HR

Aktualnosti

Objavljeno: 25.01.2011.

Otvoren 51. Teološko-pastoralni tjedan

"Novi govor vjere kao odgovor na potrebe suvremenog čovjeka" tema je 51. teološko-pastoralnog tjedna otvorenog 25. siječnja u Međubiskupijskom sjemeništu na zagrebačkoj Šalati u nazočnosti predsjednika HBK nadbiskupa Marina Srakića, nadbiskupa i biskupa iz republika Hrvatske i BiH, apostolskog nuncija u RH nadbiskupa Maria Roberta Cassarija, predstavnika drugih kršćanskih Crkava i vjerskih zajednica, predstavnika državne i gradske vlasti, profesora teologije te brojnih svećenika, redovnika, redovnica i vjernika laika.

Trodnevni skup organizira Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Riječi dobrodošlice sudionicima TPT-a na svečanosti otvaranja uputio je veliki kancelar KBF-a u Zagrebu zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, rekavši da je to jedinstveni skup Katoličke Crkve u hrvatskome narodu na kojemu se otvaraju mogućnosti širenja spoznaja, razmjene iskustava, dijaloga i zajedništva.

Kardinal je izrazio osobitu radost što na ovogodišnjem Teološko-pastoralnom tjednu u Zagrebu, kao ugledni gost i uvaženi predavač, sudjeluje mons. Salvatore Rino Fisichella, naslovni nadbiskup Voghenze/Vicohabentiae i prvi predsjednik Papinskoga vijeća za promicanje nove evangelizacije – novoga dikasterija Svete Stolice što ga je papa Benedikt XVI. 21. rujna protekle godine ustanovio motu proprijem "Ubicumque et semper".

Osvrnuvši se na temu TPT-a, kardinal Bozanić podsjetio je na riječi pape Benedikt XVI. koji je rekao kako nova evangelizacija nije "nova" u sadržajima već u nutarnjem poticaju otvorenom milosti Duha Svetoga koji je snaga novoga zakona Evanđelja i koji uvijek obnavlja Crkvu. Slijedeći Papine riječi, možemo reći kako je nova evangelizacija "nova" u traženju načina koji mogu odgovoriti na poticaje Duha Svetoga i koji su primjereni vremenu i prilikama. Ona je nadalje "nova", jer je nužna i u zemljama koje su već primile navještaj Evanđelja.

Iskreno se nadam da ćemo se i mi ovih dana slušajući i razmišljajući o novoj evangelizaciji prepoznati pozvanima da, kao pravi domaćini, iznosimo uvijek "novo i staro" iz bogate riznice poklada vjere, istaknuo je kardinal. Spominjući i u ovoj prigodi da će papa Benedikt XVI. pohoditi Hrvatsku i da će biti s nama u Zagrebu 4. i 5. lipnja, kardinal Bozanić rekao je da pohod nasljednika sv. Petra apostola "doživljavamo kao blagoslovljeni dar Providnosti našoj Crkvi i hrvatskom narodu u ovom posebnom trenutku naše povijesti". Kardinal Bozanić pozvao je sve da se pojedinačno i u svojim zajednicama molitvom i na sve druge načine pripreme za Papin pohod.

Nuncij Cassari u pozdravu je istaknuo kako je jako važno što je ove godine gost na TPT-u mons. Fisichella, kojemu je nuncij uputio najljepše želje za uspjeh u službi koju mu je povjerio Papa za promicanje nove evangelizacije, "tako potrebne našoj Europi koja se udaljava od svojih vrijednosti i kršćanskih korijena". Nuncij Cassari istaknuo je i da papa Benedikt XVI. pozdravlja taj skup i upućuje svakome pojedinačno kao i zajednicama iz kojih dolaze svoj blagoslov popraćen molitvom.

Veliki kancelar KBF-a u Sarajevu vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić u svom je obraćanju na šaljiv način prepričao jedno svoje iskustvo iz pastorala. On je prije dvadeset godina pripremao propovijed za misu u sarajevskoj katedrali pomalo iskompleksiran učenim ljudima oko sebe i pripremio je propovijed takvim rječnikom da bi na neki način mogao parirati učenim profesorima. Kad je nakon mise izišao iz katedrale susreo je kardiologa koji mu je rekao "Monsinjore, mi nismo studirali teologiju". Kardinal je pocrvenio i tada je naučio da treba govoriti tako da ga ljudi razumiju. Pozdravne riječi uputile su i državna tajnica u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta dr. Dijana Vican te prorektorica za studente i studije zagrebačkog Sveučilišta dr. Blaženka Divjak, a već tradicionalno s ovog studijskog okupljanja upućen je brzojav papi Benediktu XVI.

Otvarajući 51. TPT, dekan zagrebačkog KBF-a dr. Josip Oslić osvrnuo se na temu skupa te podsjetio da Crkva danas živi svoje evanđeosko i evangelizacijsko poslanje u kontekstu pluralne društvene stvarnosti u kojoj se susreće s rastućim problemima sekularizacije i s rastućim problemima relativizma, agnosticizma i skepticizma. Primijetio je da suvremeno društvo kao i Crkva danas stoje pred mnogobrojnim izazovima i pitanjima za koja se traže nova promišljanja i novi odgovori. U takvim okolnostima, Crkva se suočava sa sveprisutnim problemom "indiferentizma".

Taj se indiferentizam pokazuje i dolazi do izražaja na svim razinama čovjekova života, kako na društvenoj tako i na crkvenoj razini, rekao je dr. Oslić, pojasnivši da se na društvenoj razini taj "indiferentizam" zrcali u čovjekovoj ravnodušnosti prema tradiciji, prema društvenim institucijama, u nedovoljnoj angažiranosti za opće dobro, a na crkvenoj razini on se pojavljuje u formi religiozne i vjerničke ravnodušnosti prema Crkvi kao instituciji, u ravnodušnosti prema liturgijskim obredima kao i prema različitim religioznim i vjerskim sadržajima u cjelini. Dr. Oslić istaknuo je da bi u sklopu nove evangelizacije, ili u sklopu jednog novog govora vjere, značajan naglasak trebalo staviti na zauzeto i življeno slavljenje sakramenata, posebice na slavljenje euharistije u župnim zajednicama.

Takvom življenom slavljenju sakramenata u župama trebala bi prethoditi sustavna župna kateheza, koja na temelju navještaja posreduje zapisanu, a onda i izgovorenu radosnu vijest Evanđelja, rekao je dr. Oslić, istaknuvši da bi upravo zbog toga govor življenja sakramentalnosti Crkve u župnim zajednicama i stavljanje naglaska na važnost i potrebu obnove župne kateheze, trebao stvoriti upravo one okvire i pretpostavke na temelju kojih bi se mogao otvoriti prostor za govor o novoj evangelizaciji koji Crkvu navještaja preobražava u Crkvu svjedočenja.

Prvo predavanje "Svećenik nove evangelizacije" održao je predsjednik Papinskog vijeća za promicanje nove evangelizacije mons. Fisichella. Predavanje je održao na talijanskom jeziku, no okupljene je na početku pozdravio na hrvatskom.(IKA, foto: B.Č.)

Uvodna riječ kardinala Josipa Bozanića,

nadbiskupa zagrebačkog, metropolite

i velikoga kancelara Katoličkog bogoslovnog fakulteta

Sveučilišta u Zagrebu

na otvorenju 51. Teološko-pastoralnoga tjedna

(Zagreb - Šalata, 25. siječnja 2011.)

 

1. Poštovani sudionici i gosti 51. Teološko-pastoralnoga tjedna, dopustite mi da vas najprije sve od srca pozdravim. Svake se godine potkraj siječnja ova dvorana Međubiskupijskoga sjemeništa na zagrebačkoj Šalati ispuni biskupima, prezbiterima, đakonima, redovnicima, redovnicama i Kristovim vjernicima laicima iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srijema, Bačke i Boke Kotorske, kao i onih iz raznih zemalja Europe i svijeta.

Takav jedinstveni skup Katoličke Crkve u hrvatskome narodu, na kojemu se otvaraju mogućnosti širenja spoznaja, razmjene iskustava, dijaloga i zajedništva, vjerujem da u svima potiče neizmjernu zahvalnost prema Bogu.

Radostan sam što mogu pozdraviti ovdje nazočne: nadbiskupa i metropolita vrhbosanskog kardinala Vinka Puljića, apostolskog nuncija u Republici Hrvatskoj mons. Maria Roberta Cassaria, predsjednika Hrvatske biskupske konferencije mons. Marina Srakića, sve preuzvišene oce nadbiskupe i biskupe kao i predstavnike drugih Crkava, kršćanskih zajednica i drugih religija.

Poseban pozdrav upućujem državnoj tajnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa prof. dr. Dijani Vican, veleučenoj prorektorici Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. Blaženki Divjak, te predstavnicima gradske vlasti kao i svim poštovanim gostima.

Osobita nam je čast i radost što na ovogodišnjem Teološko-pastoralnom tjednu u Zagrebu, kao ugledni gost i uvaženi predavač, sudjeluje preuzvišeni mons. Salvatore Rino Fisichella, naslovni nadbiskup Voghenze/Vicohabentiae i prvi predsjednik Papinskoga vijeća za promicanje nove evangelizacije – novoga dikasterija Svete Stolice što ga je papa Benedikt XVI. 21. rujna prošle godine ustanovio motuproprijem »Ubicumque et semper«.

Eccellenza Reverendissima, e per me una grande gioia darLe il benvenuto alla cinquantunesima Settimana Teologico Pastorale promossa dalla Facolta di Teologia dell’Universita di Zagabria, alla quale partecipano i Vescovi, sacerdoti, religiosi, religiose e laici della Croazia, della Bosnia Erzegovina, di Srijem, di Bačka e Boka Kotorska. La ringrazio per aver accettato il nostro invito, attendiamo il Suo intervento, desiderosi di approfondire la riflessione sulle sfide che soprattutto i ministri ordinati incontrano nell’opera di evangelizzazione nelle circostanze odierne.

Dok Vam, preuzvišeni Nadbiskupe, izričem iskrenu čestitku za nedavno imenovanje na tako odgovornu službu u Crkvi, zahvaljujem Vam što ste spremno prihvatili poziv našega Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu da održite predavanje na temu: Svećenik i nova evangelizacija, kako osvijetliti identitet svećenika koji se s odvažnošću suočuje s izazovom naviještanja Evanđelja u današnjem svijetu brzih promjena.

2. Glavna tema koju je naš Katolički bogoslovni fakultet izabrao za ovogodišnji Teološko-pastoralni tjedan nosi naslov: »Novi govor vjere kao odgovor na potrebe suvremenog čovjeka«. Ta je tema na neki način posebno obilježila pontifikate u drugoj polovici 20. i na početku 21. stoljeća, od blaženoga Ivana XXIII. do današnjega pape Benedikta XVI., čiji prvi apostolski pohod našoj Domovini s radošću iščekujemo.

Najavljujući Rimsku Sinodu, Ekumenski koncil i reformu Zakonika kanonskoga prava, upravo na današnji dan, na blagdan Obraćenja sv. Pavla apostola, prije 52 godine, blaženi papa Ivan XXIII. uočio je potrebu Crkve da na nov način promisli o svojemu poslanju »ad intra« i da s novim žarom ide ususret suvremenomu čovjeku »ad extra«. Od njegovoga Pontifikata, po odvijanju Drugog vatikanskoga koncila, posebno apostolske pobudnice koncilskog pape Pavla VI. »Evangelii nuntiandi«, jednostavno rečeno preko Učiteljstva svih narednih Petrovih nasljednika, ta je potreba, koja se kasnije pokazala nezaobilaznim imperativom za Crkvu, poprimala sve jasnije naglaske.

Još uvijek svježe uspomene na nezaboravne apostolske pohode našoj Domovini, potiču nas na zahvalnost i udivljenje prema Sluzi Božjemu i uskoro blaženomu papi Ivanu Pavlu II., koji je taj imperativ koncilske i postkoncilske Crkve prvi izrazio riječima »nova evangelizacija«.

3. »Nikakve riječi nisu dostatne da bi se objasnilo kako je Sluga Božji Ivan Pavao II. u svojem dugom pontifikatu razvio taj misionarski polet koji – što treba uvijek podsjećati – odgovara samoj naravi Crkve«. Nastavljajući svoju homiliju uoči svetkovine svetih apostola Petra i Pavla, 28. lipnja prošle godine, a pozivajući se na Učiteljstvo pape Ivana Pavla II., koji je neumorno naglašavao hitnost nove evangelizacije, papa Benedikt XVI. je rekao kako nova evangelizacija nije »nova« u sadržajima već u nutarnjem poticaju otvorenom milosti Duha Svetoga koji je snaga novoga zakona Evanđelja i koji uvijek obnavlja Crkvu. Slijedeći Papine riječi možemo reći kako je nova evangelizacija »nova« u traženju načina koji mogu odgovoriti na poticaje Duha Svetoga i koji su primjereni vremenu i prilikama. Ona je nadalje »nova«, jer je nužna i u zemljama koje su već primile navještaj Evanđelja.

Iskreno se nadam da ćemo se i mi ovih dana slušajući i razmišljajući o novoj evangelizaciji prepoznati pozvanima da, kao pravi domaćini, iznosimo uvijek »novo i staro« iz bogate riznice poklada vjere. Svjesni smo kako je i za naše okolnosti i naše vrijeme Duh Sveti »glavni djelatnik nove evangelizacije. Bit će, dakle, važno ponovno otkriti Duha kao Onoga koji izgrađuje Kraljevstvo Božje na putu povijesti i pripravlja njegovu punu objavu u Isusu Kristu, animirajući ljude u duhu i dajući da iznikne u življenom iskustvu sjeme konačnog spasenja koje će doći na kraju vremena« (Ivan Pavao II., Tertio mllennio adveniente, br. 45).

Čestitajući našem Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na odabiru tako važne i aktualne teme, kojoj će biti posvećena i Sinoda biskupa 2012. godine, izražavam zahvalnost Fakultetu kao i svima koji će na poseban način sudjelovati u Tjednu predavanjima i interventima.

4. Draga braćo i sestre, i ovdje spominjem kako nas je velikom radošću ispunila vijest da će papa Benedikt XVI. pohoditi Hrvatsku i da će biti s nama u Zagrebu 4. i 5. lipnja ove godine. Pohod nasljednika sv. Petra Apostola doživljavamo kao blagoslovljeni dar Providnosti našoj Crkvi i hrvatskom narodu u ovom posebnom trenutku naše povijesti. Pozivam sve da se pojedinačno i u svojim zajednicama molitvom pripremamo za Papin pohod.

U svome odgovoru na naš poziv Papa je kao glavni razlog dolaska k nama naveo proslavu Nacionalnog dana hrvatskih katoličkih obitelji, koji se po prvi put organizira u našoj domovinskoj Crkvi, kao i molitvu na grobu blaženog Alojzija. Papin pohod pripremamo pod geslom Zajedno u Kristu.

Neka to budu blagoslovljeni dani velikog hrvatskog katoličkog zajedništva, posebno naših mladih koji će imati poseban susret s Papom; zatim nas svećenika, redovnika, redovnica, bogoslova, sjemeništaraca, redovničkih kandidata i kandidatica, jer ćemo zajedno s Papom moliti u zagrebačkoj katedrali; te naših obitelji i svega Božjeg naroda na Euharistiji na zagrebačkom hipodromu.

Učinimo sve što možemo da susret s Petrom naših dana na hrvatskom tlu urodi plodovima nove evangelizacije.

 

Ispišite stranicu: