HR

Aktualnosti

Objavljeno: 08.03.2012.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

slika

Poziv vjernicima i ljudima dobre volje da se priključe Europskom savezu za nedjelju, što ga je uputila Komisija HBK-a »Iustitia et pax«, naslovna je tema Glasa Koncila br. 10 od nedjelje 11. ožujka.

Europsku inicijativu za očuvanje neradne nedjelje predstavlja Darko Grden u tekstu "Potrebno je 'vrijeme za slušanje i disanje'" a list izvještava i o znaku potpore ideji o neradnoj nedjelji koji je iskazala Udruga "Cjeloviti život" iz Sinja organiziravši i javni skup na sinjskoj pjaci.

Uz Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini list donosi reportažu Vlade Čuture o djelovanju Caritasa Mostarske i duvanjske te Banjolučke biskupije te potrebi pomoći iz Hrvatske a koja se dijeli potrebnima bez obzira na vjersku ili nacionalnu pripadnost.

Profesor medijske kulture i član Američke filmske akademije Krešimir Mikić u intervjuu s Tomislavom Šovagovićem progovara o sadašnji oblicima pristupa medijskoj kulturi te ističe da je krajnje vrijeme za ozbiljni pristup toj stvarnosti osobito u odgoju i obrazovanju, u obitelji, školi i društvu. "Zadaća profesora da danas bude stručnjak, ali i velik poznavatelj medijske scene. Spontanost i jednostavnost kad se govori o bilo kojoj stvari, a posebice o medijima, kad slušatelji uvide da je pred njima 'faca' koja to poznaje, koja to živi, neće srušiti autoritet nastavnika. Baš na ovom području potrebno je kontrolirati da se ne stvori kaos u dječjim glavicama, sraz između znanosti, informacija, umjetnosti i zabave." Osvrćući se na hrvatsku filmsku produkciju istaknuo je: "Sramota je na jedan način, da se naši autori lišavaju tema kao što je vukovarska tragedija. Hrvatski su autori odgovorni na koji se način obrađuje hrvatska sadašnjost i suvremenost u našoj kinematografiji."

Sanja Knežević, pjesnikinja, pobjednica na natječaju duhovnog književnog stvaralaštva "Stjepan Kranjčić", i asistentica na Filozofskom fakultetu u Zadru u rubrici "Susret" uz ostalo ističe: "Naše suvremeno doba samo je po sebi paradoks – govorimo o demokraciji, a o svemu odlučuje najuža skupina izdvojenih, o slobodi kretanja, a živimo kao moderni robovi, o ljudskim pravima, a ona se krše iz sata u sat. Istina je da je hrvatska kultura dugostoljetna, ali to nije i hrvatska državnost. I u tome nam manjka temeljnih odnosa – manjka nam domovinske i nacionalne kulture. To se doista i odrazilo na književnost."

U povijesnom feljtonu otvorena je na temelju disertacije dr. Gordana Akrapa tema Kos-ove terorističke akcije "Opera" koja je osim postavljanja eksploziva na židovsku grobnicu i općinu u Zagrebu, za što je trebala biti kriva Hrvatska, širila dezinformacije od kojih neke ni danas nisu prepoznate u najširim krugovima.

Povodom navoda Stratfora "da Hrvatskom apsolutno vlada organizirani kriminal" u komentaru se ističe da treba zapaziti da malo pomnije analize stanja u Hrvatskoj ne dopuštaju da se taj pojam shvaća samo u klasičnom smislu, već je riječ o nevidljivoj, ali vrlo moćnoj kontroli gotovo svega bitnoga u Hrvatskoj. Postojanje takvoga kriminala u Hrvatskoj dokazivo je isključivo po posljedicama, među kojima se može na prvo mjesto staviti sadašnje gospodarsko i društveno stanje u Hrvatskoj, odnosno činjenica da je Hrvatska na gotovo svim razinama života umjesto prema boljitku sustavno vođena prema slabljenju, osobito gospodarskom i političkom. Što je uzrok brojnim očitim štetnim posljedicama, puno je teže jasno argumentirati, no činjenica da na glogu ne rastu smokve daje pokriće za stav da Hrvatskom stvarno vlada specifičan oblik suptilnog, ali iznimno moćnog organiziranog kriminala koji je pobjediv ako se na svim razinama uvede ravnopravnost i zakonitost te ako se ipak izbori stvarna demokracija.

Ovaj broj Glasa Koncila obogaćen je i mjesečnim magazinom "Prilika" s glavnom temom hrvatske glazbene baštine. (gk)

Ispišite stranicu: