HR

Aktualnosti

Objavljeno: 21.07.2011.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

slika

U vrijeme kada mnogi kreću put svojih odredišta na kojima će provesti godišnji odmor, najnoviji broj Glasa Koncila (s nadnevkom nedjelje 24. srpnja) u rubrici »Susret« objavljuje razgovor s osječkim policijskim službenikom za prometnu preventivu Ivicom Vukom.

Na upite novinara Ivana Uldrijana o stanju prometne sigurnosti i prometne kulture u Hrvatskoj Vuko je naglasio veliku ulogu ponajprije roditelja i odgojno-obrazovnih ustanova, a potom i medija u procesu poučavanja o prometnoj sigurnosti. Da je ta pouka još uvijek nedovoljna potvrđuju statistički podaci prema kojima djeca najviše stradavaju u svojstvu putnika u osobnom vozilu s roditeljima. »Životni je paradoks da su djeca najugroženija s onima s kojima bi trebala biti najsigurnija« - istaknuo je Vuko te je predstavio zajedničku akciju osječke prometne policije i osječkog sveučilišnog kapelana o. Krasickog »Savjest u prometu« usmjerenu prvenstveno mladima, ali s ciljem buđenja savjesti svih sudionika u prometu.

Posebnu pozornost čitatelja privući će intervju lista, s novoizabranim predsjednikom Društva hrvatskih književnika mr. Božidarom Petračem. Taj istaknuti književni povjesničar, kritičar, prevoditelj, pjesnik i publicist javnosti je predstavio glavne programske smjernice za vodstvo te ugledne hrvatske institucije. Odgovarajući na pitanje novinara Tomislava Vukovića o političkim manipulacijama i politizaciji književnoga stvaralaštva, kako tumači nedavno javno doslovce masakriranje Ivana Aralice, kao i Zlatka Viteza, povodom dodjele Nagrade Vladimira Nazora te mogu li se prema njegovu mišljenju uopće u današnjoj Hrvatskoj književnici zaštititi od takvih »klasičnih boljševičko-fašističkih nasrtaja« mr. Petrač je kazao kako su političke manipulacije u nas igre bez granica na svim područjima javnog života: »Imate razdor unutar sveučilišne zajednice, imate razdore unutar gotovo svake struke, imate različite interesne skupine i grupašenja. Zašto omalovažiti nagrade za životno djelo 'Vladimir Nazor', dodijeljene spomenutim umjetnicima, jednom umjetniku riječi Ivanu Aralici, i jednom zaslužnom dramskom djelatniku Zlatku Vitezu? ... Da se omalovaži Araličin opus, da ga se pokušava svesti na nekovrsno 'ognjištarenje' i da se s njegova cjelokupnog književnog opusa pokuša oljuštiti svaka književna vrijednost, to zaista graniči s posvemašnjim gubitkom pameti.«

Već od srijede ujutro Glas Koncila možete čitati putem interneta: enovine.glas-koncila.hr

U Boraju, malo mjesto kraj Šibenika, koje s pripadajućim selima, Lepenica i Vrsno ima 384 stanovnika, čitatelje reportažom vodi Vlado Čutura. Zajedničkim angažmanom župljana s don Josom Pavićem, župnikom i nekad glavnim »meštrom« za popravak tranzistora i satova svojih župljana, usprkos teškim socijalnim prilikama osnažuju se »čvrsti borajski duh« koji, kako piše autor reportaže, »vapi za kapi«, obzirom da u mjestu još uvijek nema vodovoda. »Do kraja života želim slijediti put sv. Franje« - svjedoči Vlado Malešević, član Franjevačkoga svjetovnog reda, aktivni župljanin župe Predragocjene Krvi Isusove u zagrebačkome Kozari Boku, koji je za rubriku »Vjernici laici aktivni u Crkvi« predstavio brojne ostvarene inicijative i ideje o informatičkom opismenjavanju ljudi te boljem informatičkom povezivanju župa i Crkve u Hrvatskoj.

O aktualnom društvenopolitičkom stanju u našoj zemlji, u komentaru »Rizik i 'ziheraštvo'« Branimir Stanić piše: »U potpunoj je suprotnosti s 'braniteljskim modelom' preuzimanja rizika ono što su banke u Hrvatskoj afirmirale kao svoj model, a s prešutnom potporom vladâ različitih političkih predznaka u proteklom desetljeću.... Stanje danas je takvo da su tisuće hrvatskih građana doslovno pod bankarskom čizmom, a jedino što je aktualna vlast uspjela dogovoriti s bankama jest produženje agonije. Nikakva utjeha nije smanjenje rate uz povećanje godina otplate kredita. Bankama, kojima bi važno poslanje trebalo biti financijsko 'podmazivanje' ekonomskog stroja, dopušteno je da mahom 'podmazuju' same sebe - jer usred velike krize iz koje se Hrvatska tek treba izvući upravo je bankarski sektor izišao kao jedini dobitnik. Ako je jedna od osnovnih funkcija banaka biti servis za gospodarstvo a jedna od osnovnih funkcija države biti servis za građane, onda je sličnost i jednih i drugih to što su sav teret rizika svalili na - građane«.

Uz 300. obljetnicu rođenja Ruđera Boškovića objavljen je novi nastavak feljtona Ivana Kopreka o Boškovićevu vjerničkom angažmanu, duhovnom i redovničkom profilu; jednoga od najpoznatijih hrvatskih povjesničara umjetnosti, ujedno pjesnika i esejista Andru Vida Mihičića predstavio je dr. Vladimir Lončarević u rubrici »Katolički oblikovatelji kulture«; s konkretnim prijedlozima kako roditelje i djecu »naoružati« znanjem u otporu medijskim manipulacijama, svoje je osvrte o temi »Obitelj na kušnji« zaključio dr. Zlatko Miliša; sukob oko hrvatskoga medicinskog časopisa »Croatian Medical Journal« tema je kojom se u rubrici »(Pri)govor znanosti« bavi Valerije Vrček.

Među stranicama posvećenim događajima svjetske Crkve posebno se izdvaja apel pape Benedikta XVI. međunarodnoj zajednici i svjetskoj javnosti za pomoć stanovništvu Roga Afrike koji su, zbog, u posljednjih 60 godina najgorih suša, zahvaćeni humanitarnom katastrofom; dok se među prilozima o događa(n)jima Crkve u Hrvatskoj ističe vijest o ukopu i misi zadušnici za pokojnog generala Đuru Brodarca »Kao da se vlastita država obračunava s onima koji su je svojom krvlju stvorili«, a tu su i vijesti o personalnim promjenama u Crkvi kao i priopćenja s izvanrednoga plenarnog zasjedanja Hrvatske biskupske konferencije te s 52. zasjedanja Biskupske konferencije BiH. (ić, gk)

Ispišite stranicu: