HR

Aktualnosti

Objavljeno: 08.01.2014.

Oživjele ruševine crkve Sv. Tri kralja u Tkalcima nad Krapinom



Na ruševinama kasnogotičke kapele Sveta Tri kralja na Tkalcima iznad Krapine misno slavlje na svetkovinu Bogojavljenja 6. siječnja predvodio je mons. Nedjeljko Pintarić, moderator Nadbiskupskog duhovnog stola u Zagrebu, u koncelebraciji s preč. Tomicom Šestakom, krapinskim župnikom i dekanom, u nazočnosti više od tri stotina hodočasnika, koji su uz božićne pjesme i molitvu krunice u procesiji hodočastili od križa u Tkalcima do svojeg drevnog prošteništa na 414 metara nadmorske visine.

Svetkovina Bogojavljenja potiče nas da dopustimo u našim životima da nas ponekad i izvanredne pojave dovedu do Isusa i da trajno odgovaramo na pitanje tko je Isus za nas. Na to se pitanje već više od 470 godina dobiva i daje odgovor na ovom mjestu gdje su vaši pređi izgradili kapelu posvećenu Trima kraljima. I premda su ovu kapelu nedaće povijesne zbilje kroz stoljeća dovele do ovakva ruševnog stanja, kada se njezin zvonik više ne uzdiže iznad Krapine, još i sada smo privučeni svjetlom vjere u Isusa Krista.  Premda i mi sami ponekad osjećamo da se u nama vjera urušila, glas savjesti nas ponovno opominje i milosna riječ Evanđelja nas ponovno podiže na put, kao što je čežnja za pronalaženjem Isusa potaknula mudrace da uz pomoć zvijezde dođu do novorođenoga Isusa, rekao je u prigodnoj homiliji mons. Pintarić.



Podsjetivši na sv. Franju Asiškoga, koji je u sebi čuo glas „Idi, obnovi moju crkvu“, mons. Pintarić je pozvao okupljene hodočasnike da ponajprije obnove osobnu vjeru te da se u svoje domove vrate „drugim putem“, ne više kao stari ljudi nego kao oni koji u licima bližnjih  otkrivaju Božje lice te da prosvijetljeni njegovim otajstvom ljubavi izgrađuju crkveno zajedništvo u svim okolnostima života. To je obnova koja je itekako potrebna svima nama, zaključio je mons. Pintarić pozvavši se da u sebi otkriju misionarski žar te da kao sinovi i kćeri svjetla privlače ljepoti Kraljevstva Božjega sve one koji traže istinu i kao pojedinci, i kao obitelji i kao članovi naroda.
 
Na završetku misnoga slavlja svima je na požrtvovnosti i trudu zahvalio preč. Šestak, pozvavši sve nazočne na prigodnu okrjepu, zaslugom, dobrih ljudi.
Urušavanje zidova uoči početka sanacije 2009. godine



Kapela sv. Triju kraljeva nalazi se sjeverozapadno od Krapine i na povišenoj poziciji s desne strane Krapinčice, nasuprot Trškome Vrhu i kapeli Majke Božje Jeruzalemske, od koje je trikraljska kapela starija dvjestotinjak godina. Na starim se fotografijama vidi kako je trikraljska kapela dominirala na karakterističnim vizurama Krapine. Njezini počeci sežu u prvu polovici 16. stoljeća, u godine između 1544. i 1601., na što upućuje i otkriće iz 1980. godine kada je u zidu ruševne kapele pronađena glinena posuda sa srebrnim i bakrenim srednjovjekovnim novcem, od kojih je najmlađi primjerak nosi utisnutu godinu 1544. Vizitatori su zabilježili da je kapela posvećena 1786. godine. Tijekom proteklih stoljeća kapela je dograđivana, povišen je zvonik, dograđeni su zidno pjevalište i zvonik, a nakon stradanja u Drugom svjetskom ratu njezino je propadanje nezaustavno napredovalo.



Daljnjih desetljeća krovište kapele se urušilo i započelo je polagano urušavanje zidova zbog slabih temelja i građevinskog materijala – kamena lomljenca s mjestimičnom upotrebom opeke. Najuporniji je bio zvonik, ali ni on nije mogao izdržati nalete vjetra i statičke promjene, te je pred sami početak sanacije doživio samourušavanje 12. veljače 2009. godine. Revitalizaciju i obnovu kapele potaknuo je tadašnji novoimenovani krapinski župnik Josip Ban i Društvo prijatelja grada Krapine te su od 2007. godine pokrenute brojne inicijative za obnovu i sanaciju. Budući da je kapela proglašena zaštićenim kulturnim dobrom, obnovu je novčano pratilo Ministarstvo kulture. Tada već postavljene skele, 2009. godine strovalile su se zajedno s ostacima zidova i urušile na prostranom platou kapele.



Raščišćavanje ruševine poduzeto je tijekom 2009. godine pod vodstvom župnika Tomislava Šestaka koji zadnjih godina redovito predvodi hodočašće k Trima kraljima, a uređen je i privremeni kameni oltar na kojemu se služi misa. U brojne dragovoljne akcije uključili su se mnogi župljani, a posebno iz naselja Tkalci, koji su ponosni na kapelu Sv. Tri kralja. Sada je do kapele uređena pristupna šumska cesta, po kojoj se, uz malo spretnosti, sretno može doći i osobnim vozilima, a usput se lijepo može vidjeti autocesta Macelj-Zagreb i susjedna župna crkva Sv. Petra i Pavla u Petrovskom.



Institut za povijest umjetnosti iz Zagreba izradio je od 2007. do 2009. godine konzervatorsku studiju s arhitektonskom dokumentacijom postojećeg stanja i idejnim prijedlogom sanacije, obnove i prezentacije ostataka kapele. Nakon čišćenja ostataka kapele 2009. godine, predložen je koncept „arheološke prezentacije“ koja podrazumijeva različite konzervatorske postupke zbog različitog stanja sačuvanosti pojedinih dijelova: izvorne kasnogotičke kapele – kasnijeg svetišta barokne crkve; trijema ispred kapele, lađe crkve i zvonika. Konzervatori su predložili da se toj crkvi, toliko prisutnoj u memoriji krapinskoga kraja, „produži život“ na način da se uz očišćeno popločenje crkve pojedini dijelovi poprave a neki izzidaju u minimalnoj parapetnoj visini od 50 centimetara te naznače obrisi njezina tlocrta.

„Zaravanak neće opustjeti: u nekadašnjem svetištu, s novog/starog oltara moguće je izreći bogoslužje, na parapetnim zidićima će se sjediti/odmarati, a iza viših zidova moguće se skloniti od jačega vjetra“, zaključuje se u studiji koju potpisuju dr. sc. Katarina Horvat Levaj, mr. sc. Davorin Stepinac i Marijana Vojtić. (N.P.TUZG)
Ispišite stranicu: