HR

Aktualnosti

Objavljeno: 09.12.2013.

Došašće je najizvrsniji „marijanski mjesec“



Euharistijsko slavlje Druge nedjelje došašća, u predvečerje svetkovine Bezgrešnoga začeća Blažene Djevice Marije, 8. prosinca, u župnoj crkvi Sv. Antuna Padovanskoga u Zagrebu predvodio je zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško. U koncelebraciji su bili i provincijalni ministar Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca fra Ljudevit Maračić, vikar provincije fra Josip Blažević, urednik Veritasa fra Ivan Bradarić, gvardijan fra Tomislav Cvetko te župnik fra Martin Jaković, koji je biskupu izrazio dobrodošlicu. Uz župljane, na misi su se okupili i članovi Vojske Bezgrešne iz Rijeke, koji su u Zagreb došli radi mjuzikla "Život za život".

Uvodeći u slavlje, biskup Šaško istaknuo je kako je upravo došašće najizvrsniji „marijanski mjesec“. Združenost nedjelje došašća i svetkovine Bezgrešnoga začeća daje nam priliku da dodatno ražarimo vrijeme iščekivanja Gospodina, jer je Marija, puna milosti, trajni poziv na obnavljanje radosti koja nam se daruje Kristovim dolaskom na svijet. Marija, žena došašća, usmjeruje nas uvijek prema Gospodinu, i pokazuje na koji način trebamo čekati, u nadi i strpljivosti; kako prepoznavati znakove Božje prisutnosti i na njih odgovoriti nepodijeljena srca. Bezgrešna pokazuje napetost prihvaćanja i neprihvaćanja Boga; pokazuje ljepotu obnovljena svijeta, radost zajedništva svega stvorenoga i našu pripadnost vječnosti. Zato, na početku ovoga slavlja obnove našega srca, Domovine i svijeta, pripravimo put Gospodinu, rekao je biskup.

U homiliji ukazao je na dva središnja lika došašća - Blaženu Djevicu Mariju i sv. Ivana Krstitelja, kao učitelje kršćanskoga iščekivanja. U trenutku kada smo usmjereni prema Božiću, Crkva nas poziva da naučimo nešto naizgled nebitno – čekati. U čekanju se ne nalazi samo tegoba, trpljenje zbog još nedočekanoga. U iščekivanju postoji radost, postoji čežnja koja naslućuje, koja se nada, koja poznaje i prepoznaje, a sve to zahvaljujući istini o čovjeku i svijetu. Došašće nas uči zastati, dok sve ono nas govori da trebamo ubrzati. Kao kršćani smo u ozbiljnoj kušnji da u brzini previdimo, prečujemo; da se odvojimo od polazišta, ali jednako tako da nam izmakne cilj.

Žurba, spojena sa sebičnošću stvara okolnosti u kojima slabi nada. Žurba pred nas stavlja kronike i događaje, naslove i izjave koje ispunjaju oči i zavode dušu. U žurbi vidimo izgubljenost politika, utapanje gospodarstva, nemoć međunarodne diplomacije. Pokušavamo pronaći rješenja mimo odrješenja; otkrivati i objašnjavati život bez Boga kao njegova izvorišta; uljepšati svoje živote, zanemarujući živote bližnjih. Uzdižemo zidove svojih sigurnosti i istodobno kopamo duboke jarke svojih potonuća, upozorio je biskup Šaško.

Vjerovanje je jedini način koji nam pomaže biti istinski povezan sa životom; ono nam daje snage da ne pobjegnemo od istine, da ne bježimo od života, da ne ugušimo nadu, poručio je biskup Šaško te uputio vjernike na lik Marije Bezgrešne koja nam pokazuje povijest koja nadilazi ljudsku raščlambu i potpuno razumijevanje, ali nam u hodu prema punini Božja i proročka riječ pomaže čuvati nadu upravo po snazi dara.
 
Naš je ljudski poziv prihvatiti dar milosti, prije svega u življenju sakramenata. Put do svetosti nije dalek, jer živi u nama po krštenju, po svetoj potvrdi i euharistiji". Put do radosti je jednostavan i lak. U sakramentu pomirenja je izvorište milosti i pobjeda slobode; vraćanje sklada, poravnavanje putova. Da bismo se lakše nosili s grijehom, treba ga gledati u svjetlu milosti, jer milost nisu zrnca u moru grijeha, nego su grijesi zrnca u moru milosti, poručio je biskup Šaško.

Misno slavlje pjevanjem je uveličao župni zbor "Tomislav Talan" sa solisticom Ninom Kobler pod ravnanjem mo Katarine Rončević Csus uz orguljsku pratnju mo Milana Hibšera, čija je misa u čast sv. Franje o 800. godina Franjevačkog reda bila izvedena. (IKA)
Ispišite stranicu: