HR

Aktualnosti

Objavljeno: 20.07.2012.

Ljudski život ne može biti cijena ničijih »prava«

slika

Građanska inicijativa "I ja sam bio embrij" i udruga "Vigilare" uputili su 19. srpnja otvoreno pismo u kojem građanima i građankama Republike Hrvatske zahvaljuju na podršci, angažmanu i spremnosti u zajedničkoj borbi za zaštitu prava na život i dostojanstvo ljudske osobe od začeća do prirodne smrti.

"Pokazali smo da zajedno možemo, ako se odlučimo pokrenuti i raditi za ono što nam je važno, u praktično nekoliko mjeseci okupiti i mobilizirati velik broj građana i društvenih subjekata i u javnosti snažno zagovarati kulturu života", navodi se, između ostaloga, u pismu te ističe: "Kada smo krenuli, bilo nas je nekoliko. Danas nas ima više od 133.000 s jasnim ciljem i vizijom Hrvatske kao države u kojoj svako začeto dijete ima pravo na život, pravo na tatu i mamu, države koja poštuje prava i dostojanstvo djeteta prije i poslije njegova rođenja".

"Želimo Hrvatsku u kojoj zakoni ne omogućavaju nikome 'pravo na izbor' koje istodobno drugome oduzima temeljna ljudska prava. Ljudski život ne može biti cijena ničijih 'prava'. Želimo Hrvatsku koja ohrabruje, potiče, pomaže i obvezuje oba roditelja da odgajaju i podižu svoju djecu. Želimo Hrvatsku koja će zagrliti, štititi i promicati obitelj kao svoj temelj, baštinu i budućnost", ističe se u otvorenom pismu.

Autori pisma smatraju da model tzv. "javne rasprave", ali i izglasavanja Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji govori o tome da "sadašnja saborska većina nikada nije, neće i ne namjerava otvoriti stvaran i iskren dijalog oko najvažnijih pitanja koja se tiču ljudskog života, braka, obitelji i roditeljstva, već će nastaviti s nametanjem izokrenutih vrijednosti i svjetonazora militantne manjine većini, gazeći identitet, dostojanstvo, baštinu i kulturu hrvatskog naroda".

Građanska inicijativa "I ja sam bio embrij" i udruga "Vigilare" stoga ističu: "To nam ne ostavlja druge opcije već iskoristiti pravo koje nam kao građanima daje Ustav Republike Hrvatske i referendumom srušiti ovaj zakon. To je svakako moguće napraviti jer više nismo 'šutljiva većina'".

U nastavku pisma podsjećaju da su ustavna tužba i referendum posljednja crta obrane koja preostaje građanima, te upozoravaju da se njihova nastojanja "ne zaustavljaju na rušenju ovog lošeg zakona. Mi želimo da se u zdravstveni sustav Republike Hrvatske integriraju prirodne metode prokreacije poput FertilityCare sustava skrbi o plodnosti i NaPro liječenja koje prepoznaju i liječe uzroke neplodnosti vodeći računa o zdravlju žene i muškarca, ali i o moralnim i etičkim dimenzijama prokreacije, te da se iz državnoga proračuna financira edukacija liječnika, zdravstvenih djelatnika i stručnih suradnika za provedbu tih metoda".

Traže također od ministarstva zdravlja i svih društvenih subjekata, posebno medija, da "počnu preispitivati stavove i politike koji posredno ili neposredno pogoduju umnožavanju različitih uzroka neplodnosti", pri čemu misle na sve kasnije odlučivanje i odgađanje ulaska u brak i zasnivanja obitelji, pogubni utjecaj stresa i nezdravih načina života na ljudsku plodnost, kao i negativne posljedice korištenja različitih kontracepcijskih sredstava. To, pak, implicira uvođenje zdravstvenog odgoja u obrazovni sustav, ali "svakako ne jednog univerzalnog na izokrenutim ideološkim i svjetonazorskim osnovama vladajuće koalicije" već najmanje dva koji bi roditeljima omogućili izbor i ostvarivanje ustavom zajamčenog prava da samostalno odlučuju o odgoju svoje djece. To implicira i osmišljavanje sustavne obiteljske politike u Hrvatskoj, koja će u fokus cijelog društva staviti obitelj, a sve druge odnose urediti tako da obitelj i svaki pojedini član obitelji može neometano razviti sve svoje potencijale, ističe se u pismu i poručuje da će zagovarati "cjelovita, moralno i etički prihvatljiva rješenja, pravedne zakone i kulturu života u Hrvatskoj". (ika / gk)

 

Ispišite stranicu: