HR

Aktualnosti

Objavljeno: 09.02.2015.

Stepinac - biser kršćanske duhovnosti i hrvatske ljepote



HOMILIJA BISKUPA ŠAŠKA

HOMILIJA BISKUPA ŠAŠKA - AUDIO

„Pripremajući se trodnevnicom za proslavu blagdana blaženoga Alojzija otkrivamo dragocjenost koju nam je Bog po njemu darovao i daruje, da i sami budemo vidljiva Kristova ljubav u kušnjama koje pred nas i naše bližnje donosi bol i ljudska bijeda“, rekao je pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško predvodeći u nedjelju, 8. veljače u zagrebačkoj prvostolnici euharistijsko slavlje drugoga dana trodnevnice uoči Stepinčeva.

Na početku svoje prigodne homilije, biskup se osvrnuo na prvo čitanje u kojem Job govori o životu, točnije o trima životnim stanjima u kojima se lako čita nesloboda i muka življenja. Nije rijetkost, smatra biskup Šaško, da se nađemo s Jobom na granici ljudskosti, na granici ljudskih snaga, na razmeđu između blagoslivljanja i proklinjanja.



„Zato ne smijemo zaboraviti Bogu hvala koji kao Crkva izgovaramo“, kazao je.

Govoreći o bl. Alojziju Stepincu, biskup Šaško podsjetio je na riječi apostola Pavla Korinćanima: „… slobodan od sviju, sam sebe učinih slugom… bijah nejakima nejak da nejake steknem. Svima bijah sve da pošto-poto neke spasim.“

Upravo je pastir i mučenik Alojzije, istaknuo je biskup, u okolnostima nametanja neslobode, očuvao slobodu; postao nejak, ne po vanjskoj prisili, nego po spremnosti na prihvaćanje spasonosne malenosti; prihvatio mudrost križa, radi upućivanja na uskrsnuće.



Blaženi je Alojzije preslikao današnje Evanđelje: čuvao je dostojanstvo u poniznosti služenja; nasljedovao je Isusa u svojoj i tuđoj boli, osjetljiv za patnju, naročito zbog istine; molitvom se obraćao Bogu da mu udijeli snagu, misleći na Crkvu, misleći na nas.

„Zbog toga smo ga zavoljeli; zbog toga je ostao živ u srcima naraštaja koji u njemu, nakon mučeničke smrti, vide Kristovu prisutnost“, naglasio je biskup.



Aktualizirajući trenutno stanje u društvu, biskup Šaško izrazio je žaljenje zbog nedostatka jasnih pojmova i jasnih stavova glede blaženoga Alojzija, prisutnog kod pojedinih nositelja državnih dužnosti i služba, onih koji bi ponizno i zahvalno trebali drugima svjedočiti o tome biseru kršćanske duhovnosti i hrvatske ljepote.



„Ovdje se svatko tko nosi odgovornost za druge ljude, od obitelji do države, treba umiti suzama i ohrabriti vjerom. Alojzije, tješi nas i zagovaraj!“ zaključio je biskup svoju homiliju. 


Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije
Ispišite stranicu: