HR

Aktualnosti

Objavljeno: 29.01.2014.

Započeo radni dio Teološko-pastoralnog tjedna


Zagreb, (IKA) – Prvo predavanje na Teološko-pastoralnom tjednu 28. siječnja održao je dr. Tomislav Kovač s Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s temom "Crkva pred izazovima siromaštva u novoj evangelizaciji".
Predavač je istaknuo kako je u sveopćoj krizi, jedno od središnjih pitanja – ne samo za Crkvu, nego i za društvenu, nacionalnu i međunarodnu zajednicu: kako se proizvode i koriste materijalna dobra? Komu ona najviše koriste, a tko ostaje prikraćen u njihovom korištenju i koje su posljedice te prikraćenosti?

Crkva kao narod Božji i zajednica vjernika uvijek je vodila posebnu brigu o siromasima, materijalno ugroženima, isključenima. U kontekstu nove evangelizacije, različiti oblici koje poprima siromaštvo u globaliziranom svijetu potiču je promišljati o svojoj naravi i poslanju, rekao je dr. Kovač te posebno skrenuo pozornost na pojam evanđeoskog siromaštva.

Podsjetio je kako ono nije samo materijalna, nego prije svega teološka kategorija: siromasi u svojoj potpunoj raspoloživosti subjekti su Božjeg zanimanja. Preko njih se evanđelje objavljuje kao poruka oslobođenja koja je namijenjena svakom čovjeku i koja je kadra iz temelja mijenjati ljudsku svijest i društvene strukture, pristajući uz sve one koji pate ili trpe bilo koji oblik nepravde. Nadalje se osvrnuo na lica i naličja današnjeg siromaštva, s posebnim naglaskom na Hrvatsku.

U tom kontekstu istaknuo je izazov za Crkvu, za koju današnja svjetska kriza nije samo ekonomske, nego moralne i antropološke naravi. Iza materijalnog siromaštva i društvene isključenosti sve više izbijaju razni oblici egzistencijalnog i duhovnog siromaštva koji satiru suvremenog čovjeka poput samoće, otuđenosti, krize braka i obitelji, nasilja, ovisnosti, beznađa.

Na kraju promišljajući o novoj evangelizaciji, predavač je istaknuo kako siromaštvo pred Crkvu stavlja brojne i različite izazove. Jer "siromah je svaka osoba koja pati, koja je povrijeđena u svom ljudskom dostojanstvu, koja je isključena, iskorištena ili progonjena, koja vapi za susretom i spasenjem".
Stoga, Crkva ne može sama odgovoriti na sve potrebe današnjeg siromaštva, ali u suradnji s ostalim društvenim institucijama, ona može dati svoj specifičan doprinos koji je pokrenut evanđeoskom ljubavlju prema bližnjemu, zaključio je dr. Kovač.
Ispišite stranicu: