HR

Aktualnosti

Objavljeno: 27.06.2013.

Ususret ulasku Hrvatske u EU


Odakle zastava EU?

Nakon potpisivanja njemačko-francuskog ugovora o ujedinjavanju industrije ugljena i čelika 9. svibnja 1950., nastala je zamisao o stvaranju ujedinjenih europskih država, a 25. ožujka 1957. potpisan je Rimski ugovor o osnivanju Europske ekonomske zajednice. Kad je 1. srpnja 1967., stupio na snagu Sporazum o udruživanju različitih djelatnosti, počeo se koristiti naziv Europska zajednica, a Europska unija formalno je osnovana 7. veljače 1992. u Maastrichtu. Repubika Hrvatska od 1. srpnja 2013. njezina je 28. Članica. Tim povodom prisjetimo se kako je došlo do zastave ujedinjene Europe.
 
Prijedlozi za novu zastavu
Već od prvih pregovora oko ujedinjenja europe tražilo se rješenje za europsku zastavu. Europsko vijeće predlagalo je bijelu podlogu s velikim slovom E zelene boje i trima zlatnim zvjezdicama na njoj. Među ostalim, bilo je i prijedloga da se poveže 8 olimpijskih prstenova srebrne boje, a predstavnici skandinavskih zemalja nudili su križ okružen zvijezdama. Nakon svih prijedloga 18. kolovoza 1950., zastava je konačno definirana prvokutna oblika, veličine 3:2, a ukrašena je krunom do 12 zlatnih zvijezda na plavoj podlozi.
 
Simbol žene iz Apokalipse
Na blagdan Bezgrešnoga Začeća, 8. prosinca 1955., Vijeće Europe prihvatilo je rješenje da europska zastava bude 12 zlatnih zvijezda na plavoj pozadini. Kako je do toga došlo, naknadno se nagađalo, ali nikada nije službeno objavljeno. Nakon objave, proširila se vijest da je prihvaćen nacrt francuskog umjetnika Arsenea Heitza. U razgovoru za časopis Lourdes, on je godine 2004. izjavio da je nadahnuće za europsku zastavu našao u Marijanskoj ikonografiji koja Gospu prikazuje sa zlatnom krunom: „I znamenje veliko pokaza se na nebu: žena odjevena suncem, mjesec joj pod nogama, a na glavi vijenac od dvanaest zvijezda.“ (Otk 12,1). Tako je kruna od 12 zvijezda žene iz Otkrivenja postala zastavom eurospkih naroda.
Nakon Gospinih ukazanja 27. studenog 1830., sv. Katarina Laboure (1806.-1876.) preporučila je čudotvornu Gospinu medaljicu, na kojoj je i kruna od 12 zvijezda. Takvu medaljicu imala je na sebi i lurdska vidjelica sv. Bernardica Soubirous (1844. -1879.) kad joj se 11. veljače 1859. ukazala Gospa, a takvu medaljicu nosio je i A. Heitz. Zanimljivo je da je predsjednik vijeća za europsku zastavu - belgijski Židov, Paul Michel Gabriel Levy odobrio upravo njegov prijedlog. Kao predsjednik žirija, Levy je, naime, u tom simbolu vidio ideju saveza između židova i kršćana. Žena iz Otkrivenja, kao Kći sionska, izravna je poveznica između staroga i novoga zavjeta, između 12 sinova Jakovljevih, odnosno 12 plemena Izraelovih, 12 Isusovih apostola.
 
Diversitas in unitate
Bez obzira na broj članica, na zastavi Europske unije ostaje 12 zlatnih zvijezda na plavoj pozadini kao znak savršene punine i zajedništva. Kao što 12 zvijezda tvori savršeni krug, tako i europske države, ujedinjene, tvore jedinstvo iz kojega proizlazi zajedništvo među narodima. Stoga slogan Europske unije – Diversitas in Unitate – označuje ujedinjenost europskih naroda i država u nastojanju da očuvaju mir i postignu blagostanje, tako da različite kulture, tradicije i jezici postaju zajedničko nasljeđe. Oci Europske unije – njemački političar i praktični katolik Konrad Adenauer (1876. – 1967.), talijanski političar i sluga Božji Alcide de Gasperi (1881. – 1954.) i francuski političar i sluga Božji Robert Schuman (1886. – 1963.), vođeni kršćanskim učenjem i smatrajući da je Europa kći kršćanske Majke, vodili su računa o društvenom i humanističkom idealu koji počiva na kršćanskim korijenima.
 
Imperium marianum
Iako Lisabonski ustav, potpisan 10. srpnja 2003., ne spominje da Europa počinje na kršćanskim temeljima, izravno je odao počast Gospi kada je, potvrđujući svoje simbole, odlučio da na zastavi Europske unije bude 12 zlatnih zvijezda na plavoj pozaini. Toliko je to simbolična pojava da je nije mogao zanijekati ni „veliki zmaj plamene boje“ (Otk 13,3). Plava boja i kruna 12 zvijezda dolaze iz marijanske pobožnosti, a zvijezde su zapisane u knjizi Otkrivenja. Tajanstvena žena s krunom je – Gospa, a boje i simbol, plavo nebo i 12 zvijezda, preuzete su iz kršćanske umjetnosti. Obistinilo se ono što je papa Pio XII, u pozivu na ujedninenje europskih nacija, 3. ožujka 1953. izrekao kada je Gospu nazvao “Majkom svih naroda“. A milanski nadbiskup Giovanni Montini, kasnije papa Pavao VI., u prigodi blagoslova gospina kipa na planini Serenissima, naglasio je da je „Naša draga Gospa, vladarica Europe“.
Da je ideja ujednjenja europskih naroda – kršćanska, potvrdili su i hrvatski biskupi 22. ožujka 2010. u prigodi pregovora između RH i EU. Bez obzira je li simbol EU likovna slučajnost ili plod kršćanske ideje, gledajući europsku zastavu, Gospini miljenici mogu, s ponosom, zapjevati pjesmu žene iz Apokalipse: „Od sad će me evo svi naraštaji zvati blaženom.“ (Lk 1, 48). Nakon što je Gospina kruna ujedinila europske narode, možemo zaključiti da je EU, znak neba, jer je u korijenu - Imeperium Marianum – Marijino Kraljevstvo.
 
Autor: Ante Branko Periša
Časopis: Marija
Ispišite stranicu: