HR

Aktualnosti

Objavljeno: 24.01.2013.

Papina poruka za Svjetski dan sredstava društvene komunikacije

 

U dvorani Ivana Pavla II. Tiskovnog ureda Svete Stolice u četvrtak 24. siječnja održana je tiskovna konferencija na kojoj je predstavljena poruka pape Benedikta XVI. za 47. svjetski dan sredstava društvene komunikacije. Tema ovogodišnje poruke, koja se po običaju predstavlja na blagdan sv. Franje Saleškog, zaštitnika novinara, glasi "Društvene mreže: vrata istine i vjere; novi prostori evangelizacije". Poruku su predstavili predsjednik Papinskog vijeća za društvene komunikacije mons. Claudio Maria Celli i tajnik tog Papinskog vijeća mons. Paul Tighe.

U izlaganju mons. Celli je predstavio neke statističke podatke o posjećenosti društvenih mreža u Americi koji proizlaze iz istraživanja koje je provelo Sveučilište Georgetown u Washingtonu 2012., te podatke preuzete od jedne međunarodne organizacije koji se odnose na 21 zemlju s pet kontinenata. Pozivajući se na jednog američkog autora, predsjednik Papinskog vijeća za društvene komunikacije nadalje je istaknuo negativne posljedice koje korištenje Interneta ima na razvoj naše osobe. Taj se autor otvoreno pita zar nas Internet ne zaglupljuje, te ističe kako ta mreža, dok nam s jedne strane omogućuje brže obaviti određene poslove i ima pozitivan utjecaj na korištenje slobodnog vremena, s druge dovodi do umanjivanja naših sposobnosti dubljeg razmišljanja. Internet nas prema tome autoru čini površnima, jer nas navodi na brzopleto pretraživanje raznih izvora s kojih preuzimamo podatke. Spomenuti se autor, nadalje, pita ne mijenja li Internet također naš mozak.

U tom je kontekstu smještena poruka za ovaj Svjetski dan koja pozitivno vrednuje društvene medije, no u iznošenju takve ocjene Papa nije ni naivan ni nesmotren. Društvene se mreže promatra kao priliku za dijalog i raspravu i priznaje im se mogućnost da učvršćuju veze jedinstva među ljudima i promiču sklad ljudske obitelji. Ta pozitivnost međutim traži da se na društvenim mrežama poštuje privatnost i postupa s odgovornošću i predanošću istini, kao i sa autentičnošću jer se na njima ne razmjenjuju samo informacije i znanja već se u biti prenosi dio nas samih. Dinamika društvenih medija, rečeno je na današnjem predstavljanju, uvrštena je u ono bogatije i dublje traganje ljudskog srca. U njima se isprepliću pitanja i odgovori koji daju smisao ljudskom hodu.

Papina je ovogodišnja poruka fokusirana dakle na društvene mreže te Sveti Otac poziva osobe da cijene potencijalne mogućnosti tih mreža u promicanju ljudskog razvoja i solidarnosti. Papa pritom ističe temeljne stavove i dužnosti koje će se tražiti od onih koji su prisutni na društvenim mrežama, ako se želi da se te mogućnosti razvijaju. Usto, u ovoj Godini vjere, obraća se vjernicima koji su uključeni u društvene mreže i traži od njih da razmisle o tome kako njihova prisutnost na društvenim mrežama može pridonijeti tome da drugi upoznaju evanđeosku poruku Božje ljubavi prema svim ljudima, rečeno je na predstavljanju. Očito je, upozorava Papa, da te mreže mogu biti doista društvene samo ako korisnici budu izbjegavali sve protudruštvene oblike ponašanja i izražavanja. Ako želimo da te mreže ostvare svoje mogućnosti i budu forum koji pomaže osobama da rastu u uzajamnom razumijevanju i poštivanju, tada moramo nastojati u svojim načinima izražavanja uvažavati druge. Ako želimo pomoći osobama da rastu u spoznanju i istini, tada se moramo potruditi da naši prilozi budu čestiti i autentični. U ambijentu koji omogućuje osobama da budu prisutne u anonimnom obliku, moramo biti pozorni da nikada ne izgubimo osjećaj osobne odgovornosti. Papa društvene mreže naziva "svijetom" u kojem Crkva mora biti prisutna i gdje će vjernici, ako žele biti autentični u svojoj prisutnosti, morati dijeliti s drugima najdublji izvor svoje radosti i nade, a to je Isus Krist.

Svjetski dan sredstava društvene komunikacije slavi se na Sedmu vazmenu nedjelju, koja ove godine pada na 12. svibnja. (TU/IKA)

 

Ispišite stranicu: