HR

Aktualnosti

Objavljeno: 26.09.2013.

Papa: Crkva je jedna za sve!



Tijekom opće audijencije, na kojoj su bili posebno zastupani biskupi Južne Amerike, Šri Lanke, Južne Afrike i Indije, papa Franjo se iznova osvrnuo na tri teška problema koji tište Crkvu: klevetanje, progoni vjernika i ekumenizam. Pozvao je kršćane na jedinstvo i solidarnost, primijetivši kako bi upravo danas morali dati svijetu primjer sveopćeg društva.

Svjestan šteta što ih nanose međusobna klevetanja kršćana, Papa je primijetio kako bi bilo bolje da se kršćanin ugrize za jezik, prije nego što ogovara bližnjega, jer bi mu tako jezik natekao te ne bi mogao govoriti i iznositi zlo, kojim ranjava bližnjega. "Vi vjerojatno niste uopće svjesni koliko štete i zla nanose klevete", rekao je pred osamdesetak tisuća hodočasnika, koji su se okupili na Trgu Svetog Petra da vide i čuju Papu. Često ranjavaju i šale kao i ogovaranja.

Osvrćući se na progonstva i podjele kršćana, Sveti je Otac predložio nazočnima da se preispitaju mole li za progonjene te primijetio kako se on svaki dan moli za braću i sestru, koji su progonjeni zbog svoje vjere. Vrlo je važno gledati i izvan vlastite ograde. Svijetu je potrebno pomirenje i zajedništvo. Katolička Crkva širom svijeta ima istu vjeru, isti cilj karitativnog djelovanja. Prema Papinom uvjerenju jedinstvo u vjeri, nadi, ljubavi, jedinstvo u sakramentima, u otajstvu predstavljaju stupove na kojima leži i koji drže zajedno jedno velike zdanje Crkve. Mi smo obitelj, braća i sestre, dio iste Božje obitelji. Kamo god da pošli, i u najmanju župu, u najzabačeniji dio ovog svijeta, tamo je jedna Crkva; tu smo u svojoj kući, u obitelji, među braćom i sestrama. I to je veliki Božji dar!

Crkva je jedna za sve. Ne postoji jedna Crkva za Europljane, jedna za Afrikance, jedna za Amerikance, jedna za Azije, jedna za one koji žive u Oceaniji, ne, ona je posvuda ista. To je isto kao u obitelji: mogu članovi obitelji biti daleko, rasuti po svijetu, ali duboke veze koje povezuju sve članove ostaju uvijek čvrste bez obzira na udaljenost, te se u vezi s tim prisjetio Svjetskog dana mladih u Riju. U tome nepreglednom mnoštvu mladih na plaži Copacabana, rekao je Papa, moglo se čuti mnoge jezike, vidjeti međusobno vrlo različite osobe, susresti razne kulture, a ipak je postojalo duboko jedinstvo, tvorilo se jednu Crkvu, vladalo je jedinstvo i to se osjećalo.

Upozorio je i na opasnost privatizacije Crkve u pojedinim skupinama ili nacijama. Pravi put Crkve su poniznost, blagost, širokogrudnost i ljubav, podsjetio je Papa i dodao kako pravo bogatstvo proizlazi iz onoga što nas povezuje, a ne iz onoga što nas dijeli. Ne smijemo pri tom zaboraviti da je pokretač crkvenog jedinstva Duh Sveti. (IKA; foto: news.va)
Ispišite stranicu: