HR

Aktualnosti

Objavljeno: 03.07.2013.

Svečana misa, koncert i prijam u Rimu u povodu ulaska Hrvatske u Europsku uniju

U povodu obilježavanja ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju, u nedjelju 30. lipnja u hrvatskoj crkvi Svetog Jeronima u Rimu održana je misa koju je predvodio nadbiskup Dominique Mamberti, tajnik Svete Stolice za odnose s državama. Uz rektora zavoda mons. Juru Bogdana koncelebrirali su nadbiskup Đuro Hranić i tajnik Biskupske sinode nadbiskup Nikola Eterović te hrvatski svećenici koji žive u Rimu i nekoliko svećenika iz Rimske kurije.

U homiliji, nadbiskup Mamberti citirao je riječi Ivana Pavla II. koji je za posjeta Hrvatskoj 1998. u Splitu izjavio: "Odluka vaših otaca da prihvate katoličku vjeru, vjeru koju su propovijedali i ispovijedali sveti apostoli Petar i Pavao, odigrala je glavnu ulogu u vjerskoj i građanskoj povijesti vaše nacije. To je bio događaj od presudne važnosti za Hrvate, jer su otada s velikom spremnošću prihvaćali ono Kristovo Evanđelje kako ga je Rim širio i naučavao. Katolička vjera prožela je nacionalni život Hrvata".

Tajnik Svete Stolice za odnose s državama naglasio je da Sveta Stolica, kao što je od početka pratila proces nastajanja Europske unije i podupirala ga kao projekt pomirenja među svim europskim narodima koji dijele iste vrijednosti, tako je od početka podržavala i zalagala se za pristupanje Republike Hrvatske Europskoj uniji gdje ona već i pripada, ne samo povijesno i geografski, nego i kulturno i duhovno. Pritom je izrazio uvjerenje i nadu da će i Hrvatska Europsku uniju učiniti boljom i snažnijom unoseći u nju svoje duhovno i kulturno bogatstvo i vrijednosti za koje se toliko borila tijekom povijesti.

S tim u vezi, pozvao je Hrvate da, sukladno razmišljanjima blaženog Ivana Pavla II., ulaskom u EU, budu odgovoran i aktivni sudionik njezine, duhovne, demokratske i materijalne izgradnje.
Na kraju je spomenuo neke od znamenitih hrvatskih intelektualaca koji u uspostavi zapadne kršćanske ekumene nisu vidjeli samo priliku za prosperitet svoje domovine nego i priliku za stvaranje jedinstvene Europe kao zajedničke kuće europskih naroda koja kao temelj ima jedinstveni dignitet i vrijednosti. Divan uzor svjedočenja imamo svi u blaženom mučeniku Alojziju Stepincu, istaknuo je nadbiskup Mamberti te zahvalio hrvatskom veleposlaniku pri Svetoj Stolici Filipu Vučku što je želio da to euharistijsko slavlje bude doista zahvalno slavlje.
Vatikanski dnevnik Osservatore Romano od 1. srpnja u cijelosti je prenio propovijed nadbiskupa Mambertija.

Nakon mise upriličen je koncert na kojem su mezzosopranistica Nataša Antoniazzo, Puljanka koja živi u Zagrebu, i orguljaš varaždinske katedrale Višeslav Jaklin izveli dvadesetak kratkih skladbi iz opusa skladatelja sakralne glazbe sjeverne Hrvatske 18. stoljeća. Vrlo dobro koncipiranim programom "Barokna glazba sjeverne Hrvatske - zbirka pjesama" iz Franjevačkih pjevnika 18. stoljeća, gosti iz Hrvatske oduševili su mnogobrojnu publiku koja je crkvu ispunila do posljednjeg mjesta.
Uz brojne veleposlanike i predstavnike Diplomatskog zbora akreditirane pri Svetoj Stolici na misi i koncertu bili su i visoki predstavnici Državnog tajništva Svete Stolice, hrvatske zajednice u Rimu i hrvatskog klera.

Hrvatsko veleposlanstvo pri Svetoj Stolici priredilo je u povodu ulaska Republike Hrvatske u EU kao i u povodu Dana državnosti 1. srpnja u atriju samostana sv. Kuzme i Damjana na Rimskom forumu svečano primanje. Na svečanosti je sudjelovalo oko 250 uzvanika među kojima ja bilo šezdesetak veleposlanika, predstavnici Rimske kurije i Državnog tajništva Svete Stolice, Švicarske garde, Malteškog reda, različitih crkvenih i civilnih udruga te hrvatska zajednica u Rimu.

U prigodnom govoru veleposlanik Vučak osvrnuo se na dugi i teški put Hrvatske od neovisnosti do ulaska u EU. Od Europske unije Hrvatska očekuje poštovanje svoje kulturne raznolikosti, svojih dubokih kršćanskih korijena, nesmetan razvitak svojih posebnosti te prihvaćanje ideja njezinih umnih ljudi kada ponude nešto kvalitetno novo na tržištu ideja, istaknuo je hrvatski veleposlanik, posebno se osvrnuvši na važnost očuvanja hrvatskoga jezika.

Svi uzvanici dobili su na odlasku prigodni dar s jedrom u stiliziranom staklu na kojem je ugraviran hrvatski grb i zastava EU te natpis "Hrvatska, 28. članica EU, 1. srpnja 2013. Hrvatsko veleposlanstvo pri Svetoj Stolici" . (IKA; foto: hr.wikipedia.org)
Ispišite stranicu: