Obilježavanje Svjetskog dana siromašnih u Zagrebačkoj nadbiskupiji

Prigodom Trećeg svjetskog dana siromašnih, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić predvodit će u nedjelju 17. studenoga u 14.30 euharistijsko slavlje u velikoj kapeli Bezgrješnog Srca Marijina Misionarki ljubavi (Jukićeva 24).

Molitva i zvonjava zvona u spomen na žrtvu Vukovara

Na poziv hrvatskih biskupa, ovogodišnji će se spomen na žrtvu Vukovara i druge žrtve Domovinskoga rata obilježiti molitvom i zvonjavom zvona svih crkava i katedrala u ponedjeljak 18. studenoga  u 18 sati i 11 minuta.
#Isus »Bog će obraniti svoje izabrane koji vape k njemu.« (Lk 18) #EvanđeljeDana

Aktualnosti

15.11.2019.

U Kustošiji proslavljeno jubilarno 80. Tavelićevo

Euharistijsko slavlje predvodio vlč. Tonči Matulić
15.11.2019.

Novi broj Kane: U spomen na Aldu Starića, teologa izgovorene riječi

„Bojimo li se danas vlastite djece?”, jedna je od tema.
14.11.2019.

U župi Brestje održana tribina na temu stvaranja svijeta

Predavanje održao vlč. Marko Čolić, župni vikar župe sv. Josipa na Trešnjevci.

Druga sinoda Zagrebačke nadbiskupije

15.10.2019.

Predstavljena Monografija o Drugoj sinodi Zagrebačke nadbiskupije

Sinodski se put nastavlja u zajednicama, župama i obiteljima.
2.9.2019.

Objavljena Monografija o Drugoj sinodi Zagrebačke nadbiskupije

304 stranice i deset poglavlja o Sinodi.

Riječ Svetog Oca

10.11.2019.

Nema života tamo gdje je egoizam

Ta jasna Isusova sigurnost o uskrsnuću u potpunosti se temelji na vjernosti Boga koji je Bog života. Zapravo iza pitanja saduceja krije se jedno dublje pitanje: ne samo čija će biti žena koja je bila udovicom sedmorici muževa, nego čiji će biti njezin život. Sumnja je to koja muči ljude svih vremena, pa i nas: što će nakon ovog zemaljskog hodočašća biti od našega života? Hoće li pripasti ništavilu, smrti?

Isus odgovara da život pripada Bogu, koji nas ljubi i veoma se brine o nama, do te mjere da je povezao svoje ime s našim: on je „Bog Abrahamov, Bogom Izakov i Bog Jakovljev. A nije on Bog mrtvih, nego živih. Ta svi njemu žive“ (rr. 37-38). Život postoji tamo gdje postoji povezanost, zajedništvo, bratstvo i taj je život jači od smrti kad se temelji na istinskim odnosima i vezama vjernosti. Naprotiv, nema života tamo gdje postoji umišljenost da je dosta pripadati samom sebi i živjeti kao otok: u tim stavovima prevladava smrt. To je egoizam. Ako živim za sebe, u svome srcu sijem smrt. Neka nam Djevica Marija pomogne živjeti svaki dan u perspektivi onoga što govorimo u posljednjem dijelu Vjerovanja: „Iščekujem uskrsnuće mrtvih i život budućega vijeka“. Iščekivati vječni život.

Riječ Nadbiskupa

11.11.2019.

Kardinalov pozdravni govor na otvorenju konferencije prigodom 25. obljetnice uspostave diplomatskih odnosa između Svete Stolice i Države Izrael (1994. - 2019.)

Na početku ove konferencije smatram važnim podsjetiti da je događaj od prije dvadeset i pet godina znak koji ne prestaje privlačiti i poticati. On je plod ne samo dijaloga koji se oslanja na uvide i smjernice Drugoga vatikanskog koncila, nego i zauzetosti konkretnih ljudi potaknutih djelovanjem Božjega Duha, među kojima se s posebnim poštovanjem sjećamo pape Ivana Pavla II., kojega u Crkvi častimo kao sveca. Sveti papa Ivan Pavao II. svojom je osobnošću, blizinom židovskomu narodu i svima koji trpe, svojom gorljivošću za mir i evanđeoskim osjećajem za pravednost, pozivao na otvorenost i svjedočio neprolazne vrjednote, utemeljene na dostojanstvu čovjeka kao Božjega stvorenja i na slobodi koja teži prema dobru i suradnji s drugima.

Ta 1994. godina, u povezanosti s papom Ivanom Pavlom II., draga je hrvatskomu narodu i našoj Crkvi, jer u rujnu te godine on je prvi put pohodio Hrvatsku u Zagrebu, i to upravo u godinama ratnih stradanja, dok smo čeznuli za slobodom i mirom.

Osjećam se potaknutim reći i to da je ovaj povod važan za nas u Hrvatskoj. Uspostavljanje odnosa uvijek poziva na njihovo razvijanje i snažniju suradnju. To je okvir koji omogućuje bolje uzajamno poznavanje i jačanje povjerenja.

Tel: 01/ 4894 878
Mobitel: 099/ 4894 878