HR

Aktualnosti

Objavljeno: 19.01.2014.

Početak molitvene osmine za jedinstvo kršćana



U subotu, 18. siječnja u zagrebačkoj Reformiranoj kršćanskoj crkvi započeo je jubilarni trideseti molitveni hod za jedinstvo kršćana u Gradu Zagrebu. 

U prigodnom promišljanju tajnik Sinode Reformirane kršćanske (kalvinske) crkve u Republici Hrvatskoj Branimir Bučanović posvijestio je važnost Riječi Božje u kojoj se nalazi „sve ono bitno za naš put spasenja", jer naglasio je „Riječ Božja nam cjelovito, jasno i nedvosmisleno objavljuje volju Božju, pomaže nam da spoznamo Boga, pomaže nam da se u Božjim istinama otkrivamo i svoje srce pred Bogom razotkrivamo. Riječ Božja je trajno svjedočanstvo svih onih istina koje je Bog želio po svojoj dobroti, milosti i ljubavi objaviti nama ljudima".

Upozorio je kako Riječ Božja nije samo za prošla vremena, već i za nas danas. Ona uvijek iznova progovara onima koji žele čuti Božji glas, jer nam nedvosmisleno svjedoči i ukazuje na središte svijeta, a to je Krist koji je došao na ovaj svijet da bi pokazao Božju ljubav prema svim ljudima. I upravo nas ta Božja ljubav povezuje na zajedničkoj molitvu u prepoznavanju drugoga pomalo drugačijega kršćanina kao svoga brata. Nadalje je istaknuo ohrabrujuću snagu Riječi Božje, koja nas potiče kako trebamo ostati čvrsti u vjeri. Vjera je danas pod velikim udarom. Postoje snažne sekularne strukture i organizacije koje žele uništiti i izbaciti vjeru iz društva, pa se čini da je sramota biti vjernik. Zapravo možeš biti vjernik, ali se drži po strani, nemoj govoriti o vjeri. Ovaj svijet želi uništiti našu vjeru, no Riječ Božja nas potiče da ostanemo u vjeri, rekao je te upitao „jesmo li mi svjesni snage evanđelja, koliko nam je evanđelje stvarno u srcu, hranimo li se porukama Svetoga pisma?". Riječ Božja nam kaže „budite nepokolebljivi, ustrajni budite, čvrsti u vjeri u evanđeosku istinu". Na pitanje „zašto se mi okupljamo zajedno", Bučanović je odgovorio „želio bih vjerovati da se okupljamo zato što želimo čuti, razumjeti i poslušati Riječ Božju. Želio bih vjerovati da smo ovdje okupljeni i zbog toga što se u molitvi duhovno hranimo. Ne sramimo se reći: hrana za našu dušu molitva. Želimo istaknuti kako upravo u molitvi otkrivamo puninu Božje milosti, dobrote i ljubavi".

Vjernike je pozdravio i svećenik-administrator Evangeličke crkve u Republici Hrvatskoj, Crkvene općine Zagreb Goran Rajković posebno se osvrćući na geslo ovogodišnje osmine i odabrane retke Poslanice Korinćanima; Pavlovo pitanje „zar je Krist podijeljen" pogađa zajednicu u Korintu kojoj je pisao, ali pogađa i nas danas. On ne smije biti razdijeljen, na to Pavao poziva kako Korinćane, tako i nas. No na to se odmah nadovezuje pitanje je li zajednica u Korintu bila idealna, je li čovjek idealan, jesmo li mi danas idealni? Idealan je samo Onaj koji je jedinstven, i nerazdjeljiv, a ono što je najbitnije svima nama jedan te isti Krist. Stoga, odgovaram na Pavlovo pitanje, „ne Krist nije razdijeljen i ne smije biti razdijeljen, jer Kristova haljina nije šivana koncem; ona je sačinjena od jednoga, kao što smo i svi mi jedno tijelo, a glava nam je svima ista Gospodin Isus Krist" poručio je Rajković.

Tajnik Povjerenstva za ekumenizam i dijalog Zagrebačke nadbiskupije dr. Zvonimir Kurečić tom je prigodbom podsjetio na dva povijesna trenutka koji su naznačeni na pozivnom plakatu u vidu brojeva 50 i 30. Prvi se odnosi na povijesni susret koji se zbio 5. siječnja 1964. godine u Jeruzalemu između pape Pavla VI. i patrijarha Atenagore I., što je bio prvi susret nakon raskola. Taj novi ekumenski zamah bio je kamen temeljac za sve molitve i sve ono što se dogodilo kroz 50 godina. Zahvaljujući tom susretu, tri godine kasnije carigradski patrijarh u Carigradu, a papa u Rimu skinuli su ona prokletstva ekskomunikacije i tako iščupali korijene razdora. Dobro se toga prisjetiti, i zahvaliti Bogu na tom daru, rekao je Kurečić, te uputio na drugi jubilej. Naime, prije 30 godina katolička Crkva u Hrvatskoj pripremala je svoj Euharistijski nacionalni kongres u Mariji Bistrici za čiji se uspjeh počelo moliti u molitvenoj osmini. Glavni tajnik za pripremu bio je Antun Škvorčević, sadašnji požeški biskup koji je zajedno s kardinalom Kuharićem započeo dijalog, te se u molitvu uključila Srpska pravoslavna Crkva u hramu Preobraženja Gospodnjega, a na molitvu je u evangeličku crkvu pozvao i senior dr. Vladimir Deutsch.

Podršku je dao i dr. Branko Lovrec, iako je rekao da kao baptist ne može s katolicima slaviti euharistijski kongres. To smo nazvali ekumenski hod po kršćanskim crkvama grada Zagreba. Treba ustanoviti da punih trideset godina u ovom razdoblju idemo iz crkve u crkvu da bi upoznali jedni druge, da bi zajedno molili, da bi se stvaralo zajedništvo. Cilj ekumenizma kako shvaća Katolička Crkva je molitva za vidljivo jedinstvo među kršćanima na zemlji. Kada će se ono u potpunosti ostvariti to prepustimo Gospodinu, na nama je da molimo. Molitva je potrebna, ona nas međusobno obogaćuje i ne smijemo posustati, rekao je Kurečić, a molitvu je izrekla članica Povjerenstva Marija Znidaršić.
 
Protojerej Makedonske pravoslavne Crkve - Ohridske arhiepiskopije o. Kirko Velinski je naglasio „put koji smo odabrali je molitva, bez pregovora, bez politike", te izrazio zahvalu Vijeću Hrvatske biskupske konferencije za ekumenizam i dijalog i Povjerenstvu za ekumenizam i dijalog Zagrebačke nadbiskupije na neumornom okupljanju i poticanju na molitvu. U ime Starokatoličke crkve okupljenima se obratila i tajnica Župnog vijeća župe Svetoga Križa u Zagrebu Branka Lacković koja je naglasila kako su „trenuci molitve i čitanja Božje riječi prekrasan primjer kako možemo zajedno moliti i dijeliti istu nadu vjere koju nam je ostavio Gospodin Isus. Svi smo svjesni toga da će nas svijet prepoznati da smo kršćani, tj. Kristovi, ako se vodimo pomoću zapovijedi ljubavi prema čovjeka i Bogu. Neka nam Kristova zapovijed ljubavi bude svjetlo u ovogodišnjoj ekumenskoj molitveni osmini".

Riječ zahvale Reformiranoj kršćanskoj crkvi izrekao je tajnik Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog prof. dr. Jure Zečević koji je i urednik hrvatskog prijevoda knjižice Molitvene osmine za jedinstvo kršćana koja ove godine ima geslo Zar je Krist razdijeljen? . "Vjerujem, nadam se i molim da ovo večeras bude povijesni događaj kada ste se uključili kao peta postaja. Želim da ovu tradiciju koja večeras ima priliku započeti držite, čuvate, njegujete pa da onda i vi mognete brojati desetljeća u ovoj manifestaciji kršćanskog zajedništva i u ovom svjedočenju naše međusobne blizine. Što je više molitava molitva je bogatija, što je više zajednica koje zajedno mole spektar kršćanstva je cjelovitiji, potpuniji", rekao je Zečević.

Autor: Informativna katolička agencija (IKA)
Ispišite stranicu: