HR

Aktualnosti

Objavljeno: 21.03.2013.

Kardinal Bozanić održao konferenciju za novinare

 

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić održao je konferenciju za novinare u četvrtak, 21. ožujka u prostorijama pastoralnih ureda na zagrebačkom Kaptolu.

Na početku konferencije prisutnim se novinarima obratio pročelnik Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije vlč. Ivica Budinšćak, te im zahvalio na intenzivnom praćenju događaja iz Crkve, a posebice u vrijeme od odreknuća od papinske službe pape Benedikta XVI. do izbora pape Franje.

Kardinal Josip Bozanić na početku je svog obraćanja kazao kako se htio susresti s novinarima da bi zahvalio i odao priznanje za sve što su učinili za Crkvu u posljednje vrijeme. Ukratko je opisao svoj boravak u Rimu, sudjelovanje na kongregacijama te na konklavama, istaknuvši kako se tih dana uistinu moglo osjetiti djelovanje Duha Svetoga. „Mi kao vjernici znamo da Bog nije stvorio svijet i ostavio ga. On djeluje i danas, a na vjernicima je da to Božje djelovanje opaze, da ga predstave  i da poslušaju ono što Bog od svakoga od nas želi“, rekao je Kardinal.

Nakon kratkog obraćanja uslijedila su pitanja novinara. Na pitanje da prokomentira dolazak ekumenskog carigradskog patrijarha Bartolomeja I. na svečano ustoličenje pape Franje, Kardinal je odgovorio da je to veliki znak i prilika da se Katolička i Pravoslavna crkva još više približe u cilju potpunog jedinstva, iako su gotovo u svim elementima suglasne.

Na sljedeće pitanje koje se odnosilo na nedavne istupe osoba iz javnog i političkog života, opisane kao govor mržnje, ali i na napad na bogoslove iz Kistanja, Kardinal je rekao da je Crkva protiv svih oblika nasilja i poticanja nasilja, te naglasio da ono ne vodi dobru, nego još većem zlu.

Kardinal je komentirao i Papin poziv na siromaštvo, rekavši da Crkva ne može zamijeniti socijalnu službu države. „Crkva je pozvana na caritas i da bude tamo gdje drugi ne stignu. Caritas je nužno prisutan jer tamo gdje Crkva nema caritas, ona ne djeluje, ne svjedoči. Nikada neće prestati potreba Crkve da čini caritas“, kazao je. Također, osvrnuo se i na činjenicu da se papa Franjo vozi javnim prijevozom, istaknuvši kako bi se i on sam više volio voziti javnim prijevozom i da to za njega osobno nije nikakav problem, ali da se zbog svoje službe ne može uvijek osloniti na javni prijevoz.

Na pitanje o osnivanju povjerenstva od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta koje bi trebalo ukazati i izbaciti sporne sadržaje iz udžbenika za vjeronauk, Kardinal je naglasio da za udžbenike odgovara Crkva, te da ona treba učenicima ponuditi cijeli svoj nauk, ne djelomično. „I ako bi bilo nešto da bi priječilo Crkvu da nudi svoj nauk, to bi bilo zapravo onemogućavanje Crkvi da vrši svoje poslanje“, komentirao je Kardinal.

Što se tiče situacije na Cipru, odnosno intervencije Pravoslavne crkve koja nudi pomoć za spas domaće ekonomije, Kardinal je rekao kako moramo biti svjesni situacije, no da u obzir moramo uzeti i povijesni kontekst. „Mi znamo da je prvi predsjednik Cipra bio pravoslavni nadbiskup. Trebamo to sagledati u povijesnom kontekstu jer upravo oni koji su pokrenuli osamostaljenje, sada žele pomoći svojoj državi. Isto tako treba uzeti u obzir da nismo na Zapadu, to je Istok i to je jedna posebna povijest i sa simpatijom gledamo taj znak Pravoslavne crkve na Cipru“, kazao je.

Kardinal se prisjetio susreta s kardinalom Bergogliom, današnjim papom Franjom iz 2002. godine, ali i otkrio o čemu su njih dvojica razgovarali pri svečanoj audijenciji otprije nekoliko dana. „Razgovarali smo o općenitoj situaciji u Katoličkoj crkvi, biskupijama i vezama koje on ima s Hrvatima u Argentini. Rekao sam da hrvatski vjernici iščekuju njegov dolazak u Hrvatsku, ali tih poziva ima puno pa moramo biti strpljivi“, rekao je.

Na pitanje da prokomentira sutrašnju utakmicu Hrvatske i Srbije, Kardinal je kratko kazao da je najvažnije da sve prođe u miru i redu.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Foto: Bernard Čović/GK

 

 

Ispišite stranicu: