HR

Aktualnosti

Objavljeno: 05.06.2013.

Obilježena 50. obljetnica socijalne enciklike »Pacem in terris«

slika

U povodu 50. obljetnice objavljivanja enciklike "Pacem in terris" ("Mir na zemlji") bl. pape Ivana XXIII., održan je u utorak 4. lipnja u zagrebačkoj dvorani Vijenac skup posvećen spomenu na encikliku i njezinoj aktualnosti danas.

Skupu su, uz ostale uglednike iz crkvenog i javnog života, nazočili zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić te predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Okupljanje su organizirali Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve (CENSOC) i izdavačka kuća Kršćanska sadašnjost.

U obraćanju nazočnima kardinal Bozanić je rekao da Crkva "nema recept kako organizirati društvo, ali je neprestano pozvana usmjeravati sve što se događa na onoga koji je centar na ovoj zemlji, na čovjeka".

Važnost načina na koji se poima čovjeka

Upravo u naše vrijeme, primijetio je kardinal, sve više dolazi do izražaja važnost antropologije, tj. načina na koji se poima čovjeka.

"Ako se tu krivo usmjeri razvoj, dolazi do krize. Stoga nam se uvijek potrebno vraćati na ono što nam je pružilo crkveno učiteljstvo upravo na tom području, svjesni da time koristimo čovjeku i napretku svijeta", istaknuo je kardinal Bozanić.

O važnosti socijalnog nauka Crkve u obraćanju nazočnima govorio je i nadbiskup Želimir Puljić. "Neki smatraju da se Crkva ne treba, ne može i ne smije baviti pitanjima socijalne, političke i ekonomske naravi, jer su ona i svijet dvije nepomirljive stvarnosti. S druge pak strane ima onih koji vele da ne treba uvlačiti evanđelje u tu stvarnost zla i grijeha, jer će se evanđelje uprljati i lišiti one svoje proročke snage", rekao je predsjednik HBK. Međutim, Crkva već 125 godina naučava socijalni nauk, uz rizik da je svijet ne shvati, rekao je mons. Puljić.

Crkva se ne plaši upozoriti na nepravde, nasilja i zloporabe

"No Crkva se svojim proročkim glasom ne plaši upozoriti na nepravde, nasilja, zloporabe i druga povijesna zla ljudi, a svojim evanđeoskim naviještanjem ukazuje na izvore dostojanstva ljudske osobe i korijene solidarnosti ljudskog roda", kazao je nadbiskup Puljić, dodavši da socijalni nauk Crkve pri tom "umješno i uspješno" povezuje dvije dimenzije Crkve, onu teološku koja je nepromjenjiva i sociološku koja je promjenjiva, prilagodljiva.

O samoj enciklici "Pacem in terris", objavljenoj 1963. godine, izlaganje je održao pročelnik Katedre za socijalni nauk Crkve dr. Stjepan Baloban, podsjetivši da je njezin kontekst bitno odredila, kako se činilo, gotovo neizbježna prijetnja izravnog nuklearnog sukoba dviju velesila, SAD-a i SSSR-a, oko Kube.

Saževši glavne naglaske same enciklike koja ja kasnije bitno odredila smjer raspravama na Drugom vatikanskom koncilu, dr. Baloban je izdvojio poruke koje bi ona mogla imati za naše vrijeme.

Jedan od najčitanijih socijalnih dokumenata Crkve

"Papa Ivan Dobri je vjerovao da je mir na zemlji moguć, kao što je vjerovao da je obnova u Katoličkoj Crkvi moguća, što je pokazao i Drugi vatikanski koncil", rekao je, dodavši da je on je ukazivao na znakove vremena kojima se može utjecati na zbivanja u svijetu.

Osim toga, nastavio je dr. Baloban, "papa se obraća svim ljudima dobre volje, što je tada bila novost u teološkom pristupu, i na taj način pokazuje da je dijalog između vjernika i nevjernika moguć".

A velika novost, istaknuo je dr. Baloban, "jest razlikovanje između ideologija koje mogu biti okamenjene, i pokreta koji ih uprisutnjuju i na koje utječu uvjeti konkretnoga života". To je razlikovanje dovelo do mogućnosti dijaloga s ondašnjim komunističkim režimima, a enciklika je postala jednim od najčitanijih socijalnih crkvenih dokumenata, rekao je izlagač.

"Poziv na suradnju za opće dobro, posebno za izgradnju mira, ljudi različitih kultura i opredjeljenja vrijedi i danas... Zajedničko je moguće graditi ne samo formalno-političkim susretima, nego možda prije svega ljudskim susretima koji ujedinjuju... Potrebno je najprije tražiti ono što spaja", rekao je dr. Baloban. (dag, gk)

Više pročitajte u tiskanome izdanju Glasa Koncila od nedjelje 16. lipnja. Već od srijede novi broj je dostupan putem interneta na adresienovine.glas-koncila.hr.

Na skupu su predstavljene i dvije knjige: zbornici radova "Ljubav u istini u društvenim pitanjima" te "O novim stvarima u suvremenoj Hrvatskoj: 120. obljetnica Rerum novarum". Prva, o kojoj je govorio dr. Emilio Marin, sabire predavanja iz ciklusa "Socijalnih tribina" iz 2010. godine na kojima se nastojalo predstaviti i aktualizirati encikliku "Caritas in veritate - Ljubav u istini" pape Benedikta XVI.

Drugi zbornik je plod znanstvenog simpozija održanog o povodu 120. obljetnice enciklike "Rerum novarum" pape Lava XIII. 11. lipnja 2011. godine u Zagrebu, a predstavio ga je dr. Josip Grbac.

 

Ispišite stranicu: