HR

Aktualnosti

Objavljeno: 15.03.2015.

Vjernici iz Velike Gorice hodočastili blaženom Alojziju



Ova pastoralna godina u znaku je blaženog Alojzija Stepinca. Naši nas biskupi pozivaju da molimo i hodočastimo u mjesto blaženikova rođenja, njegove nadbiskupske službe, zatočeništva, beatifikacije, a osobito na njegov grob u zagrebačkoj prvostolnici.

Nakon Lepoglave, u koju su kao župa hodočastili u veljači, u subotu 14. ožujka vjernici župe Navještenja Blažene Djevice Marije iz Velike Gorice hodočastili su u zagrebačku katedralu.

Euharistijsko slavlje u 10 sati u ispunjenoj katedrali predvodio je mons. Josip Kuhtić rektor katedrale u zajedništvu sa župnikom Norbertom Ivanom Koprivecom i kapelanom Josipom Mudronjom te uz asistenciju đakona Matije Knoka i ministranata župe.

Pozdravljajući prisutne vjernike, uz želju da nam ljubav nikad ne 'zahrđa', mons. Kuhtić se prisjetio svoje kapelanske službe u župi Navještenja. „U srcu nosim prekrasne uspomene na Veliku Goricu u kojoj sam prije 25 godina, vozeći se biciklom vašom župom, upoznao detaljno sve ulice. Vjerujem da nas iz vječnosti prati zagovorom i pokojni župnik mons. Josip Frkin. Drago mi je sresti poznata lica. Premda nas je obojilo sivilo jeseni, u srcu smo ostali mladi i sretni.“

U propovijedi je istaknuo kako je suvremeni čovjek zapadne civilizacije zahvaćen strahovima od: smrti, siromaštva i samoće – napuštenosti. „U svim povijesnim razdobljima ljudi su se toga bojali, no različita vremena nosila su različite naglaske tih strahova. U naše doba ti strahovi zarobljavaju i porobljavaju čovjeka. Vođeni time, u Stepinčevoj katedrali, na njegovom grobu pitamo se gdje je bila snaga dokidanja straha našeg blaženika.

Blaženi Alojzije rekao je: 'Moja je savjest mirna i čista. Nemam si što predbaciti.' Onaj tko je slobodan od straha živi u miru. Biti u miru ne znači ne trpjeti. Bolesni, napušteni trpe ali se pouzdaju u Boga i istinski su slobodni. To su bile odlike blaženog Alojzija. On zatvaran nije ostao zatvoren, ni osamljen, ni zaboravljen. Neustrašivost je plod poniznosti koja govori o Stvoritelju.

Možda ovaj današnji susret pomogne u nama ugraditi taj stav blaženog Alojzija: „U Tebe se Gospodine uzdam! In Te Domine speravi!“ Neka ovaj susret na Stepinčevom grobu bude susret otvorenosti, ljubavi, poniznosti i neka urodi prijateljstvom i zajedništvom. Poruka svima nama neka bude da idemo i živimo zajedništvo u vjeri, nadi i ljubavi“, zaključio je propovijed mons. Kuhtić.

Po završetku euharistijskog slavlja, koje je pjesmom uzveličao zbor župe, za uspomenu na ovo hodočašće napravljena je zajednička fotografija ispred oltara. Nakon toga župljani su predvođeni svećenicima oko groba blaženog Alojzija izmolili molitvu za njegovo proglašenje svetim te se kratko zadržali u katedrali u osobnim molitvama.



Zahvaljujući ljubavi i susretljivosti njihovog bivšeg župnika vlč. Vlade Razuma, župljani Župe Navještenja BDM posjetili su Nadbiskupsko bogoslovno sjemenište u kojem ih je toplom dobrodošlicom u sjemenišnoj kapeli Srca Isusova dočekao odgojitelj bogoslova velečasni Ivica Cujzek.

Velečasni Cujzek pojasnio je kako se bogosloviju ponekad naziva i „Crna škola“. Taj naziv vuče korijene još iz vremena borbi s Turcima. Zagrebački kanonik Franjo Filipović bio je zarobljen od Turaka i, da bi sačuvao život, prešao je na Islam. Kako bi ga ostali kanonici kaznili njegovu su kuriju prebojili u crno. Kasnije je ta zgrada postala Bogoslovijom pa su je, zbog nekadašnje crne boje, nazivali crnom školom.

Vjernici su doznali kako je u Bogosloviji ukupno 114 bogoslova, no trenutno ih u njoj živi 78. Neki bogoslovi su na studiju u Rimu, neki su na đakonskim službama po župama Nadbiskupije, poput đakona Matije Knoka koji je na službi u župi Navještenja, a neki su na godini promišljanja o svojem svećeničkom pozivu.

„U Bogosloviji su sinovi hrvatskog naroda kojima je potrebna vaša molitva za njih“, završio je vlč. Cujzek predstavljanje Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa uz napomenu da  im ovaj posjet župljana Navještenja puno znači.

U vrtu Sjemeništa bogoslovi su posjetitelje počastili domjenkom nakon čega je uslijedio posjet Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu te obilazak Riznice katedrale i Muzeja bl. Alojzija Stepinca.


 
Kao poruku s ovog hodočašća u Stepinčevu katedralu vjernici su u srcu ponijeli riječi mons. Kuhtića: „Svjedočite u svojim obiteljima i neka nas čuva i vodi Božji blagoslov!“
 
Tekst: Snježana Kirinić Grubić
župna medijska suradnica Tiskovnog ureda
Foto: Ivica Gašpar
Ispišite stranicu: