HR

Aktualnosti

Objavljeno: 11.07.2011.

Kardinal Bozanić na proslavi 50. obljetnice Hrvatske katoličke misije Köln

slika

Svečanim misnim slavljem koje je u punoj Minoritenkirche u središtu Kölna, u kojoj se Hrvati okupljaju na nedjeljno misno slavlje, predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić održana je u nedjelju 10. srpnja završna proslava 50. obljetnice Hrvatske katoličke misije Köln.

Zajedno s kardinalom suslavili su ravnatelj dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu fra Josip Bebić, višegodišnji voditelj misije fra Branko Brnas, koji se ujedno oprostio od službe u misiji, i više svećenika.

Na slavlju u crkvi u kojoj su grobovi bl. Ivana Duns Scota i bl. Adolpha Kolpinga te reljef hrvatskoga blaženika Alojzija Stepinca okupilo se mnoštvo vjernika, među njima veći broj djece, mladih i odraslih u hrvatskih narodnim nošnjama, a nazočni su bili i veleposlanik RH iz Berlina dr. Miro Kovač i generalni konzul Generalnog konzulata RH iz Düsseldorfa Vjekoslav Križanec.

Nakon pozdrava voditelja misije, kardinal Bozanić čestitao je 50. obljetnicu misije. Čestitku u tom povodu uputio je i voditelju Brnasu, a s njim, kako je kazao, i svim misionarima svećenicima franjevcima koji su djelovali u toj misiji.

"Danas slavimo pedeset godina našeg okupljanja na euharistiji na hrvatskom jeziku ovdje u Kölnu. Misija se okuplja na misi, ona se jača i raste po misi i po ostalim sakramentima", istaknuo je kardinal u homiliji te je zahvalio i čestitao svima koji su se okupljali i okupljaju se na misi u toj misiji. To je ono što danas želimo prihvatiti kao sveti zavjet za našu budućnost, kazao je kardinal.

"Pedeset godina od 1960. na ovamo što se sve dogodilo u Europi, u hrvatskom narodu, u Hrvatskoj, u Bosni i Hercegovini? Kakve su bile prilike onda? Što je to što je natjeralo tolike da potraže kruh i posao izvan svoje domovine? Koji su bili planovi tada, na početku? Što se je željelo? Kako smo se susretali s događajima i izazovima? Što smo to mi predviđali, a što se je dogodilo? Sve te misli i njima slične nekako se miješaju u našoj glavi i danas dok smo ovdje okupljeni u ovoj lijepoj crkvi u ovom drevnom gradu".

Zagrebački je nadbiskup podsjetio na stvaranje hrvatske države, kad su i Hrvati u domovini i Hrvati u inozemstvu ugradili sebe u svoju domovinu koju su sanjali i raznim pomoćima i inicijativama i interventima. "Sve je to na neki način sada iza nas. Sve je to ugrađeno i u život ove hrvatske katoličke misije. Kao zagrebački nadbiskup i kardinal želim vam zahvaliti i odati vam priznanje za sve ono što ste vi ugradili u državu Hrvatsku i hrvatsku slobodu", kazao je kardinal i upitao se nismo li danas pritisnuti raznim prozivanjima izvana i ne nalazimo li se koji put u situaciji da nas netko želi uvjeriti u nešto što duboko osjećamo da to nije naše i da ne pripada našem biću.

Kardinal Bozanić je ujedno podsjetio na nedavni pohod pape Benedikta XVI. Hrvatskoj, na taj, kako je rekao, svijetli događaj koji je ponovno zasjao na hrvatskom nebu. "Papa je došao da zajedno s nama moli i zajedno sluša Božju riječ i da nas ohrabri i da nam ukaže na ono dobro što kao svoju baštinu nosi hrvatski narod i Katolička Crkva u tom narodu".

Na kraju misnog slavlja okupljenima se obratio ravnatelj dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu Bebić. "Ako netko želi osjetiti kako kuca hrvatsko katoličko srce, mora doći na misu i slavlje među iseljene Hrvate gdje u tuđem svijetu na svom hrvatskom jeziku još gorljivije svjedoče svoju vjeru u Krista Raspetoga i Uskrsloga. Hrvatske katoličke misije i zajednice u inozemstvu spadaju u najveće hrvatske dragocjenosti. Nije tajna da je riječ Božja stoljećima oblikovala cijeli naš narod u jednu veliku zajednicu, a u inozemnim misijama sačuvala je hrvatski jezik, hrvatsku baštinu i kulturu i izrađivala posebno katoličku vjeru", kazao je Bebić, potaknuvši okupljene neka i dalje to njeguju i razvijaju. Ujedno je zahvalio i njemačkim crkvenim i državnim vlastima na gostoprimstvu, a napose voditelju misije Brnasu koji se oprašta od te zajednice i pastoralnog djelovanja u Njemačkoj.

Uime Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja, čiji svećenici skrbe u toj misiji, kao i u brojnim drugim misijama i zajednicama u Njemačkoj i u svijetu, te uime provincijala dr. fra Željka Tolića prigodnu riječ uputio je fra Ante Babić, vicepostulator kauze za proglašenje blaženim sluge Božjega oca Ante Antića u Zagrebu, a koji je posljednjih mjeseci pomagao u misiji. "Osobito mi je drago što su veliku ulogu u ovoj misiji odigrali franjevci moje provincije. Duboko sam uvjeren da će vodstvo naše provincije i dalje iskazivati tu ljubav i prema vama, vjernicima ove misije, i da vas neće ostaviti bez duhovnih pastira."

Kardinal Bozanić na kraju je zahvalio franjevcima provincije iz Splita koji su djelovali i djeluju u toj misiji, kao i drugim misijama i zajednicama u Njemačkoj i u svijetu, a mladima je poručio neka budu ponosni na zemlju u kojoj žive, ali i na onu iz koju potječu. Na kraju misnog slavlja otpjevana je zahvalna pjesma "Te Deum" te himna "Lijepa naša". Misno slavlje uveličali su klapa Croatia HKM München te misijski mješoviti zbor uz orguljsku pratnju Marka Bočeka.

U večernjim satima kardinal Bozanić je s pratnjom posjetio samostan Steyler misionara u Sankt Augustinu kod Bonna, u kojem već 45 godina djeluju hrvatske milosrdnice na čelu sa s. Radoslavom Kevo.

Večer ranije, u subotu, za kardinala Bozanića i goste priređena je svečana večera. Kardinal je blagoslovio misijske prostorije koje će biti svečano otvorene 30. kolovoza ove godine. (ika / gk)

HKM Köln okuplja oko 14.000 Hrvata katolika. Misija uz područje grada Kölna obuhvaća još i područje Leverkusena i Bonna te područje grada Bergheima, koje je ranije pripadalo HKM Neuss.

Pastoralno-duhovna skrb na području misije povjerena je Franjevačkoj provinciji Presvetoga Otkupitelja u Splitu. Prvi voditelj bio je fra Krsto Šušnjara, a misija je tada obuhvaćala cijelo područje kelnske nadbiskupije, od koje on dobiva dozvolu dušobrižništva za Hrvate u jesen 1960. godine. Tako je bilo sve do 1970. godine, kada je u Düsseldorfu osnovana Hrvatska katolička misija, a zatim su slijedile misije u Wuppertalu 1972., u Bonnu 1974., u Neussu 1975., u Mettmannu 1977. i 1988. u Wiehlu, koja je 2002. dokinuta i dodijeljena dijelom Bonnu, a dijelom Leverkusenu.

Nakon fra Krste Šušnjare (1960.-1978.) misiju su vodili fra Božo Ančić (1978.-1981.), fra Ante Anić (1981.-1986.), fra Josip Bebić (1986.-1994.), fra Josip Lucić (1994.-2006.,) i fra Branko Brnas od 1. rujna 2006. do danas. U misiji kao dušobrižnik djeluje fra Marko Domazet Lošo, a kao pastoralna suradnica s. Dubravka Žuro.

 

Ispišite stranicu: