „u stanju dati jedinstveni doprinos poželjnom ujedinjavanju u različitosti i svoj obol oko očovječenja našeg društva na temelju Evanđelja življenog u zanku istine, pravde, praštanja, pomirenja i nade“. Preporučio je ovaj kao i svaki budući pojedinačni i zajednički posao biskupa Presvetoj Bogorodici Mariji, Majci Isusovoj i Majci Crkve koja je Majka nade i utjehe da im pomogne naviještati živoga Boga i u zgodno i nezgodno vrijeme svjedočiti Isusa kao jedinog Spasitelja čovječanstva.

Pozdrav u ime Hrvatske biskupske konferencije i u svoje osobno ime uputio je njezin predsjednik mons. dr. Marin Srakić, nadbiskup đakovačko-osječki, podsjećajući da Zakonik kanonskoga prava predviđa suradnju između Biskupskih konferencija napose susjednih Biskupskih konferencija. „Ovdje je riječ ne samo o dvjema susjednim Biskupskim konferencijama nego o konferencijama koje vode brigu o jednom narodu koji živi i deluje u dvije države kao i u dijaspori u onim zemljama u kojima živi naš narod jer je bio primoran napustiti Domovinu kako bi preživio.

Iako živimo i djelujemo u dvije Biskupske konferencije i u dva društvena sustava odnosno dvije države, mnogo toga imamo zajedničkog u svom pastoralnom djelovanju. Nekim od tih pitanja mi ćemo posvetiti pozornost i o njima razgovarati“, kazao je nadbiskup Srakić napomenuvši da će tijekom zasjedanja biti riječi o Papinskom hrvatskom zavodu sv. Jeronima u kojem žive i spremaju se za svoje buduće djelovanje svećenici iz biskupija u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Dodao je da će razmotriti ostvarenje Tjedna solidarnosti s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini kao i pitanje inozemne pastve te pitanje svećenika i vjernika koji su podnijeli mučeništvo osobito za vrijeme vladavine komunizma. „Htjeli bismo očuvati spomen na njih, a prije svega prikupiti podatke i svjedočanstva kako bi se sastavio hrvatski martirologij. Postoji još jedan zajednička djelatnost Crkve u nas a to je misijska djelatnost na području koje želimo zajednički surađivati na dobro naših misionara i onih o kojima oni vode skrb“, riječi su nadbiskupa Srakića koji je pozdravio i sve predstavnike medija sa željom da objektivno prenesu ono o čemu će ovdje biti riječi.

Sve potrebne informacije mogu se dobiti u Tajništvu BK BiH na tel/fax 033/66 68 67.

(kta)

Ispišite stranicu: