HR

Aktualnosti

Objavljeno: 02.02.2011.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

Još jedan broj Glasa Koncila ponovno daje »recept« za vjero(m)dostojan život. Tako već u naslovnom prilogu, »Na Boga i obitelj uvijek se može računati«, koji potpisuje novinar Vlado Čutura, novi broj Glasa Koncila (s nadnevkom nedjelje 6. veljače) objavljulje svjedočanstvo deveteročlane obitelji Zlopaša i peteročlane obitelji Kovač o smislu i ljepoti obiteljskog života te o ulozi obitelji kao temeljne ljudske zajednice u društvu i Crkvi.

Po receptu »rušimo demokratska načela, ugušimo volju za poštovanje svjetonazorske različitosti i, povrh svega, vrijeđajmo katolike i kršćane u hrvatskome društvu«, i dalje, nažalost, »kuha« glavna struja javnog mnijenja. Nedavni kulturni i društveni incident, kako ga u svome komentaru naziva Ivan Miklenić, u kojem se krajnje degutantno i zlonamjerno ismijao kršćanski nauk, povrijedilo dostojanstvo hrvatskih vjernika i kršćana jasno je pokazao koliko netolerancije prema vjernicima živi u djelu političara i novinara. Umjesto razvijanja dijaloga komunistički ostaci i dalje, u današnjoj Hrvatskoj, guše volju za izgradnju pluralnoga, demokratskoga i tolerantnoga hrvatskog društva – ističe se u komentaru.

Pohvalivši reakciju »virtualne zajednice ljudi koji pridonose građanskoj budnosti« pod nazivom »Vigilare« na taj čin, a koja je urodila reakcijom mjerodavnih, komentatorovu pažnju privukli su, najblaže rečeno, čudni zaključci predsjednika Odbora za informiranje, informatizaciju i medije nakon rasprave o spomenutom. Miklenić ih u komentaru navodi i na njih reagira pitanjem: »Je li to iz predsjednika odbora progovorio komunistički totalitarizam koji je vjernike u komunističko doba vrlo često etiketirao kao 'klerofašiste'? Je li za njega uvreda i diskriminacija učinjena Indexovim tekstom prema vjernicima premalo pa ih treba do kraja raskrinkati kao fašiste i ustaše?«

»Povijest neće oprostiti ako barem ne pokušamo« naslov je rubrike »Intervju«, čiji je gost u ovome broju tjednika fra Miljenko Stojić. Vicepostulator postupka mučeništva »Fra Leo Petrović i 65 subraće«, taj je hercegovački franjevac, novinar i književnik zasigurno najkompetentiji sugovornik o temi mučeničkih ubojstava hercegovačkih franjevaca koja su u prošlome stoljeću učinili partizani i komunisti. Usporedivši hrvatske i hercegovačke prilike i pokušaje u otkrivanju istine o žrtvama komunističke ideologije, komentirajući nedavno priopćenje Komisije »Iustita et pax« HBK-a, u kojem se apelira na Vladu i Sabor da u obrasce za popis stanovništva uvrste i pitanje: »Ima li u vašoj obitelji žrtava komunizma?«, Stojić je pozvao sve koji žele dobro »našoj državi i našem narodu da učine sve što je u njihovoj moći kako bi se što prije došlo do prave istine o tim događajima«, istaknuvši i konkretne primjere po kojima se vidi kako »oni pripadnici političkih stranaka koje baštine propalu ideologiju, uz pomoć raznih saveznika, čine sve da se podjele i nesporazumi u hrvatskom narodu nastave što više«, osobito kad je riječ o komunističkim zločinima.

Blagdan zaštitnika Dubrovačke biskupije, sv. Vlahe, u Glasu Koncila obilježio se objavljivanjem novoga niza feljtona, kojim se čitateljima približava simbolika sedamdeset godina stare poveznice nadbiskupa Stepinca s proslavom sv. Vlahe u Dubrovniku. U listu je ponovno pokrenuta rubrika »Katolički oblikovatelji kulture«, u kojoj dr. Vladimir Lončarević čitatelje upoznaje s manje poznatim naporima i postignućima Franje Ksavera Kuhača u ulozi književnog polemičara i branitelja kršćanskih načela u umjetnosti.

Da je Crkva živa i mlada, potvrđuje reportaža iz istočnoga dijela Zagreba, gdje je u naselju Retkovec, u župnoj zajednici sv. Pavla, svjedočanstvo vjere, osobito mladih župljana, konkretno i ostvareno u brojnim župnim aktivnostima. U drugome dijelu grada, iz zagrebačkih Gajnica, priču o uzornoj župljanki, zauzetoj volonterki i karitativnoj djelatnici Barbari Čalić donosi Tanja Baran.

U »Susretu« novinar Tomislav Šovagović objavio je razgovor s Ilijom Katavićem i Barbarom Rubil, koji su s čitateljima podijelili iskustvo volontiranja na Salomonskim Otocima. S. Mirjam Gadža napisala je meditaciju naslova »Biti velik«, Ivica Huljev promišlja nad čitanjima 5. nedjelje kroz godinu u rubrici »Nedjeljna biblijska poruka«, »(Pri)govor znanosti« progovara o problemu pretjerane proizvodnje odjeće, pravnik Androić razotkriva da je krivo mišljenje koje je u javnosti općeprihvaćeno da je stanje starosti, odnosno ostvaren staž, razlog za otkaz ili prekid radnog odnosa, a aktualnošću i zanimljivom obradom tema ne zaostaju niti ostale stalne rubrike lista.

Iz pregleda domaćih vijesti naglasak je stavljen na zaključke Teološko-pastoralnog tjedna, rezultate ekumenskih nastojanja po završetku Svjetske molitvene osmine za jedinstvo kršćana, tijek i program događanja na 3. danima hrvatskih svetaca i blaženika, proslavu mise povodom prve obljetnice smrti nadbiskupa Prenđe u Zadru, iz kojeg dolazi i zanimljiva vijest o predstavljanju »geografije religija«.

Usto što je obogaćen redovitim mjesečnim prilogom »Prilika«, s temom o novoj evangelizaciji, novi broj tjednika donosi i pismo hrvatskih biskupa što su ga povodom Papina pohoda Hrvatskoj uputili svim vjernicima i ljudima dobre volje. (ić, gk)

 

Ispišite stranicu: