HR

Aktualnosti

Objavljeno: 06.06.2013.

Predstavljene dvije knjige o društvenim pitanjima iz crkvene perspektive

 

 

U organizaciji suizdavača Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK i Kršćanske sadašnjosti u utorak 4. lipnja u dvorani "Vijenac" Nadbiskupskoga bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu predstavljene su dvije knjige o društvenim pitanjima iz crkvene perspektive.

Knjige "Ljubav u istini u društvenim pitanjima" i "O novim stvarima u suvremenoj Hrvatskoj: 120. obljetnica Rerum novarum" koje su uredili dr. Stjepan Baloban i dr. Gordan Črpić, predstavili su prorektor na Hrvatskome katoličkom sveučilištu prof. dr. Emilio Marin i profesor moralne teologije na Teologiji u Rijeci prof. dr. Josip Grbac.

V. d. pročelnika Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve dr. Gordan Črpić pojasnio je kako su knjige nastale iz radova s dva različita skupa, ali s istom pobudom u pozadini. Knjiga "Ljubav u istini u društvenim pitanjima" nastala je iz socijalnih tribina posvećenih enciklici pape emeritusa Benedikta XVI. "Caritas in veritate".

"Naša ideja bila je da tu važnu encikliku reflektiramo, da ju promislimo iz hrvatske perspektive. Htjeli smo da to bude jedan model oživotvorenja socijalnog nauka Crkve. Željeli smo se zaustaviti i vidjeti što nam Papa želi reći i koje su njegove poruke, gdje nas poziva na dijalog, gdje nas provocira na razmišljanje i kako mi to iščitavamo i razumijemo u Hrvatskoj", rekao je dr. Črpić te izrazio zahvalu svim autorima, posebno ističući nedavno preminulog prof. dr. Špiru Marasovića.

Govoreći o nastanku knjige "O novim stvarima u suvremenoj Hrvatskoj. 120. obljetnica Rerum novarum", istaknuo je da je ona rezultat simpozija u organizaciji Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta.

Predstavljajući knjigu "Ljubav u istini u društvenim pitanjima", dr. Marin istaknuo je kako vrsni autori potaknuti promišljanjima i učenjem Benedikta XVI. pružaju vrlo zanimljive i korisne članke. "Vjerujemo da će biti poticajni svima onima kojima je na srcu opće dobro i stvarna pravda u našoj sredini", rekao je dr. Marin.

Govoreći o knjizi "O novim stvarima u suvremenoj Hrvatskoj. 120. obljetnica Rerum novarum", dr. Grbac prokomentirao je kako smo "možda mislili da je središnji problem kojim se bavila enciklika Rerum novarum - zaštita radnika, nadiđen, ali kad danas gledamo cijelu Europu na ulicama, logičan je povratak na Rerum novarum". Kao jedan od vidova važnosti izdanja istaknuo je vremenski i kulturološki most koji autori pokušavaju učiniti između enciklike i danas, tj. pokušaj da se Rerum novarum, njezin sadržaj, njezina metoda upotrijebe u razmišljanjima u nekim novim stvarima danas u Hrvatskoj.

"Nije moguće otkriti važnost enciklike Rerum novarum površinski analizirajući probleme s kojima se suočava, valja ući u korijen problema Lava XIII. Enciklika je svojom pojavom predstavila socijalni nauk kao ravnopravnog partnera koji argumentirano ulazi na područja na kojima su se do tada neometano kretali liberalizam i socijalizam", rekao je dr. Grbac te istaknuo kako je izuzetna važnost što su autori izašli iz okvira analize same enciklike te su pokušali uvidjeti mogućnosti njezinog oživotvorenja u današnjoj Hrvatskoj.

U toj prigodi glavni urednik Kršćanske sadašnjosti Stjepan Brebrić podsjetio je i na ciklostilom umnoženu encikliku u Pazinu "Mater est Magitra" Ivana XXIII. (Pazin, 1963.) u kojoj se naglasak stavlja na odgovornost i ravnotežu. (IKA)

Ispišite stranicu: