HR

Aktualnosti

Objavljeno: 17.04.2013.

U novom broju Glasa Koncila pročitajte...

 

"Važan korak na povratku Hrvatske u europsko okruženje" glavni je naslov najnovijeg, 16. ovogodišnjeg broja Glasa Koncila, s nadnevkom nedjelje 21. travnja, koji donosi promišljanja urednika Ivana Miklenića glede prvih hrvatskih izbora za Europski parlament.

Podsjeća se na odluku Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) još iz listopada 2002. u Sarajevu da se Hrvatska, zajedno sa Slovenijom i Mađarskom, kao zemlja s većinskim katoličkim stanovništvom izuzme iz jugoistočne Europe, zapadnog Balkana i vrati u srednju Europu, što je mnogo kasnije uz mnoge zadrške i peripetije potvrdila i politika.

Urednik GK-a u tjednom komentaru ističe kako "revnost kojom politička garnitura na vlasti priprema ulazak Hrvatske u EU ipak, usprkos svim celofanima, ne može prikriti goleme nedostatke s kojima će Hrvatska ući u EU jer se ti nedostaci, umjesto iskorjenjivanja, još uvijek učvršćuju i umnažaju".

Podsjeća nadalje da će Hrvatska ususret i nakon ulaska u Europsku uniju dio posla morati sama odraditi. "EU ne može umjesto hrvatskih vlasti upravljati hrvatskim državnim dobrima koja su procijenjena na čak 32 milijarde eura vrijednosti, a koja zbog nesposobnosti, neorganiziranosti i nespremnosti vladajućih da uključe stručnjake ne pridonosi ni jedan posto u državni proračun.

Hrvatska je, kako je objavljeno, četvrta u Europi po visini državnih dobara kojima izravno mogu i moraju upravljati nositelji vlasti, a među posljednjima, ako ne i najgora, u prihodima od tih tako velikih i značajnih državnih dobara", piše urednik Miklenić.

Među ostalim temama donosi se priopćenje s 46. plenarnoga zasjedanja Hrvatske biskupske konferencije, uz poziv na svećeničko hodočašće u Pulu 28. rujna prigodom proglašenja blaženim istarskoga svećenika mučenika Miroslava Bulešića. Izvještava se i s konferencije za novinare u prostorijama HBK na završetku zasjedanja, na kojoj su trojica (nad)biskupa odgovarali na aktualnosti vezane uz slučaj Dajla, Direktorij za život i službu prezbitera, poziv pape Franje na siromaštvo i ostale teme.

U rubrici "Naši razgovori" odgovara se na priče o prekriženim Isusovim rukama kao masonskom znaku, točnije pojašnjava kako križ pape Franje nema nikakve veze s masonima.

U novom broju GK-a objavljen je i osvrt dr. Jurja Batelje "Alojzija Stepinca brani istina" kao osvrt na članak Anne Marije Grünfelder u "Bosna Franciscana".

O dugoj hrvatskoj tradiciji lovnoga turizma u intervjuu se razgovaralo s dr. Tihomirom Florijančićem, profesorom na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku. "Lovni turizam trebalo bi nužno ugraditi te snažno poduprijeti u razvojnoj strategiji hrvatskog turizma, što sada nažalost nije slučaj. Marketinškim aktivnostima u inozemstvu treba isticati prednosti Hrvatske kao lovne destinacije te poticati i razvijati specijalizirane agencije", istaknuo je dr. Florijančić, govoreći i o uzlaznom trendu lovnoga turizma, stihijskom lovu divljači, a ističe i zanimljivost o biskupu Strossmayeru kao primjeru uzgajivačima i lovcima.

Rubrika "Vjernici laici aktivni u Crkvi" predstavlja tajnicu organizacijskog odbora Susreta hrvatske katoličke mladeži u Dubrovniku sljedeće godine Anu Marčinko, koja svjedoči o odrastanju u Župi dubrovačkoj, godinama studiranja na KBF-u u Splitu te izazovima Crkve i mladih u suvremenom svijetu.

U "Vjeri naših dana" tematizirano je samohrano roditeljstvo, poteškoće s kojima se susreću jednoroditeljske obitelji, kao i potreba kršćanske, ali i šire društvene podrške tim obiteljima.

Uz redovite vijesti iz života Crkve Glas Koncila podsjeća i na poziv predsjednika Hrvatskoga Caritasa varaždinskoga biskupa Josipa Mrzljaka za čišćenje divljih odlagališta.

Stjepan Androić u rubrici "Propisi-pravo-pravda" analizira pristup kandidatima za predstojeće lokalne izbore, a među osvrtima ističe se "Šimun Cirenac pomaže piliti drva" o invalidnom mladiću iz Istre i njegovim bližnjima.

Na posljednjoj stranici čitatelji se mogu razonoditi uz križaljku i najnoviji uradak Srećka Puntarića-Felixa. (IKA)

 

Ispišite stranicu: