HR

Aktualnosti

Objavljeno: 19.12.2014.

Predavanje: 25 godina nakon pada Berlinskog zida – suočavanje s prošlošću



U organizaciji Zaklade Konrad Adenauer i Hrvatskog katoličkog sveučilišta dr. sc. Karsten Dümmel, direktor predstavnišva Zaklade Konrad Adenauer u Bosni i Hercegovini, održao je na našem Sveučilištu u utorak 16. prosinca 2014. godine predavanje 25 godina nakon pada Berlinskog zida – suočavanje s prošlošću. 

Predavanju su uz studente HKS-a nazočili rektor HKS-a prof. dr. sc. Željko Tanjić, prorektori prof. dr. sc. Emilio Marin, izv. prof. dr.  Gordan Črpić i izv. prof. dr. sc. Ines Sabotič, profesori i djelatnici HKS-a te gosti iz Zaklade Konrad Adenauer sa sjedištem u Zagrebu.  
Rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta profesor Tanjić zahvalio je Zakladi Konrad Adenauer što je omogućila predavanje i pozvala doktora Dümmela da održi predavanje na našem Sveučilištu i izrazio želju da se uspješna suradnja sa Zakladom nastavi na obostrano zadovoljstvo. 

Gosta je predstavio doktor Michael Lange, dirktor ureda Zaklade Konrad Adenauer u Hrvatskoj, istakavši njegov trnoviti životni put i hrabrost u suočavanju s prošlošću. Doktor Lange je također istaknuo važnost povijesnog trenutka – pada Berlinskog zida i koje je sve posljednice taj povijesni obrat imao za Njemačku i Europu uopće. 

Doktor Dümmel je u svom predavanju govorio o svom životu u DDR-u, potanko opisavši kako je funkcionirala tajna policija DDR-a Stasi, kakvo je bilo njegovo životno iskustvo i uloga intelektualaca.

Tijekom predavanja doktor Dümel je rekao da je pad Berlinskog zida važan jer je “završio “hladni rat” na europskom kontinentu, ali i diktatura na području tadašnje Istočne Njemačke. Tijekom 40-godišnje, druge njemačke diktature procesuirane su stotine tisuće Nijemaca koji su bili označeni kao državni neprijatelji, a neki od njih su bili protjerani iz zemlje. Mnogi od njih, koji su ostali u zemlji, bili su preteče “mirne revolucije” koja je dovela do pada Berlinskog zida. Popis mjera protiv “nepodobnih” osoba, koje je Stasi registrirala kao državne neprijatelje, dug je i razrađen do najsitnijh detalja: provjera pošte, prisluškivanje, gubitak kontrole nad vlastitim životom, psihološki pritisci, prinudni rad, nemogućnost napuštanja grada u kojem se živi, nemogućnost ostvarivanja kontakata s najbližom okolinom, oduzimanje građanskih prava, zabrana putovanja, kućni pritvor i mnoge druge. Stanovnici DDR-a bili su izloženi stalnim prijetnjama i prisilama  koje su uglavnom završavale uhićenjem. To nije bila njihova priča, to je i moja priča i priča mojih likova u mojim pričama i romanima.”

Tijekom predavanja doktor Dümmel je govorio o funkcioniranju škola, sveučilišta, stambenih zajednica, o povjerenju i nepovjerenju prema pojedincima, o aktivnim i pasivnim oblicima hrabrog odbijanja i suprostavljanja režimu pa sve do toga kako je tekao proces koji je za krajnju posljedicu imao pad Berlinskog zida u noći 9. studenog 1989. godine.
Ispišite stranicu: