HR

Aktualnosti

Objavljeno: 29.07.2012.

Nedjeljni Angelus u Castel Gandolfu

 

Prema već ustaljenom običaju Sveti je Otac u nedjeljnom nagovoru prije molitve Anđeo Gospodnji govorio o misnom evanđelju, prenosi Radio Vatikan. Na 17. nedjelju kroz godinu započelo se s čitanjem šestoga poglavlja Ivanova evanđelja. Poglavlje se otvara prizorom umnažanja kruhova, što Isus potom tumači u sinagogi u Kafarnaumu, tvrdeći da je On kruh života. Isusove geste sliče gestama na Posljednjoj večeri: Tada Isus uze kruhove, zahvali Bogu pa ih dade onima što su posjedali. Ustrajavanje na temi kruha, koji se dijeli, i na zahvaljivanju, podsjeća na Euharistiju, Kristovu žrtvu za spas svijeta – ustvrdio je Benedikt XVI.

Evanđelist piše – nastavio je Papa – da je bio blizu židovski blagdan Pasha. Pogled se upravlja prema križu, posvemašnjem daru, prema Euharistiji, ovjekovječenju toga dara: Krist biva kruhom za život ljudi. Sveti Augustin to ovako tumači: Tko je, ako ne Krist, kruh nebeski? Ali da bi čovjek mogao jesti anđeoski kruh, Gospodin se anđela utjelovio. A da nije postao čovjekom, ne bismo imali njegovo tijelo; a da nemamo njegovo tijelo ne bismo jeli oltarski kruh. Euharistija je trajni veliki susret čovjeka s Bogom, u kojem Gospodin biva naša hrana, samog sebe daje da nas preobrazi u sebi – objasnio je Benedikt XVI.

U opisu umnažanja kruhova, govori se o nazočnosti nekog dječaka, koji pred teškoćom da se nahrani toliki narod, stavlja na raspolaganje ono malo što ima: pet kruhova i dvije ribe. Čudo se ne događa iz ničega, nego iz prvotnog skromnog dijeljenja onoga što ima dječak. Isus od nas ne traži ono što nemamo, nego nam priziva u pamet da se, ako svatko ponudi to malo što ima, uvijek iznova može dogoditi čudo: Bog je kadar umnožiti malu gestu ljubavi i učiniti nas dionicima svojega dara.
Čudo je snažno utjecalo na mnoštvo: u Isusu vidi novog Mojsija, dostojnog vladanja, a u novoj mani zajamčenu budućnost, no zaustavlja se na materijalnom čimbeniku, a Gospodin „znajući da dolaze da ga uzmu i proglase kraljem, povuče se posve sam na goru. Isus nije zemaljski kralj koji vlada, nego kralj koji služi, koji se saginje nad čovjeka da zasiti ne samo njegovu materijalnu nego i onu dublju glad, glad za Bogom – ustvrdio je Benedikt XVI.

Draga braćo i sestre, molimo Gospodina da pomogne otkriti važnost hranidbe Kristovim tijelom, vjerno i savjesno sudjelujući u Euharistiji, da sve dublje budemo sjedinjeni s njim. Doista, ne preobražava se u nama euharistijska hrana, nego se mi otajstveno mijenjamo. Krist nas hrani ujedinjujući nas sa Sobom, privlači nas k Sebi. Istodobno, želimo moliti da nikomu ne uzmanjka kruh potreban za dostojan život i da se uklone nejednakosti ali ne oružjem nasilja, nego dijeljenjem i ljubavlju. Povjeravamo se Mariji, dok za sebe i svoje drage zazivamo njezin majčinski zagovor – zaključio je Benedikt XVI.

 

Pripreme za 28. svjetski dan mladih u Rio de Janeiru

Za godinu dana, upravo u ovome razdoblju, u Rio de Janeiru, u Brazilu će se održati 28. svjetski dan mladih, rekao je Sveti Otac nakon molitve Angelus. Riječ je o dragocjenoj prigodi za mnoge mlade da iskuse radost i ljepotu pripadnosti Crkvi i da žive svoju vjeru. Gledam s nadom u taj događaj i želim obodriti i zahvaliti organizatorima, osobito nadbiskupiji Rio de Janeiro, koji brižno rade na pripremama za doček mladih iz čitavog svijeta koji će sudjelovati na tome važnom crkvenom događaju.

Papa sa strepnjom prati tragična zbivanja u Siriji i Iraku, gdje se iz dana u dan povećava broj mrtvih i ranjenih i među civilima. Zatražio je jamstvo za humanitarnu i solidarnu pomoć sirijskim prognanicima i izbjeglicama u susjednim zemljama. Odgovorne je pozvao da prestanu sa svim oblicima nasilja i krvoprolićima te da uz pomoć međunarodne zajednice nastoje dijalogom i pomirenjem pronaći putove mira i prikladno političko rješenje sukoba.

Papa je također izrazio nadu da će Irak, koji je posljednjih mjeseci doživio teške atentate s velikim brojem mrtvih i ranjenih, uspjeti uspostaviti stabilnost, pomirenje i mir.

Ispišite stranicu: