HR

Aktualnosti

Objavljeno: 11.04.2013.

Spomen 45. obljetnice smrti dr. Stjepana Kranjčića

 

Polaganjem vijenaca na grob, spomen-misnim slavljem te predstavljanjem knjige Željka Vegha "Poticaji Stjepana Kranjčića" u Križevcima je u srijedu 10. travnja spomenuta 45. obljetnica smrti križevačkoga župnika na glasu svetosti dr. Stjepana Kranjčića.

Molitveni program na Kranjčićevu grobu na križevačkom gradskom groblju predvodio je župnik križevačke župe sv. Ane Stjepan Soviček. Pročitano je i nekoliko pjesama Stjepana Kranjčića te je izmoljena molitva za otvorenje procesa za Kranjčićevo proglašenje blaženim.

Misno slavlje u župnoj crkvi Sv. Ane predvodio je župnik iz Kranjčićeva rodnog Petrijanca Ivan Sakač. U koncelebraciji su bili glavni urednik Glasa Koncila mons. Ivan Miklenić, glavni urednik Radio Marije o. Stjepan Fridl, rektor Nadbiskupskoga bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu mr. Anđelko Košćak, duhovnik u zagrebačkom Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu mr. Milan Pušec, župnik s Kalnika Zvonimir Rogina te domaći križevački svećenici Stjepan Soviček i Dražen Hladuvka.

Sudjelovali su i bogoslovi Ivan Pažin i Željko Nestić. U propovijedi je župnik Sakač podsjetio okupljene na Kranjčićevu teološku meditaciju "Postoji li Bog?" koju je kao mladi bogoslov objavio u listu "Naša Gospa Lurdska". "U njoj je Kranjčić jednostavnim primjerima, iz prirode i svemira, pokušao otkriti gdje Gospodin otkriva sam sebe nama ljudima", rekao je vlč. Sakač, povezavši ta Kranjčićeva meditativna promišljanja s porukama Godine vjere koja je u tijeku.

"Vlč. Stjepan cijelim svojim životom davao je sebe, otvarao se milosti Božjoj, od malena otkako je ostao siroče bez majke, preko školovanja i svećeničkoga djelovanja, do svećeničkoga križa koji je završen prije 45 godina", podsjetio je župnik Sakač, zaključivši da je Stjepan Kranjčić pokazao kako treba odgovoriti Bogu i kako mu treba služiti u jednostavnosti i poniznosti srca.

Zatim je predstavljena knjiga Željka Vegha "Poticaji Stjepana Kranjčića" o kojoj su uz autora govorili župnik Soviček, mons. Miklenić kao urednik knjige te uime izdavača predsjednica Udruge za promicanje znamenitih Križevčana "Dr. Stjepan Kranjčić" dr. Tanja Baran. Knjiga na 140 stranica, nakon kratkoga životopisa Stjepana Kranjčića i predgovora urednika knjige donosi 17 poglavlja u kojima je autor prikazao lik i djelovanje Stjepana Kranjčića, svoja osobna zapažanja i promišljanja o tomu svećeniku, uz mnogobrojne ulomke iz svjedočanstava Kranjčićevih suvremenika i poštovatelja.

Nakon ispisanih izvora i literature, knjiga završava popisom izdanja Udruge za promicanje znamenitih Križevčana "Dr. Stjepan Kranjčić" te zahvalom donatorima. Na naslovnici je knjige portret Stjepana Kranjčića autora Zorana Homena, a u samoj je knjizi oko 25 fotografija na kojima je Kranjčić. Uime Glasa Koncila, koji je nakladnik "Poticaja Stjepana Kranjčića", grafičko je oblikovanje potpisao Danijel Lončar.

"Već duže vrijeme osjećala se potreba za ozbiljnom i vjerodostojnom publikacijom koja bi na popularan način osvijetlila važnije momente iz života i djelovanja križevačkoga župnika na glasu svetosti dr. Stjepana Kranjčića. Naime, o Stjepanu Kranjčiću objavljeno je u novije vrijeme relativno mnogo različitih sadržaja koji su ipak tom životu i djelu pristupali fragmentarno, ne težeći za dohvaćanjem cjeline", napisao je urednik knjige mons. Miklenić, istaknuvši da je autor kao katolički intelektualac laik knjigu lišio svakoga klerikalizma te je u današnjem vremenu kada glavna struja javnoga mnijenja preferira diskreditaciju svećnika i svećeništva afirmirao konkretnog svećenika, ali i svećeništvo kao takvo, življeno u svjetlu izvornih visokih ideala. Autor Vegh naglasio je da je upoznavajući lik Stjepana Kranjčića kroz dokumentaciju te posebno kroz svjedočanstva njegovih župljana izgradio duhovnu biografiju pokojnoga župnika doživjevši ga kao osobu sveta života.

Vlč. Stjepan Kranjčić je od 1945. do 1947. bio kapelan u župi sv. Marka na zagrebačkome Gornjem gradu. Okarakteriziran kao sposoban, radišan, beskompromisan i neustrašiv svećenik, 1947. godine postaje bilježnik Nadbiskupskoga duhovnog stola te tajnik biskupu Franji Salis-Seewisu. U teškim i opasnim godinama rada u upravi Nadbiskupije držao je čvrstu liniju protiv svećeničkih udruženja i branio istinu o biskupima Salis-Seewisu i Josipu Lachu, upozorivši dekane tko stoji iza želje za njihovim smjenjivanjem. (IKA/TU)

 

Ispišite stranicu: