HR

Aktualnosti

Objavljeno: 12.03.2015.

Terorizam nema domovinu, nema naciju i nema vjeru



Na drugoj u nizu korizmenih tribina pod nazivom „Drugačiji su pokraj nas“ u župi sv. Barbare u Vrapču, 11. ožujka, gostovao je predsjednik Mešihata Islamske zajednice u RH, muftija Aziz efendija Hasanović.

Muftija Hasanović je na početku svojeg izlaganja zahvalio na pozivu i podsjetio na činjenicu da se priprema obilježavanje 100. godišnjice priznanja islama u Hrvatskoj, te istaknuo da Hrvatska može poslužiti kao model rješenja islamskog pitanja u svijetu. Hrvatska je prepoznata u svijetu kao mlada demokracija s visokim standardom vjerskih sloboda.

Muftija je naveo kako je imao priliku govoriti pred papom Franjom i američkim predsjednikom Obamom, kao i u drugim europskim institucijama, o suživotu i djelovanju islamske zajednice u Hrvatskoj kao primjeru za cijeli svijet.

Dr. Hasanović progovorio je i o zajedničkoj suradnji s ostalim vjerskim zajednicama u Hrvatskoj kao i o međusobnom slaganju oko moralnih načela koja liberalni svijet postavljanja u pitanje. Muftija je ocijenio odnos sa Katoličkom Crkvom kvalitetnim, a sam je kao zagrebački imam imao potrebu slušati kolegije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu kako bi bolje shvatio svojeg susjeda katolika i kako bi cijenio i shvatio identitet većinskog stanovništva Hrvatske, koji se temelji na vjeri.

U kontekstu žalosnih terorističkih akcija, muftija je rekao da terorizam nema domovinu, nema naciju i nema vjeru.

Inače, muftija Hasanović je i predavač na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu, osnivač je centra za halal proizvode, a duži niz godina pripremao je hrvatske vojnike za mirovne misije u Afganistanu.

Nakon izlaganja dr. Hasanovića, okupljeni su imali mogućnost postaviti pitanja. Između ostaloga bilo je pitanja o prehrani muslimana i halal proizvodima, o sufijama i dervišima, o odnosu kršćana i muslimana u BiH, o sunitima i šiitima, o odnosu katoličkih i islamskih blagdana, o sotoni i egzorcizmu u islamu, te kako islam gleda na Isusa i Mariju.



Sudionici tribine ocijenili su ovaj događaj uspješnim jer se kroz dijalog dogodio susret koji otvara put prema međusobnom upoznavanju.

Mladi iz župe došli su na ideju da pokrenu niz tribina kako bi upoznali pripadnike drugih vjera, denominacija ili kršćanskih zajednica. Na ideju su došli potaknuti žalosnim događajima u Parizu, kao i u svijetu. Upoznati drugoga, stupiti u dijalog s drugim koji misli drugačije od nas ili živi vjeru koja je drugačija od naše, znači osloboditi se straha od onoga koga ne poznajemo i boriti se protiv predrasuda.
Ispišite stranicu: