HR

Aktualnosti

Objavljeno: 12.05.2010.

"Dies theologicus" posvećen 100. obljetnici Bogoslovske smotre

Teološko-znanstveni časopis Bogoslovska smotra Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu bio je, o 100. obljetnici svojega izlaženja, temom ovogodišnjeg Teološkog dana – "Dies theologicus" – održanog u srijedu 12. svibnja u dvorani Vijenac na zagrebačkome Kaptolu.

Otvorenju Teološkoga dana nazočili su veliki kancelar KBF-a zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, rektor Zagrebačkog sveučilišta dr. Aleksa Bjeliš te državna tajnica u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa dr. Dijana Vican, koji su, uz rektora KBF-a dr. Josipa Oslića i glavnog urednika Bogoslovske smotre dr. Željka Tanjića, pozdravili nazočne.

U Bogoslovskoj se smotri – u njezinih 80 godišta koja su uspjela izaći u sto godina – odražava "povijesni hod Katoličke Crkve u hrvatskom narodu tijekom minulih sto godina", rekao je kardinal Bozanić.(Cjeli govor kardinala Josipa Bozanića pročitajte ovdje.)

Izrazivši zahvalnost svima koji su zaslužni za dugu i plodnu prošlost, nadbiskup se osvrnuo i na sadašnjost i budućnost: "Ova je obljetnica ujedno poticaj i izazov za nova nadahnuća, za otvaranje novih putova i vidika svima, a posebno našem Katoličkom bogoslovnom fakultetu sveučilišta u Zagrebu, kako bismo svi produbili osjetljivost za unošenje evanđeoske poruke u kulturu suvremenog čovjeka."

I rektor Bjeliš je podsjetio da je teološki fakultet bio od samoga početka u sastavu Sveučilišta u Zagrebu te da je Bogoslovska smotra jedan od najstarijih znanstvenih časopisa u Hrvatskoj. No ni on se nije zadržao samo na prošlosti: "Sveučilište je sigurno najviše mjesto, najveći forum, organizirani prostor na kojemu se ljudi susreću i na dubok način, stvaralački, promišljaju kako ćemo dalje i sa nacijom, i sa zemljom, i s kulturom i s gospodarstvom".

Dr. Bjeliš je izrazio očekivanje da će znanstveni časopisi koji, u vremenu opće površnosti, odražavaju ustrajan i strpljiv rad koji se odvija na Sveučilištu, u društvu biti prepoznati kao takvi i da će naići na odgovarajuću financijsku potporu kako bi imali svoju "stabilnost i budućnost". Posebno je podsjetio na sve veću povezanost sveučilišta i fakulteta s drugim znanstvenim zajednicama u svijetu te poželio da se ta povezanost i razmjena još snažnije odrazi na stranicama Bogoslovske smotre.

Dok je prvih šest jutarnjih izlaganja Teološkog dana bilo posvećeno samoj Bogoslovskoj smotri i njezinoj ulozi u pojedinim razdobljima povijesnoga hoda Crkve, za popodnevni su dio predviđena promišljanja o ulozi znanstvenih – i teološko-znanstvenih – časopisa u sadašnjosti i budućnosti. (dag, gk)

Više pročitajte u tiskanom izdanju Glasa Koncila od nedjelje 23. svibnja. Već u srijedu novi broj tjednika dostupan je putem interneta na adresi enovine.glas-koncila.hr.

Ispišite stranicu: