HR

Aktualnosti

Objavljeno: 18.03.2014.

Branitelj hrvatskog čovjeka, Doma i Domovine

Posjetom grobu na Mirogoju, euharistijskim slavljem u crkvi sv. Marka na Gornjem gradu i svečanom akademijom u Hrvatskom narodnom kazalištu spomenuta je u ponedjeljak 17. ožujka u Zagrebu stota obljetnica smrti glasovitoga hrvatskog novinara i književnika Antuna Gustava Matoša (Tovarnik, 1873. – Zagreb, 1914.), u organizaciji Društva Antuna Gustava Matoša iz Tovarnika i Društva hrvatskih književnika.
 
Predvodeći misu zadušnicu u crkvi sv. Marka pomoćni biskup zagrebački dr. Valentin Pozaić napomenuo je kako vjera podržava snagu za život istine u ljubavi, otvarajući horizonte društvene pravednosti, one integralne i istinske, ne selektivne i političke.
 
"U tim mislima spominjemo se čovjeka koji je očaran čarima Lijepe naše domovine i uznemiren njezinim nevoljama, vikao u sav glas. On - Antun Gustav Matoš - u svoje vrijeme i na svoj način, bio je hrabri branitelj hrvatskog čovjeka, Doma i od Boga nam darovane Domovine", dodao je.
 
Mons. Pozaić se prisjetio drugog posjeta Ivana Pavla II. 1998. godine i riječi poljskoga blaženika o Hrvatskoj i njezinoj himni. Nadovezujući se na citat iz Propovjednika i Matoševu misao "Hrvatska već vidje dosta raznih čuda" biskup je kazao: "Slobodno možemo nadodati: Al' ne nađe potrebne hrabrosti za nužno potrebno čudo-lijek, koje se zove katarza i lustracija. Zar da ideologija ubojice i zlotvora kroji sudbinu žrtve, naroda i Domovine? Zar guja u hrvatskim njedrima, zar kvislinzi i lažovi ne trebaju mentalno i moralno pročišćenje, kajanje i pokoru? Jer: Domovina je i moralni i politički i kulturni zadatak, obveza i ponos."
 
Euharistijsko je slavlje pjesmom uveličao Oratorijski zbor crkve sv. Marka, uz orguljaša Pavla Mašića i dirigenta Juricu Petra Petrača.
 
Ranije su članovi Društva Antuna Gustava Matoša i Društva hrvatskih književnika (DHK), zajedno s učenicima OŠ "A. G. Matoš" iz Zagreba, položili vijence i zapalili svijeće na grobu književnika i njegove obitelji.
 
"Ovdje, gdje počivaju kosti i prah Antuna Gustava Matoša, u korizmi tijekom koje se spominjemo stote godišnjice njegove smrti, osjećamo i Uskrs – s tim stavom i vjerom molimo", kazao je dr. Ivan Golub blagoslivljajući Matošev grob.
 
Predsjednik DHK-a mr. Božidar Petrač dotaknuo se glasovitog govora Antuna Šoljana na istom mirogojskom mjestu prije pola stoljeća. Govoreći o velikim temama Matoševih zapisa, s naglaskom na slobodnu hrvatsku misao i misao slobodne Hrvatske predsjednik DHK-a je istaknuo: "Učitelju, dragi rabi, s beogradskih, ženevskih, pariških, florentinskih i rimskih obzora upućivao si na dom i svijet, na nacionalno i univerzalno, na hrvatsko i europsko, na Hrvatsku koja će biti sveta i uzvišena ljubav, daleka i nedostižna kao sama Ljepota."
 
Na svečanoj akademiji u predvorju Hrvatskog narodnog kazališta o Matoševom su liku govorili ministrica kulture dr. Andrea Zlatar Violić te akademici Dubravko Jelčić i Ante Stamać. Ulomke iz izabranih Matoševih djela govorili su studenti i studentice Umjetničke akademije u Osijeku. (GK)
Ispišite stranicu: