HR

Aktualnosti

Objavljeno: 12.01.2011.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

"Prijateljevanje s Bogom donosi puno radosti i sreće" naslovnica je trećega ovogodišnjeg broja Glasa Koncila, s nadnevkom 16. siječnja, u znaku varaždinskih čestitara koji su izveli trokraljske programe u katedrali te tako dali doprinos akciji "Pjevači betlehemske zvijezde" naviještajući Radosnu vijest.

Urednički komentar Ivana Miklenića analizira pak ulogu interesnih skupina koje su najčešće kombinacija usklađenih političkih, ideoloških i ekonomskih ciljeva koji povezuju manje ili veće skupine pojedinaca tijekom gotovo dvadesetogodišnje hrvatske povijesti.

"Dok u stabilnim demokratskim društvima interesne skupine poštuju pravni poredak i zakonske odredbe te izvršavaju svoje obveze prema državi, osobito državnom proračunu, znajući da bi, beziznimno, bile sankcionirane kad bi drugačije postupale, u Hrvatskoj neke interesne skupine izravno utječu na pravni poredak, na samo zakonodavstvo... U pluralnom društvu normalna je i redovita pojava postojanja različitih interesnih skupina koje se okupljaju na određenoj ideologiji ili svjetonazoru. U hrvatskom društvu te skupine postaju problem kad se ponašaju sektaški, kad svoje vrijednosti žele nametnuti svima, kad svoje ideološke stavove, često protivne naravnom ćudoređu i univerzalnim ljudskim vrijednostima, nameću koristeći se državnim zakonima", piše urednik Miklenić te zaključuje kako je Hrvatska pred hitnim izazovom uspostaviti takav poredak u kojem će država biti u službi općega dobra iznad svih tih interesnih skupina, "u kojem će biti sustavno otklanjane sve blokade stvarne demokratizacije hrvatskoga društva i u kojem će transparentnost biti zaštita od zloporaba i jamac funkcioniranja svih tijela pravne države".

Već od srijede ujutro Glas Koncila možete čitati putem interneta:

enovine.glas-koncila.hr

Dobitnik ugledne nagrade INA-e i Hrvatskoga kulturnoga kluba za promicanje hrvatskoga jezika i hrvatske kulture, dr. Artur Rafaelovič Bagdasarov, gost je u rubrici "Intervju". "Materinski je jezik Hrvata kao jedina mater koja se ne može pa i ne smije ni prodati, ni kupiti ni preimenovati", istaknuo je ovaj jezikoslovac armenskog podrijetla nužnost hrvatskoga zakona o jeziku progovarajući još i o razlikama hrvatskoga i srpskoga jezika, brojnim pravopisima i rječnicima, prisutnosti hrvatskoga jezika u Rusiji te ostalim jezikoslovnim pitanjima.

Na tom tragu rubrika "Zapažanja" Đurđice Ivanišević Lieb s naslovom "Hrvatska izdana u Hrvatskoj" donosi kolaž aktualnih zbivanja prepunih paradoksa, od čudne uvozne politike do medijskoga davanja na važnosti trivijalnostima.

U Glasu Koncila objavljen je i tekst Slavka Lebana o položaju i zadaćama Katoličke Crkve u suvremenom svijetu. Osvrćući se na sve učestalije napade, prema Lebanu, "cilj neprijatelja je sekularizacija Crkve i vjere in toto, nametanje njihovih mjerila kao opće važeće mjere i ponašanja u društvu i dovođenje vjernika u stanje nepovjerenja prema crkvenoj hijerarhiji i prema Crkvi kao otajstvu". Analizira se sakralna i svjetovna uloga Crkve, njezine kulturne i povijesne razlike, kao i duh moderne civilne religije.

Inozemne stranice donose detaljan pregled aktivnosti pape Benedikta XVI. od blagdana Bogojavljenja do Krštenja Gospodinova, kao i poziv u pomoć koptima, terorizmu izloženim egipatskim kršćanima.

Uz redovite rubrike novinar Vlado Čutura razgovarao je s liječnicom i književnicom dr. Brankom Kandić-Splavski koja predstavlja bajkoterapiju, metodu palijativne skrbi za nemoćne osobe: "Ideja je da se u bajkoterapiji ne samo čita, nego to ima šire značenje. Dakle, nakana je da netko odnese sebe, bude uz nekoga, druži se s nekim, olakša mu teške trenutke".

Snagu u bolesti i ostalim nedaćama na svoj način nalazi i obitelj Maras koja je nakon progonstva iz Dervente dom pronašla u Požegi. Iako su četiri člana ove obitelji osobe s invaliditetom, novinaru Ivanu Uldrijanu posvjedočili su vjeru i životni optimizam u rubrici "Susret".

Reportaža predstavlja grkokatoličke župe Šumeće i Kaniža, ukrajinske oaze Križevačke biskupije u kojima im Crkva čuva nacionalni identitet.

"Naši razgovori" pojašnjavaju dokad traje božićno vrijeme ali i podsjećaju na dva blagdana izvan božićnoga vremena. "Mladi mladima" pišu o ravnoteži kao važnom protulijeku lošim krajnostima, važnosti odgovornosti i davanju prednosti pojmu "biti" ispred "imati".

Treći nastavak povijesnoga feljtona govori o diplomatskoj borbi mons. Bože Milanovića za hrvatsku Istru posvećen je domoljubnim nastupima na Pariškoj mirovnoj konferenciji. Osim brojnih osvrta objavljena je i kratka priča Ratka Bjelčića "Nije sve tako sivo". A "kako probuditi kršćanina" i u ovom broju GK-a zna karikaturist Srećko Puntarić Felix. (tš, gk)

Ispišite stranicu: