HR

Aktualnosti

Objavljeno: 18.07.2012.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

slika

Novi broj Glasa Koncila, od nedjelje 22. srpnja, u središte pozornosti stavio je događaje povezane s donošenjem Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji. Na naslovnoj stranici je reportaža s molitvenog "pokreta otpora", koji su stotine vjernika dan uoči izglasavanja zakona pružili okupljajući se u zagrebačkoj gornjogradskoj župi sv. Marka, na trgu oko crkve te pred likom Majke Božje od Kamenitih vrata te diljem Hrvatske. List donosi i prve reakcije hrvatskih biskupa, kao i izjavu koju je dalo Hrvatsko katoličko liječničko društvo, koje okuplja 2.700 liječnika u domovini.

U uvodniku, koji potpisuje Branimir Stanić, stoji: "Ako se budućnost nekog društva mjeri po tome kakva se budućnost omogućuje njegovu najranjivijem članu, onda je omogućavanje zamrzavanja ljudskih života još u stadiju embrija, i smrtna presuda na koju su mnogi među njima time osuđeni, pokazatelj kakvu budućnost čitavoga društva grade nositelji vlasti."

Komentator također piše: "Neka netko kaže s koliko bi se to potencijalno smrznutih embrija po hrvatskim klinikama mogao pomiriti a da mu savjest bude uistinu mirna. Nauk Katoličke Crkve je jasan: niti s jednim. Štoviše, da u Hrvatskoj postoji samo jedan jedini smrznuti embrij, Katolička bi se Crkva zauzela u obranu njegova života, a kamoli kad je zakonom omogućeno u budućnosti zarobljavanje stotine tisuća ljudskih života u njegovoj najranjivijoj fazi."

Doprinos temi je i tekst o europskim iskustvima tijekom donošenja sličnih zakona, iz kojih na vidjelo izlazi činjenica da je "laičnost države" u Hrvatskoj pogrešno shvaćena.

Rubrikom "Propisi-pravo-pravda", koju potpisuje pravnik Stjepan Androić, tjednik je pokazao neke elemente koji mogu utjecati na ishode pregovora Vlada i sindikata, a riječ je o ulozi sindikata i djelovanja nekih njihovih čelnika.

Gost rubrike intervju jedan je od rijetkih hrvatskih stručnjaka za agroekonomiku, prof. dr. Krunoslav Zmaić iz Osijeka, koji analizira posljedice uvoza dvije milijarde i sto sedamdeset milijuna dolara poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, a tumači i pitanja kvalitete hrvatske pšenice i njezine otkupne cijene. Usto, argumentira kako je moguće ostvariti san o povezanosti takozvane "zelene i plave magistrale".

Dva su svjedočanstva osobito dragocjena u novome broju Glasa Koncila. Filip Ude, glasoviti hrvatski gimnastičar, uoči odlaska na Olimpijske igre u Pekingu, govoreći o tome kako sanja olimpijsko zlato, ne propušta na prvo mjesto u životu staviti – obitelj. S druge strane, o kvaliteti života slijepih osoba u rubrici "Drugačiji su među nama" govori 35-godišnji Danijel Varvodić iz osječkoga kraja. On tumači i koje sve izazove trebaju proći slijepe osobe da bi došle do pomagala koja bi im olakšala život – od mobilnih uređaja do računala – ali i na koji način takve osobe oplemenjuju čitavu zajednicu.

U Prisoju u Bosni i Hercegovini bio je Vlado Čutura kako bi donio reportažu iz obitelji i župe iz koje je potekao novoimenovani biskup porečki i pulski mons. Dražen Kutleša.

"Mlade snage" Glasa Koncila na pisanje je inspirirala nova knjiga koja tematizira fenomen "nadčovjeka" – kao poželjnu kategoriju. Stoga su se, s kršćanskoga stajališta, odlučili rasvijetliti takvo popularno postupanje.

U "Našim razgovorima" tjednik odgovara na dva čitateljska pitanja: kako "prijeći" s pravoslavne na katoličku vjeru te mogu li se vjenčati osobe koje imaju zajedničke pradjedove?

Glas Koncila donio je i izvještaje s brojnih događanja diljem hrvatskih (nad)biskupija te iz svijeta. Objavio je i vijesti o novim pastoralnim službama koje su došle po personalnim promjenama u dvama hrvatskom nadbiskupijama i trima biskupijama. (gk)

 

Ispišite stranicu: