HR

Aktualnosti

Objavljeno: 25.01.2012.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

slika

Ususret Danu života novi broj Glasa Koncila (od nedjelje 29. siječnja) objavljuje poruku biskupa Valtera Župana, predsjednika Vijeća HBK-a za obitelj, svjedočanstvo obitelji Mandić otvorene životu, te intervju Darka Grdena s prof. dr. Jasenkom Markeljević u povodu najave promjene zakona o umjetnoj oplodnji. Ona uz ostalo ističe: "Novi bi zakon mogao omogućiti provođenje tehnički mogućih, ali često etički nedopustivih postupaka, jer narušavaju dostojanstvo ljudskog bića - u skladu s dominantnom paradigmom naše civilizacije koja se temelji na 'diktaturi etičkog relativizma', političkoj trgovini, komercijalizaciji i iluziji o neograničenoj moći i dosegu znanosti."

U komentaru Ivan Miklenić osvrće se na održavanje referenduma te ističe da je "nedjelja 22. siječnja otkrila mnogo više o Hrvatskoj, hrvatskom narodu, hrvatskim građanima i prilikama nego što se prezentira isticanjem da se većina glasača koji su izišli na referendum odlučila za pristup Hrvatske Europskoj Uniji."

Navevši podatke koji pokazuju golemi bojkot referenduma komentator uz ostalo navodi: "Među onima koji su bojkotirali referendum najvjerojatnije ima puno onih koji nemaju problema s Europom, europskom duhovnom i civilizacijskom baštinom i stvarnošću, koliko god bila šarena, niti s Europskom Unijom kao ekonomsko-političkim projektom, ali imaju problema s dehumaniziranim moćnicima kojima je novac postao najveća vrednota. Naime, upravo je upravljanje Hrvatskom u duhu da je novac najveća vrednota razlog što Hrvatska nema stvarne strategije vlastitoga ukupnog razvitka i razvitka svoga gospodarstva primjerenog svojim stvarnim potencijalima, što se hrvatske potencijale iscrpljuje ili razara, a ne razvija. Oni kojima je vlastiti materijalni interes najveća vrednota ne mogu mariti za razvitak zakonitosti, pravne države, stvarne ravnopravnosti, demokracije; ne mogu mariti za istinu o prošlosti, kako starijoj tako ni novijoj; ne mogu se zauzimati za opće dobro." Stoga zaključuje: "Samo sa svjesnim i stvarnim zaokretom u suvremenom hrvatskom društvu na svima razinama Hrvatska će moći opstati, razvijati se i obogaćivati i Europsku Uniju."

Ususret proslavi blagdana bl. Alojzija Stepinca o. dr. Vladimir Horvat sintetizira nadbiskupovo požrtvovno zauzimanje za spašavanje Židova te uz ostalo piše: Premda osobno nije dobio naziv "pravednika među narodima", nadbiskup Stepinac je svojim stavom iznošenim u propovijedima i svojim djelovanjem poticao Hrvate i bio uzorom, pa je puno djece i odraslih našlo ruku pomoćnicu. Mnogi su u Hrvatskoj osigurali pribježište i spašavali proganjane Židove. Stoga ne čudi da je u Hrvatskoj titulu "pravednika" dobilo 156-170 Hrvata. Prema broju stanovnika, Hrvatska ima najveći postotak broja "pravednika među narodima".

Mate Rupić, povjesničar i pomoćnik ravnatelja za arhivsko gradivo Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, predstavlja izdavački projekt o dokumentima institucija pobunjenih Srba u Hrvatskoj koji potvrđuju da vodstvo pobunjenih Srba "ni u jednom trenutku nije pomišljalo na mirno rješenje sukoba u Hrvatskoj".

Kako živi i djeluje župna zajednica u zagrebačkom Vukomercu prikazao je Vlado čutura u reportaži pod naslovom "Gradnja ih ujedinjuje i životno usmjerava", a u povijesnom feljtonu se otkriva kako je "demokratizaciju" medija u Hrvatskoj uloženo najmanje 36 milijuna eura i to iz inozemstva!

U rubrici "Susret" o. Dragan Majić, iznosi svoje svjedočanstvo o svom odgojiteljskom i svećeničkom radu, a u rubrici "Zapažanja" riječ je o društvenom životu u Hrvatskoj koji je trajno poprište na kojem se iz dana u dan dokazuje umijeće u "igrama" i igricama, i u kojem je ipak iznenadila količina očitovanog samoljublja i spremnost na destrukcije. (gk)

Ispišite stranicu: