HR

Aktualnosti

Objavljeno: 29.10.2013.

Kardinal Bozanić predvodio misu zahvale za 100. godina hrvatske župe u New Yorku



Svečanim misnim slavljem u crkvi sv. Ćirila i Metoda i sv. Rafaela u New Yorku hrvatski vjernici proslavili su, u nedjelju 27. listopada 2013. godine, 100. obljetnicu hrvatske župe u New Yorku. Koncelebrirano misno slavlje predvodio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, koji je na poziv župnika fra Nikole Pašalića došao pohoditi hrvatske vjernike u SAD-u.

Povodom te visoke obljetnice slavlju su se pridružili provincijal Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja BDM fra Miljenko Šteko, kustos Hrvatske franjevačke kustodije Svete Obitelji za SAD i Kanadu fra Jozo Grbeš te petnaestak svećenika bivših i sadašnjih dušobrižnika hrvatskih vjernika na području SAD-a, Kanade i Južne Amerike.

Na početku misnog slavlja župnik hrvatske župe sv. Ćirila i Metoda i sv. Rafaela fra Nikola Pašalić iskazao je radost i veselje što Hrvati u New Yorku mogu zahvaliti Bogu i njujorškoj nadbiskupiji na kutku Hrvatske domovine u SAD-u. „Kutak i krov pod kojim smo se mogli moliti, radovati, tugovati i plakati, sklapati ženidbe, krštavati djecu, ispraćati naše drage na vječni pokoj. Kutak i krov, pod kojim ste i pod kojim i dan danas možemo slobodno i s ponosom reći da smo katolici, da smo Hrvati i da se time ponosimo i da tako i dalje želimo živjeti. Hvala ti Svemogući Bože na daru 100. godišnjice ove hrvatske župe“, rekao je fra Nikola Pašalić pozdravivši potom predvoditelja misnog slavlja kardinala Josipa Bozanića, provincijala fra Miljenka Šteku, kustosa fra Jozu Grbeša, sve fratre i svećenike koji su se pridružili proslavi ove velike obljetnice, časne sestre te oko tisuću hrvatskih vjernika sabranih na svetoj misi.

Podsjetivši nazočne na početke pastoralne skrbi za hrvatske vjernike u New Yorku te spomenuvši neke važne datume i godine za Župu, kardinal Bozanić prisjetio se i tada mladog redovnika zagrebačke franjevačke provincije fra Ireneja Petričaka koji se na riječi slovenskog misionara u Americi fra Kazimira Zakrajšeka - kako u Americi ima dosta Hrvata koji nemaju ni svoga svećenika ni svoje crkve te kako slabi kršćanski život i gube se vjerske tradicije koje su Hrvati ponijeli iz Domovine - odvažio odazvati pozivu fra Kazimira te ostaviti sve i otići u Ameriku kako bi se pastoralno brinuo za Hrvate. Govoreći o širenju i jačanju hrvatske zajednice u New Yorku, Kardinal je pozvao vjernike na zahvalnost Bogu za sve što su Hrvati katolici ovdje primali tijekom sto godina.

„Koliki samo susreti, kolike molitve, kolika uslišanja, kolika približavanja čovjeka čovjeku i kolika približavanja čovjeka Bogu“, rekao je Kardinal potaknuvši vjernike da zahvale i mole za župnike, župne vikare i časne sestre koji su djelovali i djeluju u ovoj Župi. Zapitavši se što zapravo danas slavimo, Kardinal je istaknuo stogodišnje slavljenje euharistije koja čini župnu zajednicu okupljenu u ime Božje. Euharistija je sastanak vjernika rekao je Kardinal te naglasio kako je praktičan vjernik onaj koji redovito dolazi svake nedjelje na svetu misu dodavši kako nas je upravo redovito nedjeljno misno slavlje sačuvalo u našem identitetu.



Na svetoj misi Bog nam govori, rekao je Kardinal protumačivši potom liturgijska čitanja tridesete nedjelje kroz godinu koja nas poučavaju kakvi trebamo biti pred Bogom i jedni prema drugima. Uspoređujući stav farizeja i carinika pred Bogom, Kardinal je potaknuo vjernike da po uzoru na carinika nauče moliti Boga za oproštenje i da nauče dolaziti i u ovu crkvu u poniznosti pred Boga. Na kraju homilije Kardinal je zahvalio Hrvatima na svemu što su učinili u obnovi i obrani Hrvatske države te ih pozvao na dnevnu molitvu u domovima i na nedjeljno slavljenje euharistije. Posebnu važnost za budući rast ove zajednice Kardinal je stavio na molitvu za obitelj i na molitvu u obitelji, nedjeljno euharistijsko slavlje te vjernost Blaženoj Djevici Mariji.

Na kraju svete mise kardinal Bozanić darovao je fra Nikoli Pašaliću medalju zagrebačkih blaženika bl. Alojzija Stepinca i bl. Augustina Kažotića prisjetivši se kako je već godine 1980. Godine, zalaganjem Hrvata, prostor ispred hrvatske župne crkve u New Yorku dobio ime bl. Alojzija Stepinca kada se to u Hrvatskoj još nije smjelo. „Ova župa i ovi vjernici, kao i mnoge druge župe u našem iseljeništvu, znaju što je za nas značio i što znači bl. Alojzije“, rekao je Kardinal dodavši kako je najveća i najpoznatija propovijed bl. Alojzija Stepinca održana na komunističkome sudu. Propovijed o Bogu koja je najavila što će se dogoditi, a čega smo mi svjedoci.

Nakon svete mise oko tisuću sto i pedeset Hrvata sa svih krajeva susjednih saveznih američkih država okupili su se u dvorani restorana „Venetian“ u New Jerseyju na večeri gdje su se i osobno sureli s kardinalom Josipom Bozanićem. Večer je bila prožeta bogatim kulturnim sadržajem kojeg su izvodila hrvatska kulturna društva, pokazavši bogatstvo hrvatske kulturne baštine koju gaje i prenose na nove naraštaje već četvertog i petog koljena. Tijekom večere nazočnima se obratio prigodnim govorima kardinal Josip Bozanić, fra Miljenko Šteko, fra Jozo Grbeš te bivši župnici koji su djelovali u Župi sv. Ćirila i Metoda i sv. Rafaela u New Yorku.

Večernji program zaključio je župnik fra Nikola Pašalić, obrativši se župljanima riječima: „Napose želim reći hvala vama dragi moji župljani koji ste čuvali i sačuvali našu katoličku vjeru kroz ovih 100 godina te naš Hrvatski ponos u ovomu velegradu i onda kada je to bilo najteže, vrijeme komunizma i progona! Neki ste za tu vjeru i za taj ponos bili i u zatvorima po više godina, a i dan danas nosite biljege tog vremena. Ono što ste svi očekivali i čemu ste se svi u iseljeništvu nadali dobili smo svi skupa u slobodnoj i nezavisnoj Domovini. Vremena su danas drugačija i izazovi su drugačiji. Ono što svi trebamo danas činiti je da sačuvamo našu vjeru i zdravi Hrvatski ponos bez obzira gdje živjeli u Domovini ili u iseljeništvu“, rekao je fra Nikola te zahvalio svima koji su sudjelovali u organizaciji proslave.


Duhovni i kulturni hod hrvatskih vjernika u New Yorku

Povodom 100. obljetnice hrvatske župe u New Yorku izdana je i knjiga koja u pismu i slici na 324 stranica ocrtava stogodišnji duhovni i kulturni hod hrvatskih vjernika u New Yorku. Na hrvatskom i engleskom jeziku ukratko se opisuje bogata hrvatska povijest od 7. stoljeća, spominjući se kršćanskih korijena Hrvata i vjernosti Rimskoj Crkvi, te se iznose važnije crtice iz povijesti hrvatske župe sv. Ćirila i Metoda u New Yorku.

Monografija sadrži također fotografije sedamnaest dosadašnih župnika počevši od fra Ireneja Petričaka pa sve do sadašnjeg župnika fra Nikola Pašalića te prigodne čestitke njujorškog nadbiskupa kardinala Timothya M. Dolana, zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, vrhbosanskog nadbiskupa kardinala Vinka Puljića, nadbiskupa zadarskog i predsjednika HBK mons. Želimira Puljića, predsjednika Vijeća za hrvatsku inozemnu pastvu mons. Pere Sudara, provincijala Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja BDM fra Miljenka Šteke, kustosa Hrvatske franjevačke kustodije sv. Obitelji fra Joze Grbeša, provincijalke Školskih sestara franjevki Krista Kralja provincije sv. Obitelji u Hercegovini s. M. Franke Bagarić, brojnih drugih svećenika koji su pastoralno djelovali u New Yorku te drugih župa i hrvatskih društava iz Domovine i inozemstva. Posebnu zanimljivost knjige privlači preko 270 pisanih čestitaka hrvatskih obitelji s njihovim obiteljskim fotografijama s ciljem da knjiga sačuva spomen hrvatskih korijena i hrvatskog identiteta za nove buduće naraštaje.

Hrvatska župa utemeljena je 1913. godine, a prvi župnik je bio fra Irenej Petričak. Vjernici su se najprije okupljali u maloj nekadašnjoj protestantskoj crkvi u 50. ulici koju su iznajmili i uredili za katoličku liturgiju, a već 1914. godine za vrijeme župnika fra Ambrozija Širce kupili su tu crkvu i u njoj se okupljali gotovo 60 godina pod zaštitom svete braće Ćirila i Metoda. U župi su od 1922. godine djelovale belgijske redovnice „Sestre misionarke Bezgrešnog Srca Marijina“. Godine 1931. došle su u Župu hrvatske sestre Kćeri Božje ljubavi, a 1971. godine naslijedile su ih Školske sestre Franjevke Krista Kralja - Mostarske provincije Svete Obitelji koje djeluju u župi sve do danas. Godine 1974. hrvatski vjernici su se preselili iz dotadašnje male crkve u 50. ulici u župnu crkvu Sv. Rafaela u 41. ulici, u kojoj se okupljaju sve do danas, a župa se sada zove sv. Ćirila i Metoda i sv. Rafaela. Unutrašnjost župne crkve u potpunosti je obnovljena u posljednih nekoliko godina prilozima hrvatskih vjernika u sklopu pripreme proslave 100. obljetnice Župe.

Nakon osnuka Župe 1913. godine, osnovan je i crkveni zbor „Sveta Cecilija“ koji je već 1929. godine snimio album hrvatskih uskrsnih pjesama. Pri župi je 12. srpnja 1914. godine osnovano društvo „Imena Isusova“, a 4. listopada iste godine društvo „Svete Krunice“ koja su aktivna sve do danas. Godine 1932. bilo je osnovano i društvo „Marijina kongregacija“ s ciljem okupljanja hrvatskih djevojaka. Nakon drugog svjetskog rata 17. listopada 1947. godine osnovano je društvo „Stepinac Klub“ s clijem pomoći stotinama hrvatskih izbjeglica. Osim župne crkve, od posebnog je značenja za hrvatske vjernike prostor „Hrvatski Centar – Sveti Nikola Tavelić“ otvoren 24. listopada 1971. godine kao mjesto susreta hrvatskih vjernika te očuvanja i prenošenja hrvatske kulture i hrvatske baštine.

Godine 1974. započelo se u travnju svakog ponedjeljka s emitiranjem hrvatskog vjerskog radio programa, a u prosincu iste godine i televizijskog programa. Iste godine otvorena je i ljetna hrvatska škola te je na prvom kongresu hrvatskih škola osnovana organizacija „Hrvatske izvandomovinske škole Amerike i Kanade“ s ciljem organiziranja brige za hrvatske škole, izdavanja udžbenika te održavanja seminara za učitelje. Hrvati u New Yorku su se već u 70-im godinama nadahnjivali likom blaženog Alojzija Stepinca čije ima nosi Folklorna grupa i Hrvatska škola, a već 10. veljače 1980. godine dio 41. ulice ispred hrvatske crkve dobiva naziv „Cardinal Stepinac Place“. Godine 1973. osnovan je i „Hrvatski kluturni klub kardinal Stepinac“ te je kupljeno zemljište u New Jerseyu nazvano „Hrvatska Zemlja“ koje služi za okupljanje i ljetne piknike. Nakon uspostavljanja suverene i samostalne Republike Hrvatske ustanovljen je u prostorijama Hrvatskog Centra ured „Releif for Croatia“ za pomoć Domovini.

Trenutno u župi pastoralno djeluju župnik fra Nikola Pašalić, župni vikari  fra Ilija Puljić i fra Dražan Boras te redovnice s. Izabela Galić, s. Anica Matić i s. Benedikta Luburić. Uz gore spomenuta društva pri Župi djeluje i folklorna grupa te tamburaški orkestar.


vlč. Željko Faltak
Foto: George Corluka
Ispišite stranicu: