HR

Aktualnosti

Objavljeno: 19.02.2012.

Predstavnici Caritasa na tribini o zagrebačkim beskućnicima

Na tribini na temu »Beskućnici u našem gradu«, koja je održana 16. veljače u dvorani »Vijenac« Nadbiskupijskog pastoralnog instituta na zagrebačkom Kaptolu, rad Caritasa Zagrebačke nadbiskupije kroz projekt »Skrb za beskućnike« predstavili su tajnik CZN-a Zvonko Erceg i voditelj projekta Ivan Mavrek.

Osim njih sudionicima tribine obratili su se urednik prvog hrvatskog časopisa o beskućnicima »Ulične svjetiljke« Siniša Pucić, korisnik riječkog prenoćišta »Ruže sv. Franje« beskućnik Robert Jakara i Mario Bondža, ministar Mjesnog bratstva Franjevačkoga svjetovnog reda Kaptol.
Tajnik Erceg je u svojem izlaganju naglasio nedostatak sustavne skrbi kojom nadležne vlasti u našoj zemlji vode brigu o beskućnicima. Iako su prošle godine beskućnici po prvi put uvršteni kao posebna kategorija u Zakon o socijalnoj skrbi, te je nadležnost za njih (obveza osiguranja pučkih kuhinja i prihvatilišta) prebačena na velike gradove i gradove sjedišta županija, činjenica je da mnoge lokalne vlasti po tom pitanju nisu poduzele gotovo ništa, što se pokazalo ovih hladnih zimskih dana kada mnogi beskućnici nisu imali osiguran smještaj.

»Nažalost, kod nas još uvijek ne postoji sustavno istraživanje o beskućnicima - izuzev istraživanja koje je Grad Zagreb proveo 2002. godine. Govori se o brojci od oko 400 beskućnika na području Grada Zagreba, drugi kažu da ih ima 500 do 800, a neki smatraju da ih ima nekoliko tisuća. Činjenica je da su beskućnici samo prolazna tema u ovim hladnim zimskim danima za mnoge u društvu - osim za Crkvu! Od devet prihvatilišta za beskućnike u našoj zemlji, pet ih vodi Crkva. Osim toga, Crkva u Zagrebu svakodnevno preko svojih institucija podijeli oko 1.500 obroka.« Erceg je naglasio da zagrebački Caritas brine o beskućnicima od 2003. godine od kada je kroz projekt »Skrb za beskućnike« prošlo više od 400 beskućnika. U Caritasovom prihvatilištu u Rakitju beskućnicima je dvadeset i četiri sata dnevno tijekom cijele kalendarske godine osiguran besplatan smještaj, tri obroka dnevno, materijalna pomoć te stručna pomoć (socijalni radnik, psiholog, medicinska sestra). Inače, kapacitet Caritasovog objekta je 40 ležajeva, ali ga je Caritas ovih dana proširio tako da je trenutno u Rakitju smješten pedeset jedan beskućnik.

O samom životu i radu s beskućnicima okupljenima je iskustva iznio gospodin Mavrek, voditelj Caritasovog projekta »Skrb za beskućnike«. U svom izlaganju posebno je naglasio dobru suradnju sa župnim uredima, centrima za socijalnu skrb, domovima zdravlja i bolnicama.
Poslije izlaganja predavača u diskusiju su se uključili i sudionici tribine iznoseći svoja iskustva, postavljajući pitanja i dajući prijedloge vezane uz skrb za beskućnike.

Svi koji žele pomoći Caritasovu skrb za beskućnike više informacija mogu dobiti od gospodina Mavreka (099/2391-615). Potrebe ovog projekta su sljedeće: prehrambeni proizvodi (mlijeko, brašno, šećer, ulje, tjestenina, jaja, mesni i suhomesnati proizvodi, voće … ), higijenski proizvodi (sredstva za čišćenje i održavanje prostora, sredstva za osobnu higijenu, sredstva za pranje rublja … ).

Stjepan Moškatelo

Ispišite stranicu: