HR

Aktualnosti

Objavljeno: 31.10.2012.

Održan međunarodni simpozij crkvenih pravnika i II. redovita skupština Hrvatskog kanonističkog društva

 

Šesti međunarodni simpozij crkvenih pravnika na temu „Kanonsko pravo i medicina. Izabrana pitanja“ održan je 26. i 27. listopada u Dubrovniku, pod sponzorstvom Hrvatske biskupske konferencije, u organizaciji Hrvatskoga kanonističkog društva te suorganizaciji Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Dubrovačke biskupije.

Uoči Simpozija, 25. listopada, Hrvatsko kanonističko društvo održalo je II. redovitu skupštinu. Predsjednik Društva, dr. Josip Šalković, pozdravio je okupljene članove, posebice duhovnog voditelja Društva mons. Matu Uzinića, dubrovačkog biskupa, i posebnog gosta iz Rima kardinala Velasia De Paolisa, jednog od vodećih svjetskih poznavatelja kanonskog prava. Poželjevši dobrodošlicu sudionicima skupa, biskup Uzinić pročitao je pozdravno pismo kardinala Josipa Bozanića koji se nalazi na Sinodi biskupa u Rimu.

U svrhu permanentnog obrazovanja članova HKD-a, prva točka dnevnog reda Skupštine bila je predavanje kardinala Velasia De Paolisa na temu „Ususret tridesetoj godišnjici proglašenja Zakonika kanonskoga prava. Kanonski zakon u životu Crkve. Izazovi i perspektive“. U prigodnom predavanju kardinal De Paolis istaknuo je kako je pravi problem današnjice „antropološki pristup koji je doveden u pitanje, a što se osobito vidi po rasprostranjenom sekulariziranom poimanju čovjeka.“

Današnji sekularizirani čovjek isključuje transcendentno i božansko iz svog života izdižući sebe kao najvišu normu, te „čak izgleda zadovoljan svojim antropološkim pristupom, gotovo da je zadovoljan što Bog ne postoji i što i sam na koncu nestaje u ništavilu. Ovo je posljedica shvaćanja po kojem prvenstvo pripada tehnologiji i gdje se u čovjeku čak gasi želja za apsolutnim i težnja prema nečem većem.“ Kardinal je istaknuo da „bez povratka kršćanskom shvaćanju čovjeka, sve ostale kategorije su izobličene, uključujući i kategorije prava i zakona, slobode i obveze, savjesti i discipline, obnove, koje daju smisao i usmjerenje životu a daju smisao i normi temeljem koje se život uređuje, modelira i uobličuje.

Pozvani smo na ponovno otkrivanje smisla tih riječi kako bismo vratili smisao životu.“ Kardinal je naglasio nužnost povratka prirodnom pravu i potrebu ponovnog otkrivanja jedne zdrave antropologije: „Čovjek mora ponovno otkriti transcendentno, dakle normu koja je iznad njega i u njemu samome. Riječ je o ponovnom nalaženju izvorišta nove antropologije kako bi se ponovno pronašli i korijeni jednog čvrstog poimanja prava.“ Na kraja prigodnog predavanja Kardinal je odgovarao na pitanja članova Društva.

Kardinal De Paolis prvi je put posjetio Hrvatsku, ali je već dugi niz godina povezan s mnogim članovima Društva preko studija kanonskog prava u Rimu, kao njihov profesor, mentor, kao autor mnogobrojnih znanstvenih radova, seminara, konferencija, prigodnih predavanja. U znak zahvale i sjećanja na susret u Dubrovniku, članovi Društva darovali su Kardinalu medaljon blaženog Alojzija Stepinca, zaštitnika Društva, te knjige iz pravnog niza Studia canonica croatica u izdanju Glasa Koncila.

Predsjednik Društva, dr. Josip Šalković, podnio je na Skupštini godišnji izvještaj o radu Društva, koje broji 59 članova, te između ostaloga istaknuo da Društvo radi na projektu objavljivanja prijevoda upute Sanctorum mater na hrvatski jezik, prikupljanju kanonske bibliografije na hrvatskom jeziku te izradi rječnika kanonskog prava.

Na otvaranju Simpozija okupljene je pozdravio dr. Josip Šalković koji je istaknuo važnost interdisciplinarnosti (prava i medicine) u rješavanju ženidbenih parnica na crkvenom sudu. Nakon toga molitvu je predvodio mons. Mate Uzinić koji je izrazio radost što se Simpozij održava upravo u Dubrovniku. Okupljenima se obratio i doc. dr. Nenad Malović, prodekan za znanost na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, te ih pozdravio i uime dekana prof. dr. sc. Tončija Matulića.

Prvog dana Simpozija, 26. listopada, održana su sljedeća izlaganja: „Riječ Božja u sakramentima iscjeljenja: pomirenje i bolesničko pomazanje“, mr. Taras Barščevski (Lavov); „Nastanak, definicija i svrha kanonske pravne medicine“, dr. Klara Ćavar (Ancona); „Ženidbeni drugovi u kanonskoj medicini: nemoć za spolni čin (kan. 1084)“, dr. Zdenko Ilić (Đakovo); „Psiho-afektivna nezrelost i kanonska ženidbe (kan. 1095, br. 2-3)“, dr. Slavko Zec (Rijeka); „Čimbenici zablude (kan. 1097) i prijevare (kan. 1098) u kanonskoj pravnoj medicini“, mr. Marija Živković (Đakovo), mr. Martina Laković (Rim); „Psihopatologija religioznog doživljaja i kanonska ženidba“, dr. Ivan Štengl (Zagreb).

Nakon izlaganja uslijedila je živa i otvorena rasprava u kojoj je poseban naglasak stavljen na pitanje otkrivanja psiho-afektivne nezrelosti prije sklapanja sakramenta ženidbe te psihopatologije religioznog doživljaja kao mogućeg razloga ništavosti ženidbe.

Sudionici Simpozija u petak, 26. listopada, u večernjim satima slavili su Euharistiju u crkvi sv. Vlaha, a predvodio ju je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić, u koncelebraciji s 34 svećenika. U svojoj propovijedi, osvrćući se na Evanđelje koje progovara o znakovima vremena i spominjući se 50. godišnjice otvaranja Drugog vatikanskog sabora, nabrojao je neke od znakova vremena: porast broja stanovništva, propast komunističke ideologije, ekonomska kriza…

Biskup Uzinić ukazao je na potrebu uočavanja znakova vremena i njihovog čitanja u duhu Evanđelja u čemu nam može pomoći primjer Isusa Krista: „Prostor njegovog djelovanja bio je vrlo ograničen, ali on je, a upravo to je važno i u tom ga trebamo slijediti, u tom prostoru i vremenu u kojemu je djelovao 'postavio znakove, vjerodostojne znakove nade da će ono što sada zasvjetljuje u malim skromnim počecima jednom postati sveopća stvarnost kad sam Bog uspostavi svoje kraljevstvo'. Naš prostor i sposobnosti također su vrlo ograničeni, ali je važno da i u toj ograničenosti postavimo vjerodostojne znakove nade, makar i u malim, skromnim počecima. Ovim smo, zapravo, s govora o znakovima vremena koje trebamo čitati u svjetlu Evanđelja došli do toga da mi sami trebamo postati znak vremena iz kojega će se iščitavati Evanđelje“.

Drugog dana Simpozija, 27. listopada, radu Simpozija priključio se mons. Tomo Vukšić, vojni ordinarij u BiH, a održana su sljedeća izlaganja: „Pravna regula mater semper certa, pater est quem nuptiae demonstrant u suvremenom kontekstu“, dr. Marko Petrak (Zagreb); „Medicinski i pravni izazovi MPO metoda“, dr. med. Mirjana Radan, spec. ginekologije i porodništva (Čakovec); „Psiho-fizička sposobnost za sveti red i zavjete“, dr. Marko Mrše (Split); „Pružanje duhovne i psihološke potpore maloljetnim osobama, žrtvama spolnog zlostavljanja tijekom i nakon kaznenog postupka“, dr. Andrej Saje (Ljubljana); „Civilna dokumentacija u kanonskom postupku“, dr. Ivan Milotić (Zagreb).

Drugog dana Simpozija održan je okrugli stol na temu: „Pravo na dobar glas i intimitet u parnicama ništavosti ženidbe: javnost i tajnost, pravila i iznimke“. Na okruglom stolu sudjelovali su: mr. Ivica Ivanković Radak, Subotica; mr. Lucija Babić, Zagreb; mr. Nikola Menalo, Mostar; mr. Robert Ćibarić, Dubrovnik; mr. Emil Svažić, Rijeka i dr. Josip Šalković, Zagreb.

Nakon izlaganja uslijedila je otvorena rasprava u kojoj je naglasak stavljen na psiho-fizičku sposobnost kandidata za sveti red i zavjete, problematiku spolnog zlostavljanja maloljetnika od strane klerika te pribavljanja civilne dokumentacije u ženidbenim postupcima na crkvenim sudovima. Tijekom Simpozija HKD je zaprimio dva poziva za mjestom održavanja budućih simpozija, Split i Subotica, što su članovi Društva rado primili na znanje.

Simpozij je završen riječima zahvale predsjednika HKD-a dr. Josipa Šalkovića te zajedničkom molitvom koju je predvodio duhovni voditelj HKD-a mons. Mate Uzinić.

 

Ispišite stranicu: