HR

Aktualnosti

Objavljeno: 24.06.2013.

Socijalno-karitativni praktikum bogoslova



Tijekom akademske godine 2012./2013. skupina svećeničkih kandidata iz Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu uspješno je provela socijalno-karitativni praktikum u ustanovama Caritasa Zagrebačke nadbiskupije.
 
"Boravak i rad naših bogoslova kod Vas tijekom proteklih mjeseci pokazao se iznimno važnim i korisnim za njihovo buduće svećeničko zvanje", istaknuo je odgojitelj vlč. Ivan Dodlek u svojoj zahvali Upravi zagrebačkog Caritasa povodom završetka praktikuma krajem mjeseca svibnja ove godine.
 
"Stav je svih biskupa koji šalju svoje kandidate u naše sjemenište, kao i svih nas koji sudjelujemo u odgoju da je socijalno-karitativni praktikum vrlo važan moment u odgoju bogoslova. Uvjereni smo da im takva iskustva mogu biti od velike pomoći jer će se na župama susretati s raznim kategorijama ljudi u najrazličitijim životnim okolnostima. Osim toga, kroz ovakav volonterski rad već sada daju svoj doprinos na polju skrbi za bližnje u potrebi", objašnjava vlč. Dodlek.
 
Socijalno-karitativni praktikum već deset godina sastavni je dio odgojnog programa Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu. Svećenički kandidati odrađuju ga kroz prve tri godine boravka na bogosloviji, a zagrebački Caritas je jedna od ustanova u kojima praktikum mogu provesti.
 
Tijekom protekle akademske godine u Caritasu Zagrebačke nadbiskupije praktikum je provelo devet bogoslova. Dario Kral, Ivan Pernar, Toni Potrebić, Matija Novački i Josip Prpić praktikum su provodili u Kući bl. Alojzija u Brezovici; Kristijan Perić, Nikica Posavi i Ivan Pugar posjećivali su Kuću sv. Franje u Vugrovcu; Filip Marić i Marko Bakran družili su se i pomagali korisnicima Kuće Emaus u Dubcu i mladima u Caritasovoj kući na Trešnjevci.
 
Jednom tjedno ova skupina bogoslova krenula bi na mala hodočašća djelatne ljubavi dijeleći svoje slobodno vrijeme, stečeno znanje, zanos duhovnog poziva, ljudsku toplinu i druge Božje darove s Caritasovim korisnicima koji su ih prihvatili kao stariju braću i svoje nove prijatelje.
 
Pojedinačni dojmovi bogoslova
 
"Oduvijek sam imao pozitivno mišljenje o Caritasu. Sada kada sam bolje upoznao njegov rad cijenim ga još više", naglašava student 1. godine teologije Kristijan Perić (20) iz župe Pohoda Bl. Djevice Marije u Voćinu. On se je družio uglavnom s osnovcima iz nižih razreda u Kući sv. Franje. Do sada je imao samo volontersko iskustvo rada sa starijim i bolesnim osobama, ali smatra da se dobro snašao u komunikaciji s malenima iako je imao tremu kako će sve to proći. "Teško je raditi s djecom, pogotovo kada je riječ o velikoj skupini. No, to je ujedno i lijepo iskustvo", prisjeća se bogoslov Kristijan, kojemu je vjerojatno pomoglo iskustvo života u velikoj obitelji jer ima tri brata i četiri sestre.
 
U Caritasovoj kući u Vugrovcu praktikum je provodio i bogoslov Nikica Posavi (20) iz župe sv. Marije Magdalene u Ivancu. "Ovo je moje prvo volontersko iskustvo i jako me se dojmilo. Na početku sam bio suzdržan, ali opušteni ugođaj u Kući sv. Franje učinio je da smo se uspjeli uklopiti nakon nekoliko susreta. Vrijeme smo provodili u učenju i igri. Često smo razgovarali", opisuje bogoslov Nikica svoj praktikum, koji vjeruje da će mu ovo iskustvo koristiti u pastoralu. Osim toga, među brojnim osobama koje se preporučuju u njegove molitve nalaze se od sada i njegovi mali prijatelji iz ove Caritasove kuće. "To su djeca kojoj treba pomoći. Ona traže da netko bude s njima, da im bude podrška", zaključuje ovaj student 1. godine teologije, koji preporučuje svim svojim vršnjacima posjet Caritasovim kućama ili sličnim ustanovama kako bi proširili svoje vidike upoznajući kako žive oni koji su u potrebi.
 
Bogoslov Filip Marić (20) praktikum je proveo u Caritasovoj kući na Trešnjevci. "Za razliku od mojih kolega koji su išli u Vugrovec, ja sam na Trešnjevci radio samo sa srednjoškolcima. Budući da nisam jako stariji od njih, razumio sam kroz što sve prolaze u tim godinama - pritisnuti k tome i školskim obvezama. Sve to sam i ja donedavno prolazio, ali za razliku od moje situacije njihove obiteljske prilike nisu im išle u prilog. Razmišljajući o svemu tome počeo sam više cijeniti neke stvari koje prije nisam dovoljno vrednovao, a ujedno sam postao sposobniji razumjeti osobe koje su u njihovoj životnoj situaciji. Drago mi je što smo posljednjih nekoliko tjedana postigli razinu otvorene komunikacije i što smo se rastali kao prijatelji", opisuje svoje iskustvo bogoslov Filip, koji je zajedno sa svojim kolegom mjesecima strpljivo izgrađivao povjerenje u odnosu sa svojim vršnjacima u dvije Caritasove kuće. "Bili su radoznali i imali su doista zanimljiva pitanja. Svaki susret s drugom osobom je dragocjen. Stoga sam zahvalan Caritasu što mi je omogućio ovo iskustvo. Ono mi je puno pomoglo u poimanju vrijednosti obitelji i odgoja, a ujedno sam bolje upoznao kako sebe tako i druge osobe."
 
S korisnicima Kuće bl. Alojzija u Brezovici socijalno-karitativni praktikum provodila su petorica bogoslova. "Od početka smo se složili da tu djecu nećemo zamarati njihovim školskim obvezama već ćemo ih animirati u smjeru konstruktivnog osmišljavanja slobodnog vremena. Kroz zimske mjesece za druženje i sportske aktivnosti koristili smo unutrašnje prostore, a za toplijeg vremena bili smo na zelenim površinama koje okružuju ovu Caritasovu kuću i na kućnom igralištu", opisuje njihov program rada bogoslov Dario Kral (26). Ovog studenta 1. godine teologije, kao i njegove kolege, iznenadila je otvorenost djece za druženje i upoznavanje. "Možda je nama trebalo više vremena da se priviknemo na njih nego li njima da se priviknu na nas. Mi nismo znali što nas tamo očekuje i kako ćemo se postaviti prema toj stvarnosti. Sve naše pretpostavke nisu nas mogle pripremiti na susret s našim novim prijateljima. Njima puno znači svaki posjet. Ovakvi posjeti i druženja puno znače i za volontere jer nauče cijeniti ljudski život i ljudsku osobu - bez obzira na njezina tjelesna ili mentalna oštećenja. Naučiš se cijeniti ono što imaš", zaključuje bogoslov iz zagrebačke župe sv. Blaža. "Pravim pogotkom također smatram i naš završni susret s korisnicima Kuće bl. Alojzija kojega smo organizirali kod nas na bogosloviji. Nakon razgledanja prostorija, nastavili smo druženje šetnjom po gradu, posjetili smo katedralu, Kamenita vrata, počastili se sladoledom. Svi smo bili zadovoljni!", prisjeća se bogoslov Dario, naglašavajući da je u današnje vrijeme svako dobro djelo značajno, a da zagrebački Caritas nudi mogućnost volontiranja osobama najrazličitijih mogućnosti i interesa.
 
Zaključak odgojitelja
 
"Dosadašnja iskustva s obje strane pokazuju nam da program socijalno-karitativnog praktikuma polučuje pozitivne rezultate jer je ova aktivnost dobro prihvaćena i od bogoslova i od Caritasa. Svake godine iz Uprave dobijemo pozitivne povratne informacije, a bogoslovi osjećaju da su dobrodošli u Caritasovim kućama", zaključuje vlč. Dodlek, uspoređujući iskustvo praktikuma sa »životnim mesom«, kojim bogoslovi upotpunjavaju »suhi kostur teoretske nastave«. (CZN)
 
 
Ispišite stranicu: