HR

Aktualnosti

Objavljeno: 06.11.2013.

Pismo Građanske inicijative „U ime obitelji“ saborskim zastupnicima

Građanska inicijativa „U ime obitelji“ uputila je pismo svim saborskim zastupnicima u kojem ih podsjeća kako su legitimna očekivanja birača da Hrvatski sabor, kao predstavničko tijelo građana, u razumnom roku raspiše referendum, kad taj rok već nije određen u Ustavu RH niti u Zakonu o referendumu u skladu s preporukama Europske komisije najkasnije u roku šest mjeseci od predaje potpisa - što je 14. prosinca 2013.

U pismu se ističe kako su posljednjih dana neki predstavnici aktualne vlasti zloupotrebljavali medijski prostor za iznošenje neistina o ljudskim pravima, diskriminaciji, Ustavu, stavu Europske komisije o izjednačavanju homoseksualne veze i braka i dr.
Kako drže da je pravo na točnu informaciju i donošenje informirane odluke temeljno ljudsko i građansko pravo svih građana RH, u pismu se donosi pregled činjenica vezanih za navedene teme. U tom kontekstu se podsjeća kako izjednačavanje homoseksualne veze s brakom nije ljudsko pravo.

Naime, ljudsko pravo na brak definiraju dva glavna dokumenta – Opća deklaracija o ljudskim pravima UN-a i Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, čija je potpisnica i Republika Hrvatska, navodi se u pismu, te se ističe kako je u više presuda Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu potvrđeno da izjednačavanje homoseksualne veze s brakom nije ljudsko pravo, kao i da o izjednačavanju istospolne veze s brakom odlučuje isključivo država članica EU.

Vezano uz navedeno, Građanska inicijativa podsjeća kako je Republika Hrvatska iskazala definiciju braka u postojećem Obiteljskom zakonu, čl. 5., kao životnu zajednicu žene i muškarca. Ta definicija braka stoji u Obiteljskom zakonu od 2003. godine, kad je taj zakon donijela Vlada premijera Ivice Račana. Podržavanje teze o kršenju ljudskih prava i diskriminaciji, značilo bi da Obiteljski zakon posljednjih 10 godina krši ljudska i građanska prava, upozoravaju u Građanskoj inicijativi.
Kao drugu točku ističu da neizjednačavanje istospolne veze s brakom nije diskriminacija, te se pozivaju na Zakon o suzbijanju diskriminacije, članak. 9. st. 2. toč. 10. u kojem je izrijekom navedeno da se ne smatra diskriminacijom kad se u nepovoljniji položaj stavlja bilo koja osoba prilikom uređivanja odnosa iz Obiteljskog zakona, kod pogodovanja braku, zaštite djece, javnog morala itd.

Na kraju pisma saborske zastupnike se podsjeća kako birači imaju pravo na točne informacije i donošenje informirane odluke o referendumskom pitanju. Upozoravaju kako Kodeks dobre prakse za referendum koji je preporučila Venecijanska komisija Vijeća Europe (2007.) između ostaloga kaže kako bi se Vlada trebala ponašati za vrijeme raspisivanja referenduma koji je zatražila građanska inicijativa: Vlada ne smije koristiti javna sredstva za referendumsku kampanju niti zlouporabljivati političku poziciju za jednostranu kampanju protiv referenduma kako bi građani mogli donijeti informiranu odluku o referendumskom pitanju.

Vlada je dužna osigurati kroz sredstva javnog priopćavanja i na druge načine nepristrane informacije o referendumskoj temi kako bi birači mogli formirati svoje mišljenje. (IKA)
Ispišite stranicu: