HR

Aktualnosti

Objavljeno: 10.08.2011.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

slika

Velikogospojinski dvobroj Glasa Koncila (za nedjelju 14. i 21. kolovoza) donosi nepristrani prikaz o imovinsko-pravnom sporu između Porečke i pulske biskupije i benediktinaca iz Praglie s nadnaslovom "Okončano unutarcrkveno imovinsko-pravno sporenje oko benediktinskih dobara Dajla" i s naslovom "Porečkoj biskupiji pripalo oko šezdeset posto benediktinskog imanja", te kronologiju zbivanja oko imovine benediktinskog samostana Dajla u kojoj su izneseni podaci koji dosada nisu poznati hrvatskoj javnosti.

Osim što ta kronologija otkriva da je Porečka biskupija po ugovoru potpisanom u Puli 13. srpnja 2011. dobila samostanski kompleks u Dajli i 272 hektara zemljišta, a Benediktinska opatija Praglia preostalih 186 hektara od tih dobara te pravo na odštetu od 4,5 milijuna eura na ime već otuđenog dijela benediktinske imovine, i za takse, donosi i podatak da su benediktinci iz Praglie primili odštetu za svoja imanja u Sloveniji, a ne i u Hrvatskoj pa je rješavanje toga spora isključivo unutarcrkveno pitanje. U tom konteksu donesen je osvrt na zabrinjavajuće a potpuno neutemeljene medijske optužbe na račun Svetoga Oca, Crkve i drugih crkvenih službenika.

Dvobrojem dominiraju teme vezane uz Veliku Gospu počevši od intervjua s dr. Danijelom Miščinom, autorom knjige "U potrazi za svetim" koji progovara o svom razumijevanju Marije, duhovnosti kršćanskoga Istoka te ističe da je "Marija paradigma susreta s Bogom koji preobražava".

"Marijo, ja u tebi gledam svoju majku" – istaknuli su mladi u naslovu svoga prilog, a o plodovima marijanske obnove u 20. stoljeću i kako marijanska obnova pripravlja teren za novu evangelizaciju piše Branimir Stanić.

Tomislav Vuković prikazao je marijanske pjesme Hrvata u Austriji, Mađarskoj, Rumunjskoj i Srbiji, a Vlado Čutura prikazao je marijanske crkve koje na jadranskoj obali otpozdravljaju mornarima na brodovima, predstavio svjedočanstvo samozatajnog slikara ikona Borisa Grkovića kao i poznato slavonsko marijansko svetište i župu - Voćin.

S. Valerija Kovač analizirala je vjerničke i teološke poruke slikarskih prikaza Marijina uznesenja, a Ivan Uldrijan u razgovoru s etnologijom Marijom Vučković piše o hodočašćima kao nezaobilaznom dijelu hrvatske kulturne baštine i nacionalnoga identiteta.

Komentar poziva vjernike da na velikogospojinskim euharistijskim slavljima mole za slobodu na predstojećim izborima: "da na predstojećim izborima stvarno mogu biti izabrani oni koje želi većina birača, tj. da se ukloni nevidljiva uzica koja pojedine skupine unaprijed onemogućava i otpisuje"; da stranke ili koalicije "ne budu produžena ruka ikojega skrivenog centra moći i da, ako dođu na vlast, smiju djelovati po svojem najboljem uvjerenju za dobro hrvatskoga društva"; te da i sami birači budu slobodni jer "slobodan birač je samo onaj koji se usuđuje i uspijeva oduprijeti svim, osobito onim najsuptilnijim pritiscima, manipulacijama i obmanama i koji daje svoj glas isključivo vođen uvjerenjem da je takva njegova odluka dobra, da time stvarno služi općemu ili zajedničkomu dobru. Neinformirani birač ne može biti slobodan, niti birač može biti informiran ako su glavni izvori njegovih informacija izjave političara i većina priloga u društvenim medijima." Također se vjernike poziva da mole "da budu izabrani oni ljudi koji će se svim srcem i svim legalnim i legitimnim sredstvima zauzimati za stvarni boljitak u Hrvatskoj".

Širom Hrvatske slavljene su mise za domovinu na Dan pobjede, domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja te su izrečene brojne aktualne poruke za dobro cijeloga hrvatskoga društva.

Pozornost privlači i svjedočenje bračnog para Oleha i Katarine Hirnyk o životu i prilikama grkokatoličkih vjernika u Ukrajini, autorice Ines Grbić, kao i prilog u serijalu Vjernici laici aktivni u Crkvi u kojem je predstavljen Petar Dundjer iz Šibenika. (gk)

Ispišite stranicu: