HR

Aktualnosti

Objavljeno: 18.02.2015.

Papa Franjo: Obitelj je velika škola slobode i mira

U svojoj katehezi o obitelji tijekom današnje opće audijencije papa Franjo osvrnuo se na bratstvo i sestrinstvo te istaknuo kako je obitelj velika škola slobode i mira. Na kraju audijencije osvrnuo se i na dramatične ratne prilike u raznim dijelovima svijeta te zatražio od međunarodne zajednice jače zauzimanje oko mirovnog rješenja teških situacija.

Pozdravljajući nazočne ukrajinske biskupe, koji se ovih dana nalaze u službenom posjetu ustanovama Svete Stolice, Papa je primijetio kako mu je dobro poznato da se među brojnim nakanama, koje su donijeli na grobove apostola, nalazi i molba za mir u Ukrajini. I ja nosim u srcu tu želju i pridružujem se vašim molitvama kako bi što prije došlo do trajnog mira u vašoj domovini, rekao je Sveti Otac, pozdravljajući blagoslivljajući i oveću skupinu ukrajinskih hodočasnika, koji su došli zajedno sa svojim biskupima.

Pozivam vas da se molite i za našu braću Egipćane, čiji su građani prije tri dana ubijeni u Libiji samo zbog toga što su kršćani, dodao je Sveti Otac i izrazio nadu da će ih Gospodin primiti u svoj dom i da utješiti njihove obitelji i njihove zajednice.

Papa je jučer služio i misu zadušnicu za poubijane koptske kršćane, a dan prije telefonirao je koptskom pravoslavnom patrijarhu Tavadrosu II. i izrazio mu iskrenu sućut.

Svoju zabrinutost zbog oružanih sukoba u svijetu papa Franjo završio je pozivom na molitvu za mir na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi te podsjetio na veliki broj mrtvih, ranjenih i izbjeglica, koji su prisiljeni napustiti svoj rodni kraj i izrazio nadu da će međunarodna zajednica uspjeti pronaći mirovno rješenje za sve te teške situacije zbog kojih čovječanstvo postaje sve nemirnije i zabrinutije.

U svojoj katehezi o obitelji papa Franjo, nakon što je obradio ulogu oca, majke i djece osvrnuo se na odnos između braće i sestara. Primijetio je kako imati brata ili sestru, koja te vole je veliko i neprocjenjivo iskustvo, a kršćanstvo ga veoma cijeni te nije čudo da bratstvo zauzima posebno mjesto u povijesti Božjeg naroda. Prema njegovim riječima trebalo bi o tome jače osvijestiti društvo. Obitelj je velika škola slobode i mira, u kojoj se čovjek uči ljudskom suživotu. Toga nismo uvijek svjesni. Iz obitelji međutim proizlazi bratstvo u svijetu.

To se vidi u svim kulturama i u svim epohama. To je neka vrsta obećanja cijelom društvu. Kada se prekida veza među braćom, suživot postaje – kako svjedoči slučaj Kajina i Abela - ružna i zla stvarnost za čovječanstvo. Često se braća svađaju zbog sitnih stvari, na primjer zbog nasljedstva, pa se više uopće ne pozdravljaju.

To je stvarno ružno, rekao je papa Franjo i dodao kako se mržnja i nasilje rađaju kada nema bratstva. Zbog toga je danas više nego ikada nužno staviti bratstvo u središe našega tehnokratskog i birokratskog društva, jer će jedino tako sloboda i ravnopravnost zadobiti pravu intonaciju, rekao je papa Franjo i preporučio da ne lišavamo olako obitelji, zbog podložnosti ili zbog straha, ljepote šireg iskustva bratstva djece. (IKA)
Ispišite stranicu: