HR

Aktualnosti

Objavljeno: 10.09.2015.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

Fotografijom svečane procesije i izvještajem o središnjim godišnjim slavljima u ludbreškom svetištu Predragocjene Krvi Kristove otvara se čitateljima novi broj Glasa Koncila, 37. u tekućoj godini, s nadnevkom od 13. rujna 2015. godine.

Na središnjem slavlju u Ludbregu, poznatom kao Sveta nedjelja, okupilo se je više od pedeset tisuća vjernika, misu je predvodio porečko-pulski biskup Dražen Kutleša, a okupljenima se je obratio i uime Hrvatskoga sabora kao pokrovitelja slavlja njegov predsjednik Josip Leko.

Gostovanje u Zagrebu Nijemca Rolanda Jahna, direktora Saveznoga ureda za istraživanje djelovanja STASI-ja, za povod je svojemu redovitom komentaru uzeo urednik Glasa Koncila Ivan Miklenić. Iz Jahnovog je predavanja komentator između ostaloga izdvojio: "U Njemačkoj se više od 1800 zastupnika na nacionalnoj i regionalnoj razini mora izjasniti jesu li surađivali s tajnim službama, a oni koji slažu, ostaju bez službe, dok je u Hrvatskoj istodobno i danas suradnja s komunističkim obavještajnim službama najbolja preporuka za istaknutu državničku, stranačko-političku, kulturnu, pa čak i gospodarsku funkciju!".

Premda se to sada čini nemogućim i premda to Hrvatska teško može sama učiniti, nego joj je potrebna "stvarna pomoć" Europske unije, stvarna demokratizacija Hrvatske će se morati dogoditi - zaključuje mons. Miklenić.

Izvještaj na 3. stranici tek donekle može dočarati samo mali dio jeze koju je prije 70 godina doživjelo 3.000 vojnika i civila, koji su pobacani i živi zazidani u Barbarinu rovu, dakle u rudniku, pokraj Hude Jame. Po prvi je put javnosti otvoren dio rova u kojemu se, u plastičnim kutijama, nalaze posmrtni ostatci 800-tinjak do sada otkopanih žrtava. Iz Hrvatske su u Hudu Jamu došli malobrojni novinari i javne osobe.

Među prvima je bio Glas Koncila, a među drugima gospićko-senjski biskup Mile Bogović. Vodič kroz jezoviti rov bio je Roman Leljak, slovenski istraživač koji je otkrio stratište u Hudoj Jami. Nakon obilaska stratišta u Laškom je organizirana javna tribina, na kojoj je također sudjelovao biskup Bogović.

Među izvještajima o događajima iz života Crkve u Hrvatskoj na stranicama novoga broja Glasa Koncila može se naći onaj o proslavi svetkovine sv. Marka Križevčanina u njegovim rodnim Križevcima, koja ove godine pada na 20. obljetnicu svetčeve kanonizacije. Misu je predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

Tu je i izvještaj o 44. obiteljskoj ljetnoj školi, koja se je ove godine bavila temom suočavanja i opstanka obitelji u suvremenoj kulturi straha. Sudionici skupa prisjetili su se i pokojnoga o. Jure Bosančića koji je desetljećima pripremao i vodio obiteljske ljetne škole.

Glas Koncila objavio je i prilog u kojemu se predsjednik HBK-a zadarski nadbiskup Želimir Puljić osvrće na medijske manipulacije s njegovom izjavom o inicijativi za uvođenje pozdrava "Za dom spremni" u Hrvatsku vojsku.

Sisački biskup Vlado Košić predvodio je središnje slavlje u Subotici, na najvećem hrvatskom marijanskom proštenju u Bačkoj, a u Pleternici je po 60. put proslavljena Gospa od Suza, kao i 10. obljetnica proglašenja Pleternice biskupijskim svetištem Požeške biskupije.

U novome broju ističu se i dva izvještaja o životu Crkve u svijetu. Riječ je o nedjeljnoj molitvi Angelusa, prigodi u kojoj je papa Franjo pozvao sve europske župe da prime po jednu izbjegličku obitelj. Tu je i izvještaj o Papinom uvođenju reforme postupaka o utvrđivanju i proglašenju ništavosti ženidbe.
Jednim od najvećih izazova hrvatske današnjice, pitanjem demografskoga opadanja nacije, bavi se sugovornik u redovitom intervjuu Glasa Koncila dr. Nenad Pokos, s Instituta za društvena istraživanja Ivo Pilar.

Sugovornik se osvrće i na pojave kao što su iseljavanje, ali i izbjeglički val koji potresa Europu, odnosno na njegove moguće utjecaje na Hrvatsku u demografskom, kulturnom pogledu, kao i s obzirom na njezinu religijsku sliku. S obzirom na glavnu temu razgovora, kako u sadašnjim realnim okolnostima popraviti izrazito negativnu demografsku sliku, čije će posljedice sigurno u budućnosti doći na naplatu, sugovornik ističe pozitivna iskustva nekih europskih zemalja, između ostaloga daleko siromašnijih Bjelorusije i Ukrajine.

Reportaža u novome broju vodi čitatelje u nesvakidašnje mjesto, Kapelaniju sv. Ilije u Masnoj Luci. Priča o kapelaniji koja pokriva područje Parka prirode Blidinje ujedno je priča o franjevcu koji je najzaslužniji za povratak života, istina vikendaškog i turističkog, u tu čudesnu oazu prirode, fra Petru Krasiću.

Mladi se u rubrici "Mladi mladima" bave pitanjem dobra i ljudskosti, njihove "isplativosti" u vremenu koje je sklono sve mjeriti novcem.

Zvanja dolaze s obnovom, onom nutarnjom, kako redovništva tako i kršćanskoj obitelji - tako bi se mogla svesti poruka s. Bernardine Crnogorac, milosrdnice splitske provincije, koja u novome broju Glasa Koncila progovara kroz rubriku "Susret u godini posvećenog života".

Novi je broj Glasa Koncila obogaćen i mjesečnim magazinom "Prilika" sa središnjom temom: "Junaci naših sela". (GK)

Ispišite stranicu: