HR

Aktualnosti

Objavljeno: 27.02.2013.

Koje točno promjene donosi motu proprio Pape Benedikta XVI.?

 

Uoči skorašnjeg početka konklava na kojima će se izabrati novi rimski prvosvećenik, Papa Benedikt XVI. sastavio je apostolsko pismo u obliku motu proprio Normas nonullas, koje govori o nekim izmjenama propisa vezanim uz izbor novog pape, u odnosu na apostolsku konstituciju Universi Dominici Gregis objavljenu 22. veljače 1996. godine. Pismo potvrđuje neke odredbe iz gore navedene Konstitucije, poput potrebne količine glasova za kanonski valjan izbor pape, no donosi novosti pri određivanju perioda održavanja konklava, kažnjavanju sudionika konklava koji prekrše zakletvu, te novosti u cilju bolje organizacije i unapređenja cjelokupnog procesa izbora.

Potvrda o dvotrećinskoj većini glasova

U apostolskom se pismu potvrđuje promjena br. 75 konstitucije Universi Dominici Gregis, u kontinuitetu s apostolskim pismom De aliquibus mutationibus in normis de electione Romani Pontificis pape Benedikta XVI. od 11. lipnja 2007. godine. Stoga je za kanonski valjan izbor pape uvijek potrebna dvotrećinska većina glasova u odnosu na broj prisutnih kardinala koji imaju aktivno pravo glasa.

br. 75 - „Ako glasovanja prema brojevima 72, 73 i 74 gore navedene Konstitucije (Universi Dominici Gregis op.a.) neće imati rezultata, neka se jedan dan posveti molitvi, razmišljanju i dijalogu; u sljedećim glasovanjima, nakon što je izvršeno ono što je određeno brojem 74 iste Konstitucije, imat će pasivni glas samo dva imena koja su u prethodnom glasovanju postigla najveći broj glasova i mora se prikloniti uređenju da je za valjani izbor također i u ovim glasovanjima potrebna kvalificirana većina od najmanje dvije trećine glasova prisutnih kardinala izbornika. U ovim glasovanjima dva imena koja imaju pasivni glas nemaju aktivni glas.“

Osim potvrde promjene br. 75 navedene Konstitucije, dvotrećinska norma potvrđena je i promjenama br. 62 kao i br. 70, 2. par. istoimene Konstitucije.

br. 62 - „Ukinuti tzv. načini izbora per acclamationem seu inspirationem (po aklamaciji ili inspiraciji) i per compromissum (po dogovoru), oblik izbora rimskog prvosvećenika bit će od sada pa nadalje jedino per scrutinium (po glasovanju). Određujem, dakle, da se za valjani izbor rimskog prvosvećenika traže najmanje dvije trećine glasova, brojani na temelju prisutnih izbornika i glasača.“

br. 70, 2. par. - „Brojitelji glasova utvrđuju konačan broj glasova koje je svatko donio, i ako nitko nije dostigao najmanje dvije trećine glasova u tom glasovanju, papa nije izabran; ako naprotiv broj glasova pokazuje da je jedan dostigao najmanje dvije trećine, ima se kanonski valjan izbor rimskog prvosvećenika.“

Konklave mogu započeti i prije propisanog perioda

Novost koju uvodi apostolsko pismo Normas Nonullas u br. 37 je mogućnost da se ranije organizira početak konklava ako se ustanovi prisutnost u Rimu svih kardinala izbornika.

br. 37 - „Zapovijedam da se od trenutka kada Apostolska stolica bude legitimno prazna čekaju odsutni cijelih 15 dana prije nego se počne s konklavama; ostavljam ipak Kardinalskom zboru mogućnost da ranije organizira početak konklava ako se ustanovi prisutnost svih kardinala izbornika, kao također mogućnost da se odgodi početak, ako postoje opravdani razlozi, za nekoliko dana.“

U praksi to znači da konklave mogu započeti i prije propisanog perioda od prošlih punih 15 dana od smrti Prvosvećenika ili od odreknuća od službe ako Kardinalski zbor utvrdi nazočnost svih kardinala izbornika te ako su tehnički odrađene sve pripremne radnje za konklave.

Dokument nadalje potvrđuje da se početak konklava mora održati u periodu od 20 dana od smrti pape ili od odreknuća od službe.

br. 37 - „...Ipak, najviše nakon 20 dana od početka sedisvakancije, svi prisutni kardinali izbornici dužni su započeti s izborom.“

Za prekršitelje zakletve – automatsko izopćenje iz Crkve

Papa Benedikt XVI. u svojem je dokumentu odlučio uvesti i promjene odredbi koje se odnose na kažnjavanje osoba izvan Kardinalskog zbora uključenih u samo odvijanje konklava (br.46).

br. 46. - „Da bi se izišlo ususret osobnim potrebama i onim službenima povezanim s odvijanjem izbora, moraju biti pripremljeni i prikladno smješteni u prostore koji su određeni br. 43 ove Konstitucije: tajnik Kardinalskog zbora koji vrši službu tajnika izborne skupštine; Ravnatelj papinskih bogoslužnih slavlja s osam ceremonijara i dva redovnika zadužena za Papinsku sakristiju; jedan klerik odabran od strane kardinala Dekana ili od kardinala koji nastupa u njegovo ime, da mu pomaže u obnašanju njegove službe.“

Ukoliko bilo koja osoba iz gore navedenog broja prekrši zakletvu za držanjem tajne, koju mora položiti na početku izbornih radnji (br. 48), podliježe kazni automatskog izopćenja iz Crkve latae sententiae (br. 55, 3. par.).

br. 48 - „Osobe navedene u br. 46. i u broju 55., 2. paragraf ove Konstitucije, nakon što su prikladno upoznate o značenju i opsegom zakletve koju trebaju položiti prije samog početka izbornih radnji, pred kardinalom komornikom ili drugim delegiranim kardinalom, u prisutnosti dvojice apostolskih protobilježnika u prikladno vrijeme će imati obvezu izgovoriti i potpisati zakletvu prema sljedećem obrascu:

Ja N.N. obećajem i zaklinjem se da ću poštivati apsolutnu tajnu sa svima koji ne sudjeluju u Kardinalskom zboru, i to zauvijek, osim ako ne dobijem posebnu vlast izričito od novoizabranog Vrhovnog svećenika ili od njegovih nasljednika, glede svega što se odnosi izravno ili neizravno na glasovanja i izborne radnje za novog Vrhovnog svećenika.

Obećajem jednako i zaklinjem se da neću koristiti nikakav instrument za audio ili video snimanje za vrijeme izbora koje se odvija unutar Vatikanskoga grada, i posebice onoga što izravno ili neizravno ili na bilo koji način ima veze ili je povezano s istim izbornim radnjama.

Izjavljujem da dajem ovu zakletvu svjestan da će njezino kršenje donijeti meni osobno kaznu izopćenja „latae sententiae“ pridržana Svetoj Stolici.

Tako mi pomogao Bog i ova sveta Evanđelja koja dodirujem svojom rukom.“

br. 55, 3. par. -  „U slučaju da se ova norma prekrši na bilo koji način, neka znaju njihovi autori da će ući u kaznu izopćenja latae sententiae pridržana Svetoj Stolici.“

Ta se kazna proteže i na tehničko osoblje iz br. 55 navedene Konstitucije.

Promjene u cilju bolje organizacije

U ostalim brojevima apostolskog pisma Normas Nonnullas definiraju se preciznije službe i osobe koje sudjeljuju u konklavama, kako bi se organizacija i izborne radnje odvijale u što boljem redu. Tako br. 43, 1. par. te br. 51, 2. par. uvodi novu službu vicekomornika koji uz zamjenika Državnog tajništva postaje prva osoba koja povezuje vanjski svijet s osobama unutar konklava.

br. 43. - „Od trenutka u kojem je određen početak izbornih radnji sve do javne objave izbora novog Vrhovnog svećenika ili, uglavnom do trenutka ređenja novog Prvosvećenika, prostori Domus Sanctae Marthae, kao i Sikstinska kapela i ambijenti predviđeni za liturgijska slavlja trebaju biti zatvoreni, pod vlašću kardinala komornika (kamerlenga) u vanjskoj suradnji s vicekomornikom i zamjenikom Državnog tajništva, za sve neovlaštene osobe, prema onome što je određeno u sljedećim brojevima.“

br. 51, 2. par. -  „Briga je Kardinalskog zbora pod vodstvom i odgovornošću komornika te pomoću posebne Skupštine o kojoj govori broj 7 ove Konstitucije, koji će unutar navedene Kapele i susjednih prostorija brinuti da je sve prethodno uređeno, također s vanjskom pomoći vicekomornika i zamjenika Državnog tajništva, na način da redovni izbori i privatnost budu zaštićeni.“

Nadalje br. 43, 2. par. određuje ulogu Prelata Klerika Apostolske Kamere čija je zadaća osigurati nesmetani hod kardinala od Domus Sanctae Marthae do vatikanske Apostolske Palače, dok br. 46, 1. par. povećava broj ceremonijara s dvoje na osmero radi lakšeg organiziranja samog tijeka glasovanja i podjele glasačkih listića.

br. 43, 2. par. – „Cijeli teritorij Vatikanskoga Grada kao i redovna aktivnost Ureda koji se nalaze na njegovu teritoriju moraju biti regulirani, za vrijeme navedenog perioda, na način da osiguraju privatnost i normalno odvijanje svih radnji vezanih za izbor Vrhovnog svećenika. Posebice se mora osigurati, također s pomoću prelata klerika Apostolske Kamere, da kardinali izbornici ne dolaze u kontakt ni sa kime tijekom njihova hoda od Domus Sanctae Marthae do vatikanske Apostolske Palače.“

br. 46, 1. par. -  „Da bi se izišlo ususret osobnim potrebama i onim službenima povezanim s odvijanjem izbora, moraju biti pripremljeni i prikladno smješteni u prostore koji su određeni br. 43 ove Konstitucije: tajnik Kardinalskog zbora koji vrši službu tajnika izborne skupštine; Ravnatelj papinskih bogoslužnih slavlja s osam ceremonijara i dva redovnika zadužena za Papinsku sakristiju; jedan klerik odabran od strane kardinala dekana ili od kardinala koji nastupa u njegovo ime, da mu pomaže u obnašanju njegove službe.“

Također, br. 47 i 48 proširuju opseg ljudi koji su vezani za čuvanje stroge tajne o konklavama i na tehničare koji se brinu da izbor ne bude audio ili video sniman, dok se u br. 48 mijenja norma glede zakletve osoba uključenih u konklave koja se više ne polaže u prisutnosti dvojice ceremonijara, već u prisutnosti dvojice apostolskih protobilježnika.

br. 47. - „Sve osobe koje su navedene u broju 46. i u broju 55., 2. par. ove apostolske Konstitucije, u slučaju da dođu u doticaj iz bilo kojeg motiva ili u bilo kojem vremenu s radnjama izbora izravno ili neizravno, i posebice svega onoga što se tiče samoga glasovanja za vrijeme izbora, dužne su držati strogu tajnu sa svim osobama izvan Kardinalskog zbora: iz tog motiva, prije početka izbornih radnji morat će položiti zakletvu prema načinu i obrascu navedenom u sljedećem broju.“

Naposljetku, br. 50 proširuje broj osoba koje sudjeluju u svečanoj procesiji prema konklavama, koje međutim ne sudjeluju u samim konklavama, dok br. 64 i br. 87 određuju da radi bolje organizacije tijeka glasovanja, u pripravnoj fazi glasovanja u aulu budu pozvani ceremonijari, zajedno s tajnikom Kardinalskog zbora te Ravnateljem Papinskih liturgijskih slavlja, odnosno da nakon odabira pape, u radnjama koje slijede budu uključeni još dvojica ceremonijara.

br. 50 – „...Prisustvovat će procesiji vicekomornik, generalni uditor Apostolske Kamere i dva člana pojedinačih Zavoda apostolskih protobilježnika, Prelati uditori Rimske rote te Prelati Klerici Kamere.“

br. 64. -  „Proces glasovanja odvija se u tri faze od kojih prva, koja se može zvati pre-scrutinium (predglasovanje) uključuje: 1) pripremu i dijeljenje glasačkih listića od strane ceremonijara – sazvani također u aulu zajedno s tajnikom Kardinalskog zbora i Ravnateljem Papinskih liturgijskih slavlja – koji predaju najmanje dva ili tri listića svakom kardinalu izborniku; 2) nasumično izvlačenje; među svim kardinalima izbornicima, trojice brojača glasova, trojice zaduženih za skupljanje glasova bolesnika, nazvani kratko Infirmarii (kardinali bolesničari) i trojice revizora; takvo izvlačenje čini se javno od strane posljednjeg kardinala đakona koji izvlači u slijedu devet imena onih koji će morati vršiti te službe; ako u izvlačenju brojitelja glasova, bolesničara i revizora izađu imena kardinala izbornika koji zbog bolesti ili drugih motiva nisu u mogućnosti obavljati takvu službu, na njihovo mjesto se izvlače imena drugih koji su u mogućnosti. Prva trojica izvučenih vršit će službu brojitelja glasova, druga trojica službu bolesničara, posljednja trojica službu revizora.“

br. 87. -  „Nakon što je izvršen kanonski izbor, posljednji od kardinala đakona zove u auli izbora Tajnika Kardinalskog zbora, Ravnatelja Papinskih liturgijskih slavlja i dva ceremonijara; tada, kardinal dekan, ili prvi od kardinala po redu i starosti, u ime cijelog Zbora izbornika pita pristanak izabranoga sa sljedećim riječima: 'Prihvaćaš li svoj kanonski izbor za Vrhovnog svećenika?' i nakon što je dobio pristanak, pita ga: 'Kako želiš biti nazivan?' Tada Ravnatelj Papinskih liturgijskih slavlja, s funkcijom bilježnika i imajući kao svjedoke dva ceremonijara, sastavlja dokument o prihvaćanju novog pape s imenom koje si je uzeo.“

Novonastali dokument stupio je na snagu odmah nakon njegove objave u vatikanskom tiskanom dnevniku L'Osservatore Romano, s nadnevkom 25./26. veljače, a navedene odredbe može promijeniti jedino novoizabrani papa.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

 

Ispišite stranicu: