HR

Aktualnosti

Objavljeno: 14.06.2013.

Izložba Iskoni bě Slovo i Slovo bě u Boga I Bog bě Slovo (od 12. do 6. srpnja)

 

Projekt Hrvatska glagoljaška baština kojega tijekom 2012. i 2013. nizom događanja ostvaruju Nadbiskupijski pastoralni institut i Društvo prijatelja glagoljice dovršen je u srijedu, 12. lipnja 2013. otvorenjem izložbe posvećene hrvatskoj glagoljskoj knjizi a naslovljene Iskoni be Slovo i Slovo be u Boga i Bog be Slovo. Izložba je postavljena u atriju Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta, na Kaptolu, u Zagrebu i bit će javnosti otvorena do 6. srpnja ove godine.

Izložbu je otvorio vrstan poznavatelj glagoljske knjige akademik Josip Bratulić, a nazočnima su se u ime organizatora obratili prečasni Marijan Ožegović te Biserka Draganić.

Dolaskom na otvorenje izložbe svoje su zanimanje za glagoljsku knjigu iskazali, među inim uglednicima, i zagrebački gradonačelnik gospodin Milan Bandić te Gospićko-senjski biskup mons. dr. Mile Bogović

Izložbu su postavili mladi istražitelji područja hrvatske glagoljske knjige, studenti povijesti umjetnosti na zagrebačkom Filozofskom fakultetu Jelena Mićić i Ivan Ferenčak, a može se razgledati u radno vrijeme Instituta od 8 do 16 sati ili za događanja u Institutu koja se održavaju u drugo vrijeme. Skupine izložbu mogu razgledati uz najavu na broj telefona: 01 / 5522 000 ili elektroničku poštu: pastoralni.institut@zg-nadbiskupija.hr i u drugo dogovoreno vrijeme. Ulaz na izložbu je besplatan.

U vitrinama su izložene vrijedne knjige, originali i pretisci glagoljičnih knjiga najvećim dijelom iz privatne zbirke obitelji Kezele. Marom supružnika Mladena i Božice Kezele te sina im Nikole zbirka predstavlja bogat i vrijedan fond i glagoljičnih knjiga te je često izlagana oku javnosti.

U Gradskoj galerija Jastrebarsko, u Gradskom muzeju u Gospiću, u Korniću na otoku Krku, u Gradskoj knjižnici u Varaždinu, na Hrvatskim studijima u Zagrebu, u Gradskoj loži u Zadru, u Zorin-domu u Karlovcu, u Delnicama, u Muzeju Mimara u Zagrebu… Knjige za izložbu posuđene su također i iz knjižnice Glagoljaškoga središta Frankopan u Osnovnoj školi Frana Krste Frankopana u Zagrebu te iz zbirke glagoljskih knjiga Društva prijatelja glagoljice.

Ovo vrijedno događanje pod nazivom Iskoni be Slovo i Slovo be u Boga i Bog be Slovo predstavlja se upravo riječima koje stoje na početku Proslova Ivanova evanđelja, prvim riječi Božjim slavenskim jezikom, riječima Božjim razumljivima i hrvatskome puku koji se po njima priključio kršćanskoj duhovnoj i kulturnoj zajednici.

I danas, tisuću godina poslije, govore nam jednakom snagom o Bogu i o njegovoj riječi, ali i o čovjeku, o nama samima koji jesmo po toj riječi. Riječi hrvatskoga jezika od davnine su zapisivane i glagoljicom. Glagoljicom zapisane dopirale su do mnogih pojedinaca, prošle kroz mnoge godine i sačuvale se do danas.

Mljevene žrvnjem vremena mnoge su se utrnule, nestale, izgubile, no mnoge su našle put do nas i znače nam dragocjenu baštinu.

Dio te baštine izložen je na ovoj izložbi. U toj je baštini pohranjen duh Stvoriteljev, ali i duh naših matera i očeva. Osluškujući ga upoznajemo i razumijemo sebe, svoje mjesto u svijetu i svoju misiju. Osluškujući Slovo iz drevnih vremena gradimo i viziju dana pred sobom. Riječ Božja glagoljicom pisana posebno je dragocjena hrvatskoj kulturi.

Jelena Vignjević

 


Ispišite stranicu: