HR

Aktualnosti

Objavljeno: 17.10.2014.

Održan brifing o radu u skupinama na Biskupskoj sinodi



Obitelj treba prihvatiti i pratiti u svim njezinim teškoćama, ali potrebno je također istaknuti pozitivne strane obiteljskoga života, jedan je od vidika proizišlih na uobičajenom brifingu, održanom 16. listopada u Tiskovnom uredu Svete Stolice, na kraju prijepodnevnih radova na sinodi o obitelji.

Sinoda je hod koji se nastavlja u ime transparentnosti i sudjelovanja. Tim je riječima o. Federico Lombardi, ravnatelj Tiskovnoga ureda Svete Stolice, prikazao odluku donesenu u Sinodskoj dvorani, da se objave izlaganja održana tijekom rada deset manjih skupina, a koja ukratko odražavaju stajalište jezičnih skupina na koje su sinodski oci podijeljeni ovoga drugog tjedna održavanja sinode. Ta je želja sinodskih otaca u skladu s odlukom da se objavi Relatio post-disceptationem, te jednako tako i izlaganja manjih skupina treba smatrati radnim dokumentima u kojima nije ništa konačno, nego su oni samo prinos čitavomu hodu sinode, napomenuo je Lombardi, prenosi Radio Vatikan.

Osim toga, u Tajništvu Biskupske sinode predstavljeni su i takozvani "načini", odnosno prijedlozi za reviziju "Izvještaja nakon rasprave", koje će trebati razraditi kako bi se sastavio završni sinodski dokument, a koji bi trebao biti prihvaćen u subotu poslijepodne. Slijedom primjedbe da u povjerenstvu zaduženomu za sastavljanje završnoga dokumenta nema predstavnika s afričkoga kontinenta papa Franjo odlučio je dodati tom tijelu kardinala Napiera i mons. Harta, kao predstavnike Afrike i Novoga Zelanda.

Lombardi je potom prenio objašnjenje uime kardinala Müllera, pročelnika Kongregacije za nauk vjere, koji demantira napise da je izvještaj sa sinode ocijenio nedostojnim, sramotnim i potpuno pogrešnim.

Kardinal Schönborn, bečki nadbiskup, istaknuo je golemi interes za sinodu, tumačeći to dubinom situacija koju obitelj nosi sa sobom. Pritom je istaknuo i njezin dar, u prošlosti kao i danas, da je prava mreža preživljavanja. Mislim da, bez obzira na brojna moralna pitanja, moramo vidjeti bitno pozitivnu ulogu obitelji, napomenuo je austrijski kardinal. Mislim da nas je Papa pozvao razmotriti temu o obitelji, ne zato da vidimo sve ono što ne funkcionira u obitelji (…) nego kako bismo pokazali prije svega ljepotu obitelji, i životnu potrebu za njom. Zbog toga nas je pozvao da pozorno gledamo stvarnost, primijetio je bečki nadbiskup.

Bračni par Giuseppina i Franco Miano, sudionici na sinodi, na brifingu su istaknuli da je danas nužno potrebno govoriti o pozitivnim događajima iz života obitelji, kako bi se istaknulo da ima mnogo obitelji koje se, unatoč teškoćama života, trude živjeti evanđelje. To ne znači da treba suditi druge situacije, štoviše, upravo suprotno, dodao je Franco te objasnio: Nastojanje je sinode nastojanje oko praćenja, oko toga da se znamo približiti i brinuti se za teže situacije, uvijek ističući ljepotu obitelji. Giuseppina se zadržala na "realizmu" koji su sinodski oci očitovali u suočavanju s problemima suvremene obitelji; odnosno, drugim riječima, na izraženoj volji da se krene od slušanja života, a ne od teorijskoga naviještanja nekih načela.

Na jedno od pitanja postavljenih kardinalu Schönbornu na kraju brifinga, o "napetostima" u sinodskoj dvorani, o odrazu teškoća u usklađivanju nauka i prijema, kardinal je simpatično odgovorio uzimajući upravo primjer iz obiteljskoga života. "Ako neki sinodski oci upozore da ne treba zaboraviti nauk; a s druge strane je pak potrebno popratiti brojne situacije, za koje Papa preporuča poljsku bolnicu, to je kao kad se u obitelji dogodi da majka za nešto kaže da je preopasno, a otac ohrabri dijete riječima: 'Ne, nemoj se bojati'. Nalazimo se u velikoj obitelji; tako neki kažu: Pazite! Imaju pravo, opasno je!; dok drugi kažu: 'Nemojte se bojati!'", rekao je kardinal.

Iz drugih su odgovora na pitanja novinara, kao stožeri na kojima treba graditi sinodsku građevinu, posebno su proizišli pojmovi "pratnja" i "prihvat". I to, primjerice, u slučaju činjeničnih zajednica, kao i za sva druga stanja koja se odnose na svijet obitelji, u kojima ima patnje. Što se tiče homoseksualnih zajednica, kardinal Schönborn istaknuo je jasno načelo kršćanske vjere: treba gledati na osobe, prije nego na njihovu seksualnu orijentaciju. (IKA)
Ispišite stranicu: