HR

Aktualnosti

Objavljeno: 25.02.2013.

Održana tribina "Mentalno zdravlje – depresija i prevencija ovisnosti"

 

Članovi Hrvatskoga katoličkog liječničkog društva sudjelovali su na tribini "Mentalno zdravlje – depresija i prevencija ovisnosti" u četvrtak 21. veljače u Nadbiskupijskome pastoralnom institutu u Zagrebu. Bila je to peta u ovoj pastoralnoj godini, a dvadeset i peta u nizu tribina "Jedinstvo u različitosti" u organizaciji NPI-a.

Specijalist psihijatrije na Odjelu za intenzivno liječenje i dijagnostiku Psihijatrijske bolnice Vrapče dr. Petar Bilić govorio je o razlici ispovijedi i psihoterapije. Naime, na psihijatre se gleda kao na osobe kojima treba povjeriti i najintimnije dijelove života. Često ih se gleda kao ispovjednike. No, velika je razlika između ispovijedi i psihoterapije. Ispovijed je sakrament u kojem svećenik uime Crkve odrješuje od grijeha, dok je psihoterapija dijalog između liječnika i bolesnika u kojem se rabe psihološke tehnike radi liječenja mentalnog poremećaja, rekao je dr. Bilić. Govorio je potom o ovisnosti te se osvrnuo na promjene do kojih dolazi uslijed uzimanja droga i na načine liječenja.

Govoreći, pak, o depresiji, dr. Bilić je postavio pitanje "može li pravi vjernik biti depresivan". Spomenuo je kako je u jednom časopisu pročitao da depresivni pacijenti možda i nisu pravi vjernici, jer pravi vjernik uvijek nalazi sreću u Bogu, i on ne bi nikad trebao biti niti tužan, niti beznadan. Međutim, situacija i nije takva, jer depresija spada u skupinu poremećaja karakteriziranih kao poremećaji raspoloženja. Tada govorimo o unipolarnom poremećaju, za razliku od bipolarnog poremećaja gdje uz depresiju imamo i maničnost, rekao je te pojasnio karakteristike depresivnog raspoloženja. Navodeći simptome depresije, dr. Bilić naveo je dugačak popis te podsjetio kako je moguće da se dogodi i kod osoba vjernika. Depresija je jedan od najčešćih psihičkih poremećaja. Broj osoba s depresivnim poremećajima raste kontinuirano od početka proteklog stoljeća u svim industrijaliziranim zemljama svijeta. Epidemiološka istraživanja govore da 3-4% populacije boluje od težih, dok 1,5-2% od blažih oblika depresije, a žene češće obolijevaju od muškaraca, u odnosu 2:1.

Ako je netko obolio od prave duševne bolesti nije bitno je li je depresija ili možda psihoza, tj. duševna bolest koja je endogena, uzrokovana poremećajem u mozgu tad treba biti oprezan i odabrat pravi lijek. Tu nema veze je li čovjek katolik ili nije. No, ukoliko se radi o psihoterapiji, tu je drugačije. Postoje razne psihoterapijske tehnike, a katolicima je bliža logoterapija, rekao je dr. Bilić.

Ističući dva važna faktora u ozdravljenju pacijenta, dr. Bilić je na prvom mjestu istaknuo obitelj, te vjeru ili religioznost. Brži je oporavak pacijenata koji jesu vjernici. To je i znanstvenim radovima dokazano. Obično ti pacijenti kad dođu do liječnika katolika psihijatra brže uspostave "jezik", rekao je, no i upozorio kako uvijek treba zadržati objektivnost.

Specijalizant interne medicine i član Upravnog vijeća HKLD-a zagrebačkog ogranka dr. Miroslav Tišljar predstavio je rad Društva. Hrvatsko katoličko liječničko društvo osnovano je godine 1991. kao udruga unutar Katoličke Crkve koja okuplja liječnike, stomatologe, farmaceute te druge visokoobrazovane djelatnike u zdravstvu radi promicanja kršćanskih načela u zaštiti zdravlja naroda i čuvanju ljudskog života od začeća do prirodne smrti. HDKL danas okuplja više od 2400 članova organiziranih u dvadesetak ogranaka diljem Hrvatske.

Sudionike tribine pozdravio je biskupski vikar za laike Zagrebačke nadbiskupije dr. Tomislav Markić.

Tribine "Jedinstvo u različitosti" organizira Nadbiskupijski pastoralni institut s ciljem informiranja crkvene javnost i pastoralnih djelatnika o različitim karizmama, radu i djelovanju crkvenih pokreta, udruga i zajednica kroz aktualne vjerske i društvene teme. (IKA/TU; Foto: NPI)

 

Ispišite stranicu: