Započeo "Molitveni hod sa Stepincem" u Zagrebačkoj nadbiskupiji

20.2.2015.

FOTOGALERIJA

Kardinalova homilija prigodom prijenosa relikvija bl. Alojzija Stepinca

Svečanom procesijom u kojoj je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić u zajedništvu s pomoćnim biskupima zagrebačkim mons. Valentinom Pozaićem i mons. Mijom Gorskim prenio relikvijar s relikvijama bl. Alojzija Stepinca iz zagrebačke katedrale do župne crkve sv. Marije na Dolcu, započela je u petak 20. veljače 2015. godine molitvena inicijativa "Molitveni hod sa Stepincem" u Zagrebačkoj nadbiskupiji.

Procesiji je prethodila uvodna molitva u zagrebačkoj katedrali. Uvodeći u molitveno slavlje Kardinal je pozdravio okupljene vjernike ističući radost Božje nade koju je svojim mučeničkim i svetačkim životom posvjedočio bl. Alojzije Stepinac. Posebno se obratio okupljenim mladima koji su pjesmom animirali molitveno slavlje pozvavši ih da budu Stepinčevi svojedoci svojim životom.

Po dolasku svečane procesije u župnu crkvu sv. Marije na Dolcu uslijedila je Služba Riječi, a potom se okupljenim vjernicima svojom homilijom obratio kardinal Bozanić.

U uvodu svoje homilije Kardinal je protumačio značenje i važnost relikvija: "Čašćenje relikvija dio je predaje Crkve. Uvijek ga je pratila osjećajnost, pobožnost, molitva za zagovor i milost. Susret i molitva u nazočnosti relikvija blaženoga Alojzija vođeni su evanđeoskim svjetlom, a to znači da ih vidimo u povezanosti s vjerom u uskrsnuće tijela.

Relikvije svetih šalju jasnu poruku da čovjek nije osuđen na posvemašnje nestajanje, nego je, zahvaćen milošću, nositelj klice vječnosti, a time one govore o temeljnim postavkama kršćanske antropologije."

Podsjećajući da su kršćani od svojih početaka brižno čuvali relikvije osobito mučenika, onih osoba koje su dale svjedočanstvo za kršćansku vjeru, Kardinal je rekao: "Dragi vjernici, upravo povijest zemnih ostataka blaženoga Alojzija govori kako se nastojalo odstraniti njegovo tijelo, umanjiti ili uništiti njegovo značenje i prisutnost, pa čak i poniziti. Najbolje to govori odluka puna morbidnosti i metaforičkoga naboja da se njegovo srce spali. U tome se vidi svjedočenje neprijatelja o istini koju spoznaju, ali ne žele prihvatiti.

Naš molitveni hod s relikvijama i okupljanje oko njih izazov je suvremenomu poimanju čovjeka, koje s jedne strane, veliča ljudsko tijelo do razine idolatrije, a zatim ostaje nijem pred otajstvom smrti, previđajući i obescjenjujući ljudsku cjelovitost. Takvim pristupom ljudsko tijelo postaje predmetom koji gubi dostojanstvo i smisao."

Govoreći o važnosti korizmenog vremena u kojem se nalazimo Kardinal je pojasnio značenje same molitvene inicijative: "Za nas je na ovome molitvenom hodu sa Stepincem osobito važno ono što papa Franjo govori o Crkvi: 'Crkva je communio sanctorum, zajedništvo svetih, ne samo zbog svojih svetaca, već također zato jer je zajedništvo u svetim stvarima: ljubavi Boga koji nam se objavio u Kristu i svim njegovim darovima. Među tim darovima je također odgovor onih koji su dopustili da ih ta ljubav zahvati.

U tome zajedništvu svetih i u tome dioništvu u svetim stvarima nitko ne zadržava ništa za sebe, već sve što ima dijeli s drugima. A budući da smo povezani u Bogu, možemo učiniti nešto i za one koji su daleko od Boga, za one do kojih nikada ne bismo mogli doprijeti vlastitim silama, da s njima i za njih molimo Boga da se svi otvorimo njegovu djelu spasenja'."

Homiliju je Kardinal zaključio navevši cilj molitvene inicijative: "
Predragi vjernici, ovim hodom želimo učvrstiti svoja srca i srca svojih bližnjih u vjeri i nadi, svjesni da nas zagovor blaženoga Alojzija ne ostavlja same. On bdije nad nama, a noseći njegovu prisutnost zagledani smo u njegovu vjeru te sigurni da će nam olakšati prepoznavanje naših putova, nošenje naših križeva i svjedočenje Kristove pobjede."

Podsjećamo da će danas započeta molitvena inicijativa obuhvatiti sve župe Zagrebačke nadbiskupije.

Blaženikove će moći u svakoj župi biti barem jedan dan, počevši s današnjim danom pa do slavlja Stepinčeva iduće, 2016. godine, a hod će se nakon crkve Svete Marije najprije nastaviti u župama Gornjogradskog dekanata:

• Subota, 21.2.2015. u župi Nova Ves
  • Ponedjeljak, 23.2.2015. u župi Ksaver
  • Utorak, 24.2.2015. u župi Gračani
  • Srijeda, 25.2.2015. u župi Šestine
  • Četvrtak, 26.2.2015. u župi Bijenik
  • Petak, 27. 2. 2015. u župi Sveti Duh
  • Subota, 28.2.2015. u bolnici s. Milosrdnica
  • Ponedjeljak, 2.3.2015. u župi sv. Blaža
  • Utorak, 3.3.2015. u župi Pantovčak
  • Srijeda, 4.3.2015. u župi sv. Marka.

Raspored molitvenog hoda po ostalim župama Nadbiskupije objavljivat će se susljedno.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije