HR

Aktualnosti

Objavljeno: 24.03.2012.

Održan stručni skup za odgojiteljice u vjeri

Stručni skup za odgojiteljice u vjeri održan je u organizaciji Ureda Zagrebačke nadbiskupije za vjeronauk u školi i Agencije za odgoj i obrazovanje u subotu  24. ožujka 2012. godine na temu "Biblijski tekstovi u vjerskom odgoju djece predškolske dobi".

Nakon uvodne meditativne molitve nad križem, šezdesetak okupljenih odgojiteljica pozdravile su i u rad skupa uvele prof. dr. sc. Valentina Blaženka Mandarić, predstojnica Ureda za vjeronauk, kao i viša savjetnica za vjeronauk, Gordana Barudžija.

U radnome dijelu stručnoga skupa riječ je preuzela dr. sc. Jasna Šego, s predavanjem i radionicom na temu Biblijski tekstovi u vjerskom odgoju djece predškolske dobi. U predavačkom dijelu profesorica je iznijela kratke smjernice kršćanskoga odgoja, koji se temelji na poimanju cjelovitoga tjelesno-duševnoga odgoja. Od svoje najranije dobi djeca su upućena na odrasle – roditelje, odgojitelje i društvo u cjelini.

U odraslima djeca traže oslonac i odgovore na pitanja o svijetu koji ih okružuje. U toj nježnoj dobi odrasli su odgovorni i za upoznvanje djece s umjetnošću riječi, kao i s Bogom. Biblija u književnom i egzistencijalnom smislu najutjecajnija knjiga ikad napisana. Tako i djeca rado uranjaju u njezine priče i simbole i rado ih usvajaju, pamte i proživljavaju – a to ih upravo jača i učvršćuje u vjeri.

„Djeca uče slušanjem, stvaraju vizualne predodžbe, upijaju sadržaje poput spužvica“, kaže prof. Šego, a sa svih pet osjetila svijet ulazi u dječja srca. Pomoću književnoumjetničkih tekstova, a nadasve pomoću Biblije, dijete tako usvaja i osnovne vrjednote, odgaja se za mir i nenasilje, te uči kako biti čovjek za druge. Međutim, da bi roditelji i odgojitelji i sami mogli poučavati djecu pomoću Biblije, i sami moraju biti s Biblijom povezani u proučavanju, kao i u molitvenoj povezanosti s Bogom. Djeci treba čitati uživljeno te ih pustiti da nakon rada s Biblijom i samam stvaraju i proživljavanju biblijske priče (možda crtanjem, scenskim prikazom, igrom…).

U radioničkom dijelu stručnoga skupa održane su dvije radionice. Prof. Jasna Šego održala je tako razgovor (intervju) s književnicom Sonjom Tomić, čija su mnoga djela nadahnuta Biblijom, te obrada nekoliko tekstova: Sonja Tomić: Svjetiljčica, Lois Rock i Anna Cynthia Leplar: Tko je Bog?, Što je Biblija?, Tko je Isus?, Što je molitva?; Sally Lloyd Jones: Medvjedić čita Bibliju i Leena Lanei Jacqual Thomas: Medvjedić Križo moli te Lois Rock: Uskrs ispripovjedan djeci.

Drugu radionicu vodila je Jelena Vigljević, prof., na temu Mala biblijska pisarnica. Svrha je radionice bila upoznavanje odgojitelja/ica s mogućnostima predstavljanja Biblije kao drevne knjige. U praktičnom dijelu odgojiteljice su same perima radile kaligrafsku tehniku pisanja slova bambusovim perima u crnoj i crvenoj tinti.

Sanja Plevko

Ispišite stranicu: