HR

Aktualnosti

Objavljeno: 12.03.2015.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

Naslovnica novog broja Glasa Koncila s nadnevkom 15. ožujka 2015. donosi sliku i vijest o posjeti pape Franje rimskoj župi Svih svetih i slavljenju mise s tamošnjom župnom zajednicom povodom 50. obljetnice prve mise na talijanskome jeziku. Naime, papa bl. Pavao VI., na putu oživotvorenja liturgijske reforme Drugoga vatikanskoga koncila, prije pola stoljeća predvodio je liturgijsko slavlje na narodnome jeziku, što je bio epohalan događaj za Katoličku Crkvu.
 
Nakon mise i spomena na taj događaj papa Franjo je zahvalio vjernicima na sudjelovanju, zajedništvu i molitvi istaknuvši: "Zahvaljujemo Gospodinu na onome što je učinio u svojoj Crkvi u tih pedeset godina od liturgijske reforme. Bila je to upravo hrabra gesta Crkve, približiti se Božjemu narodu da bi mogao dobro shvatiti ono što čini, a to je i za nas važno, tako pratiti misu. I ne može se ići unazad, moramo uvijek ići naprijed..."
 
"Zašto pravosuđe u Hrvatskoj nije neovisno", pita se u komentaru glavni urednik Ivan Miklenić, povodom izvješća Europske komisije o stanju pravosuđa u zemljama članicama Europske unije, u kojemu se glede neovisnosti pravosuđa Hrvatska percipira kao jednu od najlošijih u EU-u. "Poznato je da se pravosuđe u Hrvatskoj" – zaključuje urednik Miklenić – "suočava s vrlo brojnim problemima i da se neke stvari mijenjaju u skladu s obvezama preuzetim prilikom pregovora za pristup Hrvatske EU-u, ipak problem neovisnosti pravosuđa u Hrvatskoj toliko je suptilan da se nameće pitanje: ima li Europska komisija pravih instrumenata za detektiranje tih skrivenih uvezanosti?"
 
U središnjem intervju naslovljenom: "Zastarjela je teza o 'naprednoj' znanosti i 'nazadnoj' vjeri" progovara akademik dr. Vladimir Paar, profesor emeritus Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Među mnoštvom zanimljivosti o ograničenosti znanstvenih spoznaja, antologijskome "slučaju Galilei", postanku svijeta i tzv. velikom prasku i sl., svakako su istovjetni stavovi o koegzistenciji znanosti i vjere nobelovca Alberta Einsteina, "otca" kvantne fizike Maxa Plancka i teologa Alojzija Stepinca!
 
U stalnim kolumnama: "Susret u Godini posvećenog života" predstavlja o. Srećka Rimca, karmelićanina i njegov zanimljivi redovnički put u kojemu je od inženjera elektrotehnike postao provincijal Reda bosonogih karmelićana u Hrvatskoj, Đurđica Lieb u "Zapažanjima" među nekoliko zapažanja upozorava na šokantnu činjenicu da 10.000 djece u Hrvatskoj nema za školski obrok, koju stavlja u širi kontekst/problem: "Mnogima djeca nisu prioritet i to je najžalosnije od svega. Država bi mogla platiti mliječni obrok svakome djetetu i to bi bilo učinkovitije od davanja novca za financiranje preventivnih programa različitih nevladinih udruga", a "(Pri)govor znanosti" Valerija Vrčeka govori o medicinskim troškovima zbog hormonskih otrova.
 
Za Glas Koncila o 60 godina zajedničkog bračnog života govore Ivan i Antica Ančić iz župe sv. Antuna Padovanskog u Turjacima, te španjolska obitelj Postigo Pich sa petnaestero djece. Reportaža je posvećena rodnoj župi novoimenovanog krčkog biskupa Ivice Petanjka Drenje u Slavoniji znakovitoga naslova: "Mučeništvo Zrinjana – sjeme novoga biskupa".
 
Među domaćim vijestima pozornost privlače: susret požeškog biskupa Antuna Škvorčević i slavonskog episkopa Jovana Ćulibrka u Biskupskom domu u Požegi, pohod pomoćnog zagrebačkog biskupa Ivana Šaška Papinskom hrvatskom zavodu Sv. Jeronima u Rimu, u kojemu ove godine boravi 25 svećenika studenata iz Hrvatske, BiH i Crne Gore, Dan KBF-a Sveučilišta u Zagrebu i sastanak Operativnog odbora za organizaciju Drugoga nacionalnog susreta hrvatskih katoličkih obitelji tijekom kojega su definirane pojedinosti i tijek susreta, proslava 50. obljetnice smrti sluge Božjega fra Ante Antića i dr.
 
Uz novi broj Glasa Koncila dolazi i mjesečni magazin "Prilika" koji u središnjoj temi govori o hrvatskom zajednitšvu sjevera i juga. (GK)

Ispišite stranicu: