HR

Aktualnosti

Objavljeno: 27.01.2011.

Zatvoren 51. TPT

Plenarnom raspravom u četvrtak 27. siječnja završio je 51. teološko-pastoralni tjedan koji se u Međubiskupijskom sjemeništu na zagrebačkoj Šalati održavao o temi „Novi govor vjere kao odgovor na potrebe suvremenog čovjeka". Osvrnuvši se na održani TPT i temu koja se obrađivala kroz predavanja i rasprave, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić istaknuo je da je Crkva u svim vremenima, kroz cijelu svoju povijest živjela pred novim izazovima i bila bi opasnost kada bi se čovjek zaustavio i kazao da su samo danas krize.

I mi danas na stanoviti način osjećamo da smo možda u datom momentu povjerovali da možemo nekim drugim sredstvima i nekim drugim savezima proslijediti misiju Crkve, no Bog nas posvješćuje i poziva Crkvu da se vrati sebi samoj. Crkvo budi Crkva, biskupe, svećeniče, crkvena zajednico budi i živi ono što jesi i to življenje je i najbolje svjedočenje, najbolji preduvjet da budemo vjerodostojni u govoru i u susretu s drugima, rekao je kardinal, poručivši i da Crkva treba živjeti sadašnji čas, da ne treba u nostalgiji bježati u prošlost i žaliti za prošlim, a ne treba bježati ni u budućnost i misliti što bi bilo kad bi bilo.

Govoreći o novoj evangelizaciji, kardinal je rekao da treba vidjeti gdje smo i osvježiti i posvijestiti ono što možda vjernici nazivaju imenom, a do kraja nisu svjesni toga što izgovaraju. Poručio je kako će i Papin pohod biti veliki čin nove evangelizacije Katoličke crkve u Hrvatskoj.

Zatvarajući 51. TPT, dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu dr. Josip Oslić istaknuo je da je iz izlaganja predavača postalo vidljivo da su u govoru o „novoj evangelizaciji" koju je toliko zagovarao blagopokojni papa Ivan Pavao II. i koju toliko zagovara sadašnji papa Benedikt XVI. od osobite važnosti dva ključna elementa. S jedne strane to su sami nositelji odnosno promicatelji „nove evangelizacije", a to su prije svega zaređeni službenici Crkve na čelu s biskupima i zauzetim vjernicima laicima, i s druge strane to su adresati, dakle vjernički puk koji navještenu Božju Riječ sluša i slušanu Božju riječ dovodi do života.

Dr. Oslić rekao je da temeljni kriterij govora o „novoj evangelizaciji" u svakom slučaju treba biti „govor istine", jer samo oni navjestitelji Radosne i oslobađajuće poruke spasenja mogu biti vjerodostojni, koji se zalažu, žive i govore istinu. U tom slučaju govor istine postaje kriterij autentičnosti naviještanja Evanđelja u našem sekulariziranom i globaliziranom svijetu, rekao je dr. Oslić. Primjećujući da su i kod nas u Hrvatskoj stvorene određene pretpostavke za provođenje i ostvarivanje „nove evangelizacije", dr. Oslić poručio je da tu ne treba stati, nego treba odvažno i hrabro ići dalje i postupno otvarati nove mogućnosti za jedan novi govor u vjeri koji će biti razumljiv i prihvatljiv suvremenom čovjeku.

Premda je dosadašnji način govora koji se odnosi na „navještaj" i „katehezu" općenito, u svojevrsnoj krizi, jer se promijenilo cjelokupno kulturno i društveno ozračje u kojem je kršćanstvo bilo samo po sebi stvarnost, kroz postupnu obnovu župne kateheze tzv. umorno kršćanstvo trebalo bi ponovno dobiti svojoj životnosti, na svojoj privlačnoj snazi i autentičnosti, zaključio je dr. Oslić. Teološko-pastoralni tjedan organizirao je zagrebački Katolički bogoslovni fakultet. (IKA)

Ispišite stranicu: