HR

Aktualnosti

Objavljeno: 16.01.2013.

Tribina o Staroslavenskoj liturgiji u NPI-u

 

U srijedu, 9. siječnja u 19 sati u dvorani Vijenac nadbiskupijskog pastoralnog instituta održala se peta po redu tribina u projektu Hrvatska glagoljaška baština kojeg ostvaruju Društvo prijatelja glagoljicei Nadbiskupijski pastoralni institut, a pod pokroviteljstvom Staroslavenskoga instituta, Katedre za staroslavenski jezik i hrvatsko glagoljaštvo Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Instituta za ekumensku teologiju i dijalog "Juraj Križanić" Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Predavanje pod naslovom Staroslavenska liturgija održao je fra Kristijan Kuhar, vrstan poznavalac te teme, koji je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu diplomirao radom Glagoljaška liturgija srednjega vijeka uz mentorstvo mons. dr. Ivana Šaška. Fra Kristijan Kuhar nastavio je svoje bavljenje srednjovjekovnom liturgijom na doktorskom studiju medievistike na filozofskome fakultetu u Zagrebu te u službi znanstvenoga novaka na Staroslavenskome institutu u Zagrebu. Izrađuje  doktorsku disertaciju iz povijesti glagoljaške liturgije srednjega vijeka.

Predavač je uveo publiku u temu staroslavenske liturgije definirajući najprije pojam liturgije, potom određujući termin staroslavenske liturgije uspoređujući ga sa srodnim istovrijednim terminima. Područje staroslavenske liturgije fra Kristijan Kuhar otvorio je radom svete braće Ćirila i Metoda, slavenskih prosvjetitelja, a nastavio razrađivati opisom i slikom niza kronološki poredanih hrvatskih glagoljskih misala, rituala, evanđelistara - od rukopisnih misala preko hrvatskoga prvotiska i tiskanih misala pa do Parčićeva misala. Predavač se u svom izlaganju često pozivao na spoznaje velikoga istraživača hrvatske glagoljske liturgije fra Josipa Leonarda Tandarića.

U drugome dijelu večeri predstavljen je novi, 13. broj časopisa Bašćina, glasila Društva prijatelja glagoljice. Časopis na stotinjak stranica donosi teme iz hrvatske glagoljaške baštine iz pera vrsnih znanstvenika i stručnjaka toga područja kao i teme iz suvremene hrvatske kulture koja sve više uspostavlja vezu s fenomenom hrvatskoga glagolizma. Nova će se Bašćina moći nabaviti na svim sljedećim tribinama projekta Hrvatska glagoljaška baština, drugom srijedom u mjesecu u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta. (NPI)

 

Ispišite stranicu: