HR

Aktualnosti

Objavljeno: 17.07.2015.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

 
slika

Središnja tema novoga broja Glasa Koncila, s nadnevkom nedjelje 19. srpnja, koja počinje već na naslovnici, završetak je najdužega apostolskoga putovanja pape Franje u inozemstvo - Latinskoj Americi, tijekom kojega je pohodio Ekvador, Boliviju i Paragvaj. Svi se izvjestitelji i analitičari slažu kako je ono bilo u znaku obrane siromašnih i planeta. Sažeto je to u njegovu govoru na susretu pokreta naroda 9. srpnja u Santa Cruzu della Sierra u Boliviji, kada je poručio: "Želimo promjenu u našem životu, u našim četvrtima, u minimalnoj plaći, u našoj najbližoj zbilji; a i promjenu koja će zahvatiti cijeli svijet jer današnja planetarna međuovisnost zahtijeva globalne odgovore na lokalne probleme. Globalizacija nade, koja se rađa iz naroda i raste među siromasima, mora zamijeniti ovu globalizaciju isključivanja i ravnodušnosti."

"Život se izborio za savjest", naslov je komentara zamjenika glavnoga urednika Glasa Koncila Branimira Stanića u kojemu je upozorio na povezanost progona oko 200 milijuna kršćana u 60-ak zemalja u svijetu, sa sadašnjim medijskim progonom hrvatskoga blaženika, zagrebačkoga nadbiskupa Alojzija Stepinca: "Ako su u svijetu kršćani, kao oni koji bi trebali biti lučonoše savjesnoga djelovanja, progonjeni u tolikoj mjeri, onda ne treba čuditi ni što sličnu sudbinu dijeli i bl. Alojzije Stepinac čiji svetački lik posljednjih tjedana nailazi na neobična i u svakom smislu posve jalova osporavanja."

U središnjem intervjuu, naslovljenom "Nikada nije uspostavljena kvalitetna veza s hrvatskim izvandomovinstvom", progovara dr. Krešimir Bušić, viši asistent na Filozofskom fakultetu u Osijeku o trenutno narušenim hrvatsko-srpskim odnosima ali i o njihovim razlozima tijekom povijesti, te ističe: "Temeljni problemi poremećenih hrvatsko-srpskih odnosa nalaze se u sada već drugostoljetnoj velikosrpskoj hegemonističkoj i ekspanzionističkoj politici. Tu politiku, nažalost, podržavaju i oblikuju srpske kulturne i znanstvene elite."

Čitav broj Glasa Koncila možete čitati i putem interneta: enovine.glas-koncila.hr     

Od stalnih rubrika u "Susretu u Godini posvećenoga života" predstavljen je franjevac Provincije Bosne Srebrene fra Joso Oršolić, koji među brojnim zanimljivim promišljanjima spominje karizmu sljedbenika sv. Franje: "Mi franjevci, kao što smo bili kroz povijest, trebamo i danas biti uz narod i s narodom. Nažalost, imamo dosta pojedinaca koji su samo uz sebi probrane ljude, bave se strančarenjem, politikanstvom, mnogo više nepotrebnim stvarima. Dužnost nam je spremnije nositi muku i patnju ovoga naroda i živo svjedočiti raspetoga i uskrsloga Krista".

U "Zapažanjima" Đurđica Ivanišević Lieb već po običaju komentira najaktualnija zbivanja i teme u proteklome tjednu, među kojima vrijedi spomenuti njezinu poveznicu s naslovom "I sve, baš sve nekima je bila zabava" u kojoj prilično emotivno i potresno ističe: "U kratko vrijeme u Splitu je tisuće mladih bilo umočeno u zaglušujući ritam elektronične glazbe, i uživalo, a samo dva dana ranije brojni su u, ne tako dalekoj Srebrenici, još jedanput u sjećanjima svjedočili ogavnom plesu smrti, i plakali."

Ravnateljica Katoličke socijalne akademije Austrije Magdalena Holztrattner svjedoči o nastojanjima da se zakonski zaštiti nedjelja u njezinoj zemlji ističući: "Kršćanske se Crkve zauzimaju za to da nedjelja bude zaštićena kao dan u kojemu će se ljudi moći okupljati oko ljudskoga u sebi - a ne prepustiti da kolo vode proizvodnja, profit i potrošnja."

Zadarska pjesnikinja Ivanka Zdrilić na pitanje je li duhovna poezija podcijenjena u hrvatskoj kulturi odgovara zanimljivom i pomalo provokativnom ocjenom koju vrijedi svakako pročitati.

Domaće su vijesti raznovrsne i zanimljive, od susreta hrvatskih misionara u Sisku, prve obljetnice smrti don Živka Kustića, do proslave blagdana bl. Marije Propetoga Isusa Petković u Blatu, susreta romske djece s nadbiskupom Đurom Hranićem i promjene u svećeničkim službama u više hrvatskih (nad)biskupija.

"Nosivi stup Crkve u Hrvatskoj", naslov je članka o smrti mons. Vladimira Stankovića, istaknutoga hrvatskoga svećenika koji je svojim djelovanjem veoma zadužio hrvatski narod i Crkvu u njemu.

Među inozemnim vijestima svakako će pozornost čitatelja privući izjava poglavara Kaldejske katoličke Crkve u Iraku patrijarha Louisa Raphaela I. Saka kako Zapad ne čini ništa za iračke kršćane. Važna je i odluka španjolskoga Ustavnoga suda koji je priznao pravo ljekarniku u Sevilli na priziv savjesti jer je odbio prodavati tzv. "pilulu dan poslije", koja je objavljena u vijesti naslovljenoj: "Ljekarnici imaju pravo ne ubijati". Zanimljiva je i na prvi pogled pomalo čudnovata vijest iz Beča: "Mladomisnici u 50. i 77. godini života".

Već sam deveti nastavak feljtona o Bleiburškoj tragediji i križnome putu hrvatskoga naroda govori o prijelomnim događanjima u svibnju 1945.: "Predaja je počela na raskrižju Hrust". Nadovezujući se na tu temu Lojzo Buturac kratko, jasno i vrlo argumentirano piše: "Što su bili nacizam, fašizam i komunizam?".
Mladi suradnici Glasa Koncila nude mladima ljetnu i izazovnu temu: "Svetačke navike za ljetne dane". Reportaža donosi niz zanimljivih svjedočenja aktivnih vjernika laika u župi Rogotin sa svim problemima i nadanjima tamošnjih župljana.

Novi je broj Glasa Koncila obogaćen i ljetnim dvobrojem mjesečnoga magazina "Prilika". (tv, gk)


Ispišite stranicu: